רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הדרך מהנגב לצוותא

כבר 20 שנה שבתיאטרון הנגב משלבים בין אמנות לקהילה. השבוע גם בתל אביב יוכלו להתרשם מהתוצרים. שיחה עם מנהל התיאטרון איסי ממנוב

תגובות

השבוע יוצגו בצוותא שתי הפקות של תיאטרון הנגב. אלכס ומוריס היא קומדיה מאת מייקל אלקין, שתירגם ועיבד במאי ומנהל תיאטרון הנגב איסי ממנוב, ובהשתתפות השחקנים הוותיקים שמוליק שילה ויוסי סגל, ואיתם שרון צור. העלילה מציגה שני קשישים בבית אבות - האחד נמרץ ומלא ביטחון והאחר תמים וביישן - הנאלצים לחלוק את אותו חדר וללמוד לחיות זה עם זה.

המחזה השני והמוכר יותר הוא הביתה ("The Homecoming") של הרולד פינטר, שתורגם על ידי אבי עוז ומבוים גם הוא על ידי ממנוב. המחזה בוחן את השאלות המלוות נושא שגרתי ומוכר - בן השב הביתה - ומציף את המתח ואת מורכבות היחסים בין בני המשפחה. גם כאן משתתף שמוליק שילה ולצדו יוסי כרמון והשחקנים הצעירים דוד גולן, אורן יאדגר, אלחי לויט ושירה פרבר.

תיאטרון הנגב נוסד על ידי שמוליק שילה - החוגג השבוע את יום הולדתו ה־80 - לפני יותר מ־20 שנה במטרה ליצור חממה ליוצרים מאזור הנגב ולתת במה לכוחות היצירתיים הקיימים בו. הוא פועל כעמותה עצמאית ומטרתו המוצהרת היא ליצור תיאטרון אינטימי, איכותי וחצוף ולהציג אותו באולמות קטנים וגדולים כאחד. מ־2005 מנהל ממנוב את התיאטרון. הוא פיתח וניהל אמנותית את פסטיבל smallבמה, וביים בין השאר את המונודרמה "ככה אני פאם פטאל" שזכתה בפרס התיאטרונטו ואת הצגת הפרינג' "בן לבין" אשר זכתה להצלחה בארץ ובעולם.

איסי, תיאטרון בנגב - למה?

"יש כל מיני שיטות לנהל תרבות. בצרפת, למשל, חלק גדול מהתיאטראות הגדולים והמעניינים התחילו בפריפריה. הריחוק מהמרכז מאפשר התנהלות אחרת - אתה לא תלוי בלחץ של השחקנים והיוצרים שרצים מחזרה לחזרה ומהצגה להצגה, ויש הרבה מרחבים ונוף שנותנים לך שקט. שמוליק שילה, שייסד את התיאטרון, ייעד אותו ליוצרים שגרים באזור ורוצים ליצור כאן, כדי שלא יצטרכו לרוץ למרכז. המטרה היא לשמש מקום גידול ליוצרים, לנטוע ולהצמיח את עולם התיאטרון בנגב".

יש מקום לתיאטרון בנגב שמוליק שילה ויוסי סגל ב"אלכס ומוריס" (צילום: יח"צ)

יש הצדקה לפרויקט כזה? יש מספיק קהל שבא לראות?

"זה אכן מורכב. באולם הבית יש 900 מקומות. זה לא תמיד מתאים לצרכים שלנו ולכן מאתגר אותנו בכל מיני אופנים, למשל להעלות הצגה שבה גם הקהל יושב על הבמה. אחרי שאתה מופיע כמה פעמים, הקהל הפוטנציאלי של האזור ראה אותך ואתה צריך להתחיל לשווק את עצמך במרכז ובארץ בכלל. תיאטרון הנגב עוסק בשתי נישות, ונוסף על היותנו תיאטרון יוצר מקצועי, אנו תיאטרון קהילתי שמחובר לקהילה ועובד בה. אנו מלמדים תיאטרון קבוצות של ילדים, יש לנו קבוצות חובבים של מבוגרים ואנו פועלים בהרבה יישובים וקהילות בנגב. לאחרונה עשינו פרויקט מעניין שבו ליווינו ארבעה חבר'ה מהיישוב הבדואי רהט שמקימים שם תיאטרון. זה היה מאוד מרגש לראות את תושבי רהט מגלים את העולם הזה. כך שהחוכמה היא לשלב בין הפעילות המקצועית לקהילתית ובין התיאטרון הממוסד לתיאטרון בפריפריה".

עסקת בתיאטרון פרינג' ובנושאים חברתיים. האם אפשר להביא את זה גם לנגב?

"בדרכי המקצועית אני מחפש את הדרך בין הפרינג' וצורת הביטוי הפרטית שלי ובין התיאטרון היותר מסחרי וממוסד. הנושאים הפוליטיים־חברתיים באמת מאוד מעניינים אותי. 'בן לבין' היא הצגה שעוסקת בזהות מגדרית; 'אויב בחדר', שסיפר על מטופל ערבי אצל פסיכולוג ישראלי, עוסק במורכבות של הזהות הלאומית. דווקא הנגב מאפשר לי חשיפה לתחומים שונים. עשיתי הצגה עם מפונות גוש קטיף אשר עסקה בחוויות ובקשיים שלהן. במקרה הזה אני מגדיר את עצמי אנתרופולוג של תיאטרון. אני מגיע לקהילה שאני לא מכיר, ובתהליך העבודה אני חוקר ולומד אותה. אני יוצר שמחפש ומתעניין. לא תמיד פרינג' זה בחירה, לפעמים אתה מגיע לשם מכל מיני סיבות אחרות".

השבוע אתם מציגים בתל אביב מחזות מתורגמים שאין להם למעשה קשר להוויה של הנגב.

"לצד הרצון שלנו להפריח את הנגב, אנחנו לא מתכוונים לחיות בתוך הבועה של עצמנו. 'אלכס ומוריס' הועלתה מתוך רצון לעשות הצגה מסחרית. זהו מחזה אמריקאי מרגש ומצחיק שעשיתי לו עיבוד ישראלי. 'הביתה' היתה ממש חלום אישי שלי מאז היותי סטודנט למשחק".

ומהן תוכניותיכם לשנה הקרובה?

"אנו מעלים הצגת יחיד חדשה, 'חרפות וגידופים', על פי מחזה של קאמי שאותה יוצר מיגל אורבך, שהיה מנהל התיאטרון לפני. זו אמורה להיות קופרודוקציה צרפתית־ישראלית. יש איזו תפיסה שגויה שגורסת כי בגלל שאנחנו בפריפריה ומעורבים בקהילה אנחנו תיאטרון חובבים כביכול. זה לא נכון. אנחנו פועלים בשני התחומים בו זמנית, ובתחום המקצועי אנחנו עושים עבודה ברמה הגבוהה ביותר. ההצגות שיוצגו השבוע בצוותא לא היו מביישות אף אחד מהתיאטראות הגדולים במרכז".

» אלכס ומוריס -  א' 31.1, 20:30, צוותא, מחיר: 100 שקלים. » הביתה -  ג' 2.2, 20:30, צוותא, מחיר: 60 שקל.