העולם שייך לצעירים: הדור הבא של התיאטרון הישראלי

יותר ויותר תיאטראות חושבים על עתידם ומקימים "קבוצות צעירים", אנסמבל שחקנים שפועל במקביל ללהקה הבוגרת ומעלה הפקות מקור איכותיות. בואו להכיר את הדור הבא של התיאטרון

טל לוין, עכבר העיר אונליין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טל לוין, עכבר העיר אונליין

הם צעירים, הם מוכשרים והם עולים על הבמה עם אש בעיניים - הדור הבא של התיאטרון הישראלי חולם על שייקספיר בלילות ומסתפק בתפקידי מקהלה בימים. בשנים האחרונות התחילו התיאטראות לטפח ביתר שאת את מי שעתידים להיות החנה רובינא והרפאל קלצ'קין הבאים. כחלק מאותה מגמה הוקמו "קבוצות צעירים" - מסגרות האוספות לתוכן בוגרי בתי ספר למשחק, ואשר מאפשרות להם להעלות הצגות באופן עצמאי, כמו גם להתברג בתפקידים קטנים בהפקות הרפטואריות. פרויקט מיוחד לכבוד יום העצמאות מציג לכם את צעירי התיאטרון הישראלי, ומזמין אתכם לנסות לנחש מי יעשה את זה בגדול.

התיאטרון הלאומי הבימה

קצת היסטוריה: קבצות הצעירים של הבימה הוקמה ב-1996 ע"י אילן רונן, היום מנהלו האמנותי של התיאטרון. ביחד עם המעצבת מיקי בן כנען הם יצרו אז את "מנדאגולה" עיבוד של יעקב שבתאי למחזהו של ניקולו מקיאוולי. השניים המשיכו לנהל גם את המחזור השני של הקבוצה, כאשר את המחזור השלישי ניהלה וביימה סיגל אבין. בין ההפקות הבולטות של הקבוצה - "מילכוד 22", "מעגל הגיר הקווקזי" ו-"טקסי". סה"כ בכל שנות קיומה של קבוצת הצעירים הועלו אחת עשרה הצגות חדשות.

חברי הקבוצה הנוכחים: אייל רדושיצקי, הראל מוראד, נעמה ארמון, לאה גלפנשטיין, יובל שלומוביץ, שחר רז.חברי קבוצה בעבר: שני כהן, גיא לואל, יובל סגל, סיון ששון, יעל צפריר, סיגלית פוקס ועוד. הפקות נוכחיות: "החוטם" הצגה על פי סיפורו של ניקוליא גוגול, בעיבודו של רפאל מילוא עמר. מלווי הקבוצה: שי פיטובסקי, מנהל הקבוצה ובמאי ההצגה "החוטם"."החוטם" (צילום: ז'ראר אלון)

מדברים מהשטח: "את שבוע החזרות הראשון שלנו עשינו בקיבוץ גזית", מספר שי פיטובסקי מנהל הקבוצה, "עבדנו בחלל שהיה פעם גן הילדים של הקיבוץ. אני מרגיש בר מזל ואסיר תודה על ההזדמנות להוביל את הקבוצה הזאת, קבוצה של אנשים חמים, סקרניים ואוהבי אדם".

"מאז ומתמיד תיאטרון נעשה בקבוצה", הוא מוסיף "משייקספיר, דרך מולייר ועד לפיטר ברוק... גם מייסדי הבימה והתיאטרון הישראלי היו צעירים נמרצים שעזבו את ארצם ונדדו לישראל כדי ליצור תיאטרון בעברית, גם הם חיו ויצרו כקולקטיב".שני כהן - ככה התחילה את דרכה (צילום: מוטי קמחי)

תיאטרון הקאמרי

קצת היסטוריה: תיאטרון הקאמרי הקפיד כל השנים למצוא ולאתר בוגרים טריים ומוכשרים של בתי ספר למשחק. עמרי ניצן, המנהל האמנותי של התיאטרון, מתמיד והולך להצגות הבוגרים ולאתר עוד בשלב הלימודים שחקנים מבטיחים. צעירי הקאמרי אינם עובדים בתור אנסמבל נפרד אלא מלווים את הפקות התיאטרון השונות וולוקחים חלק מרכזי בערבי מחוות שעורך התיאטרון לשחקנים, משוררים ומלחינים ישראלים.

חברי הקבוצה הנוכחים: כחלק מצעירי הקאמרי נמצאים ניצן אשל, יעל בדש, דויד בילנקה, טל בלנקשטיין, אילנית גרשון, אייל חביב, רועי ארז, ערן חגי, רועי קקון, ניסו שלו ואוהד יהודאי.  חברי קבוצה בעבר: בין השמות שלקחו חלק בהפקות אפשר למנות את עדי כהן, מארינה מקסימיליאן בלומין, אלינור אהרון, מירה עוואד וגם את איתי טיראן.

הפקות נוכחיות: כאמור, אין הפקות נפרדות לשחקנים הצעירים, אך נוכחותם בולטת בהפקות גדולות שעושה התיאטרון כמו כנר על הגג, גטו וגם ההפקה החדשה של ההצגה משרתם של שני אדונים.

צפו במחרוזת שירים מערב מחווה לתל אביב בביצוע צעירי הקאמרי

מדברים מהשטח: "ההשקפה העקרונית שלנו היא לא ליצור קבוצת צעירים אוטונומית" מסביר עמרי ניצן - "אנחנו דוגלים בלטרוף את הקלפים וליצור הזנה הדדית בין קבוצת השחקנים הצעירים המוכשרת שלנו לבין השחקנים הבוגרים יותר. הצעירים לומדים מהניסיון הרב של הותיקים, ואלה מקבלים את האנרגיה והרעננות של הראשונים. אין לנו עניין לעשות כאן שני מחנות נפרדים".

תיאטרון בית לסין קצת היסטוריה: קבוצת הצעירים של בית לסין החלה את דרכה ב-2008 בעבודה על המופע ברודווי פינת פרישמן. המופע הועלה במסגרת פסטיבל פותחים במה של בית לסין, וזכה בפרס "אהוב הקהל" ו"הבמאי המצטיין" לגלעד קמחי. לאחר ההצלחה הועלתה ההצגה חלום של לילה בלב קיץ, פרשנות חדשה למחזהו המפורסם של שייקספיר. בהמשך הועלו גם תמונות יפואיות, משחקי ילדים והמלאך בבימויה של ציפי פינס.

חברי הקבוצה הנוכחים: הבמאי והכוריאוגרף גלעד קמחי, מעצב התפאורה ערן עצמון, המוסיקאי אמיר לקנר והשחקנים דניאל אפרת, דרור דהן, דיקלה הדר, אופיר וייל, הילה זיתון, רויטל זלצמן, יוסי טולדו, טל-יה יהלומי, שחר ישי, יניב לוי, גיא מסיקה, קובי מורסיאנו, אבי סלמה.  

חברי קבוצה בעבר: הואיל ומדובר בקבוצה חדשה יחסית, כל השחקנים שהיו חברים בה בתחילת הדרך חברים בה גם היום.

מלווי הקבוצה: הבמאי והכוריאוגרף גלעד קמחי.

הפקות נוכחיות: ביום חמישי הקרוב (ה-22.4) תעלה קבוצת הצעירים את אחת ההפקות המסקרנות של השנה - אביב מתעורר. המחזמר הועלה במקור בברודווי ב-2006, וגרף שמונה פרסי טוני ואת שבחי המבקרים. במרכזו עומדת קבוצת צעירים בגרמניה של סוף המאה ה-19, שדמויות המבוגרים בחייהם לא מספקות להם מידע ראוי על עובדות החיים. ההפקה יצרה סקרנות בין היתר בשל ליהוקה של נינט טייב לתפקיד הראשי. על הבימוי מופקד גלעד קמחי, ולקבוצת הצעירים הצטרפו (פרט לטייב) גם עידו ברטל, עידו רוזנברג, עומר שיש, אלון לוי ודנה שרייה. כך זה נראה בהתחלה - חברי הקאסט "ברודווי פינת פרישמן" (צילום: אייל לנדסמן)מדברים מהשטח: "התחלנו את הדרך שישה שחקנים" משחזר גלעד קמחי, רגע לפני שהוא נכנס לחזרה הגנרלית של אביב מתעורר. "מסגרת עבודה של אנסמבל מאפשרת לכל אחד מהשחקנים להוציא מעצמו את המיטב. אני מרגיש שדווקא ככה אני יכול לכוון את כל אחד מהם ללכת בדרך שלו, לשפר את עצמו ולא בהכרח להפוך להיות דומה לאחרים. אנחנו ממש כמו משפחה".ואגב אווירה משפחתית, קמחי מסביר כי גם כניסתם של השחקנים החדשים ובעיקר כניסתה של נינט אל תוך הקבוצה הקיימת לא שינתה דבר - "לא עשיתי להם שום הכנה להגעה שלה, ואכן התחושה הייתה כאילו אנחנו עובדים ביחד מאז ומתמיד".נכנסה בקלות למשפחה - נינט טייב עם עידו ברטל, עידו רוזנברג והילה זיתון

תיאטרון גשר קצת היסטוריה: אנסמבל הצעירים של תיאטרון גשר פועל למעשה בשני ערוצים. בראשון הוא מהווה חלק בלתי נפרד מלהקת השחקנים הבוגרת. במקביל, הם מלוהקים להפקות שונות בתיאטרון.

חברי הקבוצה הנוכחים: ארז דריגס, נועה קולר, אורי יניב, נטע שפיגלמן, גלעד קלטר, יובל ינאי, גור קורן, ציון אשכנזי, רונית בקרמן.

חברי קבוצה בעבר: אלכסנדר סנדרוביץ' ("טרטיף"), גלעד קלטר (מככב לצד אורנה בנאי ב"רומן בעבודה"), מיקי לאון, אלון פרידמן. מלווי הקבוצה: יבגני אריה, המנהל האמנותי של תיאטרון גשר

הפקות נוכחיות: 10 שניות, חמישה קילו סוכר, במאי תעלה הקומדיה הזוגית אחד + אחת שיצרו ומבצעים נועה קולר וארז דריגס.

נועה קולר וגור קורן ב"חמישה קילו סוכר" (צילום: גדי דגון)מדברים מהשטח: "הרעיון שעומד מאחורי האנסמבל הוא להביא כמה שיותר צעירים לגשר", מספר אורי יניב, שגם העלה ביחד עם נטע שפיגלמן את '10 שניות'. יניב מתכוון הן לשחקנים צעירים, והן לקהל צעיר אשר בשל התדמית הרצינית של גשר - מגיע יחסית מעט להצגות. "במקביל אנחנו גם רוצים לעסוק בחומרים צעירים ואיכותיים, כמעט על גבול הפרינג', והמסגרת הזו מאפשרת את זה". 

הכניסה לגשר נראית מהצד כמשימה לא פשוטה בכלל, בעיקר כאשר המבקשים להיכנס הם שחקנים צברים שלא בהכרח מכירים את המסורת המפוארת שהביאו איתם מייסדי התיאטרון. "בהקשר זה" טוען יניב "המעבר מבית ספר למשחק לגשר היה דווקא די פשוט. מי שלומד בניסן נתיב מכיר הרבה את המורים הרוסים, וגם מכבד את העובדה שאף אחד לא יודע תיאטרון יותר טוב מהם. אמנם לקח לנו זמן ללמוד לשתות, להתרגל לרגל כרושה עם וודקה אחרי ההצגה, אבל בסה"כ מדובר בתענוג גדול"

אורי ניב ונטע שפיגלמן ב"10 שניות"

קבוצות הצעירים של התיאטראות היותר ממוסדים פועלות אם כך בעיקר בתל אביב. יחד עם זאת, שאר התיאטראות הפועלים כיום, עובדים במרץ על גיוס והקמה של אנסמבל שחקנים שיוכלו לגדל ולטפח. ב-תיאטרון באר שבע למשל שוקדים מנכ"ל התיאטרון שמוליק יפרח מנהל המחלקה האמנותית רפי ניב על הקמת קבוצת צעירים שתעבוד במקביל ללהקה הבוגרת. בחודש יולי הקרוב הם צפויים לערוך סבב אודישנים נרחב, שבסופו הם צפויים להקים להקה של 14 שחקנים (!), לפחות שליש מהם אמורים להיות בוגרי בתי ספר למשחק בנגב. עוד מבטיחים בתיאטרון באר שבע, כי השחקנים החדשים יזכו לא רק למשכורת קבועה אלא גם לדיור בעיר, ולמסגרת הכשרה תומכת ועשירה.

על האנסמבל יופקד כפיר אזולאי, במאי צעיר גם הוא, שגם יכתוב ויביים את אחת ההצגות שעתידה הקבוצה להעלות. כמו כן יעלו בבאר שבע מחזה מקורי מאת מאור זגורי ובבימויו, אופרת רוק בבימויה של איה קפלן, וגם מחזה מקורי של עידו ריקלין בבימויו של רפי ניב. תיאטרון חיפה מתכננים גם את הקמתה של קבוצת צעירים בכדי להמשיך ולחזק את פעילותו של התיאטרון הצפוני. לעת עתה מסרבים בתיאטרון לחשוף את החברים שנבחרו, אך מבטיחים שלל הפקות מקוריות במהלך השנה הקרובה. ב-תיאטרון החאן הירושלמי לא עוסקים אמנם בהקמת קבוצת צעירים, אך מקפידים לקלוט לשורותיהם בוגרים טריים של בתי הספר למשחק, במטרה ליצור בתיאטרון דור המשך. כך למשל שמרית לוסטיג, נילי רוגל, ויטלי פרידלנד ועוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ