דתיים, שוביניזם והיכל התרבות: חמש הערות על השבוע

בהיכל התרבות נערכה לראשונה הופעת מוזיקה עם הפרדה בין גברים לנשים, הפרינג' הישראלי חוגג והלייקה בר נסגר. מחשבות על אירועי השבוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

1. אתמול הופיע הזמר יניב בן משיח בהיכל התרבות. זו היתה אמורה להיות עוד הופעה שכנראה לא הייתם שומעים עליה, אלא אם אתם נמנים עם חובבי הז'אנר המזרחי־דתי. אבל חברת המועצה תמר זנדברג (מרצ) החליטה לעשות לבן משיח יחסי ציבור. זנדברג, בתמיכת עוד כמה ארגונים פמיניסטיים, החליטה למחות נגד ההחלטה לקיים בהיכל התרבות הופעה עם הפרדה בין נשים לגברים ודרשה מהעירייה לבטלה. למרות שהמופע פונה לציבור הדתי, למרות שזה הנוהג המקובל בקרב חלקים מסוימים בציבור הזה, למרות שכל מי שקונה כרטיס למופע מודע לכך שמתקיימת בו הפרדה.

2. במכתב ששלחה לחולדאי טענה זנדברג כי בהיכל התרבות, ההיכל העירוני שלנו, אסור שתונהג פרקטיקת הפרדה שוביניסטית, פרימיטיבית וחשוכה כל כך. היא אף טענה שההפרדה נועדה להדיר, להשפיל ולדכא נשים ו"אין לה דבר וחצי דבר עם אורח חיים יהודי או דתי". אין לנו בעיה עם תפיסות היהדות של זנדברג. את המאבק שלה היא יכולה להתחיל בשבת הקרובה בבית הכנסת הסמוך לביתה. אבל כשהיא קוראת לא לאפשר לציבור הדתי לשכור את היכל התרבות ולקיים בו הופעות על פי תפיסת עולמו, זה מריח כמו פופוליסטיות שכל מטרתה היא לייצר כותרת בעיתון.

3. ואם זנדברג מחפשת הפרדות שדווקא כן צריך לטפל בהן, הנה שתיים כאלה. העירייה החלה השבוע לקדם פרויקט דיור בר השגה ראשון ביפו המיועד לתושבים ערבים בלבד, במטרה למנוע את ההשתלטות של גורמי הימין הרוכשים שם דירות. לכאורה, מהלך אמיץ וצודק. רק שמישהו שם צריך לקחת בחשבון שאחרי שמכשירים הפרדות והגבלות כאלה, בדרך כלל פוגשים די מהר גם את הצד השני שלהן. השבוע למשל פורסם שהאדריכל אילן פיבקו, שמתכנן פרויקט מגורים יוקרתי בנוה צדק, יהיה גם זה שיבחן את רשימת המבקשים לגור בו ויחליט מי יהיו בני המזל שיוכלו לרכוש את דירות היוקרה, וזאת כדי לשמור על "הומוגניות והרמוניה המתאימים לרוח הפרויקט". עכשיו לכו תסבירו לבג"ץ למה לערבים כן ולפיבקו לא.

4. תיאטראות הפרינג' זולגים בשנים האחרונות בהדרגה ממקומם הטבעי בשוליים לעבר המרכז. כבר יש להם מרכזים ממוסדים, פסטיבלים שנתיים ואפילו חברות שעושות עבורם יחסי ציבור. ועדיין, הם מצליחים איכשהו לשמור על הבתוליות המיוחדת שמאפיינת אותם. אולי אלה האולמות הקטנים שחלקם ממוקמים בפאתי העיר (תיאטרון קרוב ובמת מיצג בתחנה המרכזית, הערבי עברי ביפו), אולי הנושאים הבלתי ממסדיים שהם מטפלים בהם. אז אם אתם מחפשים חוויית תיאטרון מסוג אחר, בלי הרבה פומפוזיות, הלילה יש לכם הזדמנות לצפות ב־15 הפקות פרינג' שיתקיימו בכל אותם אולמות קטנים במסגרת אירועי לילה פרינג'.  » המועמדים לטקס קיפוד הזהב » לילה פרינג' - כל הפרטים5. הלייקה בנחלת בנימין היה כנראה הבר הסטרייט פרינדלי היחיד בעיר. בר שפנה לאוכלוסייה הגאה, אבל כזה שגם סטרייטים הרגישו בו בנוח, ואפילו אהבו לבוא לשם. בגלל המוזיקה האיכותית, בגלל האווירה האפלולית המיוחדת, בגלל שהיה בו משהו אחר. עכשיו יש לכם שבוע אחרון ליהנות מהמשהו האחר הזה, רגע לפני שהוא סוגר את שעריו.» סופה של סצנה: מתחם נחלת בנימין נסגר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ