מנהלי התיאטראות דורשים מהאוצר: "הקפיאו את הסיוע להבימה"

מנהלי הקאמרי, בית ליסין, גשר ושאר תיאטראות ישראל העבירו לשרת התרבות ולשר האוצר מכתב בו הם מוחים על הסיוע הכספי לו זוכה "הבימה". במכתב נטען כי מדובר באקט לא חוקי שמפלה בין התיאטראות, ושהצעד הבא יהיה פניה לבג"ץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנהלות התיאטראות הרפרטוארים פנו אתמול (שלישי) במכתב ישיר לשרת התרבות ולשר האוצר בדרישה להקפיא את התמיכה המתוכננת של המדינה בגרעון המצטבר של תיאטרון "הבימה", זאת עד שימצא פתרון לגרעונות של שאר המוסדות.

"משכורות השחקנים הן לא הבעיה": מנכ"לי התיאטראות משיבים מלחמה

מנהלי תיאטרון הקאמרי, בית ליסין, החאן, גשר, חיפה ובאר שבע מוחים במכתבם על התמיכה הייחודית לה זוכה תיאטרון "הבימה" מהמדינה, שאותה הוא מבקש שוב, לאור גרעונות וחובות כבדים בפניהם הוא ניצב.

התיאטראות השונים, שנמצאים אף הם בחובות כספיים גבוהים המסתכמים במיליוני שקלים, דורשים ממשרד התרבות והאוצר שלא להעדיף את "הבימה" על פניהם ולמצוא פתרון כולל אחד שיסדיר את הגרעונות השונים על פי קריטריונים שייקבעו.

"מתקיים אי שיוויון בין ההקצבות וההטבות הכספיות שניתנות על ידי המדינה למרשינו לבין התמיכות הניתנות על ידי המדינה לתיאטרון הבימה", טוענים עורכי הדין מיכל שקד ומיכאל קירש בשם מנהלי התיאטראות. המכתב ממשיך ומתאר תמיכה כספית ייחודית אותה מקבל התיאטרון הלאומי ונוסף לזו השוטפת ועל פי הטענה מדובר בהפרה של חוק יסודות התקציב הדורש תמיכה בתיאטרונים על פי מבחנים שיוויוניים.

ההנהלות דורשות מהשרים להציג את כל המידע באשר לתוכניות תמיכה ב"הבימה" ושיתופן במהלכים השונים, ואף להקפיא כל הטבה מכספי המדינה שמיועדת לתיאטרון הלאומי, למעט התמיכה השוטפת לה הוא זכאי. "הנהלות התיאטראות בעד מתן פתרון לתיאטרון הבימה, אך לא לבדה אלא עם כל התיאטראות בישראל", מסכם המכתב, ומדגיש כי במידה ולא יתקבלו תשובות מספקות בנושא - לא יהססו גם לפנות הלאה לבג"ץ.

במשרד התרבות קיבלו היום את הפנייה והשיבו למנהלי התיאטראות ש"הבימה" אכן זכה לחלוקת כספים לשימור רצף פעילות מכוח מבחנים שונים, שמטרתם לאפשר למוסד תרבות שנאלץ להעביר את פעילותו או חלק ממנה ממקומו הקבוע למקום אחר, כתוצאה מצורך בשיפוץ, כפי שארע במקרה של תיאטרון הבימה. "תיאטרון הבימה לא היה היחיד אשר קיבל תמיכה מכוח מבחנים אלו", מצוין במכתב, "מדובר במבחן תמיכה כללי ושוויוני אשר נוצר כדי לטפל במצבי משבר, המופנה לכלל מוסדות התרבות ואינו מוגבל לתיאטרון הבימה בלבד". לאור זאת, כך טוענים במשרד, "אין ממש בטענות באשר לחוסר שיוויון בחלוקת כספי התמיכה או באשר לתמיכה ייחודית בתיאטרון".

עוד מאשרים במשרד התרבות כי יחד עם משרד האוצר נערכת שקילה של בקשת "הבימה" לקבלת תמיכה לשם יציאה מהמשבר, ושהמשרד ער "גם לשיקולים שהוצגו במכתבכם" וכי טרם נפלה החלטה באשר לסיוע לתיאטרון הלאומי. "יודגש כי המשך שגשוג ועתיד תיאטרון 'הבימה' חשוב למשרד כשגשוגם והצלחתם של  תיאטראות אחרים", מוסרים במשרד התרבות, ומדגישים כי הם עוקבים בדאגה אחר מצבו הכלכלי של התיאטרון ושל שאר הגופים הנתמכים בארץ ומצויים במצוקה כלכלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ