רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

פסטיבל א-ז'אנר: איך הופכים נאמנות למופע?

אמנים שמחפשים זהות, קבוצת רקדנים שמחפשת כיוון וקאנטרי קלאב אחד שמחפשים בו פתח יציאה - פסטיבל הפרפורמנס א-ז'אנר יוצא לדרך

תגובות

למי כדאי להיות נאמנים? לעצמנו או לכלל? לצרכים האישיים או לערכים האוניברסליים? למדינה או למשפחה? - שאלות אלה ועוד נוספות כדוגמתן, הן העומדות בפתחו של פסטיבל א-ז'אנר 2011, שיפתח מחר (חמישי) בפעם התשיעית, בתיאטרון תמונע. אירוע הפרפורמנס הייחודי הזה, יימשך עד שבת (22.1), ויכלול שורה של מופעים מיוחדים ומורכבים של אמנים מכל קשת התחומים. המכנה המשותף היחידי ביניהם, הוא הרצון לשאול ולערער על מושג הנאמנות, שהפך רגיש וטעון במיוחד בשנה החולפת. א-ז'אנר 2011 - כל הפרטיםשאלת הנאמנות מאפשרת תחושת שייכות למשהו, מסבירים בתמונע, ובתוך כך היא גם מספקת מענה לשאלות זהות. ביתר דיוק, יעסקו כל היוצרים בתווך שבין הנאמנות כרגש, לבין ההצהרה כפעולה, כשפה וכפעולה בשפה. יותר מ-20 יוצרים ומבצעים התעמתו עם הסוגיות האלו, כשהם מביאים נקודות מבט שונות על הצהרות נאמנות. כמסורת הפסטיבל, האירועים יתרחשו בכל רחבי התיאטרון - החל מהבמות הקונבנציונליות ועד למסדרונות ומאחורי הקלעים.הכוריאוגרפית נועה דר, בחרה למקד את הצהרת הנאמנות שלה סביב שירו של טשרניחובסקי "אני מאמין". דר רואה את מקורו של הטקסט במצוקה מצד אחד, ובאמונתו של המשורר ביכולת האדם ליצור חברה צודקת ואמפטית מצד שני. כעת, לוקחת הכוריאוגרפית את השיר, ומתרגמת אותו פעמיים: לשפה ערבית וללשון נקבה. השינוי הזה, מאפשר לבחון אותו מחדש, בקונטקסט זר וביקורתי, תוך שימוש בתנועה ומוזיקה מקורית. דר בחרה לקרוא לעבודה "הדומם והמחכה  לתורו".לחשוב מחדש על שיר מוכר. נעה דר (צילום: ניר שאנני)באותו מקבץ, תוצג גם עבודת גלריה מיוחדת של קרן אידה נתן. זוהי התחלה של סדרת ראיונות מטבח עם אמני פרפורמנס, כוריאוגרפים, יוצרי סרטים, ואמנים פלסטיים, במטבחה של המארחת מרי אנטואנט. כל האורחים הם אמנים בסצנת הפרפורמנס של ברלין. אידה נתן ביקשה ליצור פורטרטים של כל אחד מהאמנים, ודרכם, לספק גם פרישה של המציאות הכלכלית והחברתית בה חיים אלה שבוחרים לעסוק באמנות.

המקבץ השני של "הצהרות הנאמנות", יכלול בין היתר שתי עבודות מחול מעניינות. הראשונה היא "My True Self", של מאיה וינברג בביצוע להקת המחול האיטלקית Fattoria Vittadini. וינברג קיבצה 11 רקדנים, שמתנדנדים בין שני קצוות צורניים ורגשיים: האחד הוא הצורך להיות חלק ממשהו גדול, והשני הוא דווקא התשוקה להתפרק מהקולקטיביות. גם הכוריאוגרפית נועה שדור בחרה להכניס את הפרמורנס שלה למסגרת וידאו. בפרויקט שיצרה יחד עם שחר אמריליו, היא עוקבת אחר הרפתקאותיהן של ארבע דמויות, שפולשות לתחומי קאנטרי קלאב מקומי. הערכים המקובלים של גבריות ונשיות עומדים למבחן, כשהנשים מחליטות לעקם את החוקים לפי התשוקות שלהן, ותופסות את הגברים לא מוכנים. התשוקה לפרוץ את הסדר הקיים, מעוררת את המשתתפים לקבוע מערכת כללים חדשה/חלופית הנעה בין פנטזיה למימוש.

*#