רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הילד חולם: אופרה על מות ילדים

הניסיון להפוך את מחזהו של חנוך לוין לאופרה, מתברר כמוצלח - רק במערכה האחרונה

תגובות

המחזה של חנוך לוין, המפורר את עולם התום של הילדות דרך המלחמה, הפליטות, והמוות, קיים כבר בזיכרון הקולקטיווי (לפחות שלי) כיצירה בימתית בעלת סגנון ייחודי. הפיכתו לאופרה מעצימה את התיאטרליות שלו, וניכר בבמאי ובמעצב שהם יודעים איך לעשות את זה, מן ההתחלה: תמונת פני הילד החולם מוקרנת על מסך ענק למשך תחילת האופרה, והתמונה מתפוררת כשחודרים לבמה חיילים-מכונות, וזרם הפליטים. בתמונה זו מצוינת סצינת הקרקס המטעה, ומולכת בה ברכה קול, בקולה, גופה, משחקה ותלבושתה, בדמות האשה שנועדה לאהבה.

» הילד חולם: לכל המידע ומועדי ההופעות

נדמה היה לי שבשתי המערכות הראשונות המוזיקה משתלטת על המלים, לפעמים על חשבון בהירות ההתרחשות (למשל ביצירת שירת דואו או טריו, דווקא כשטקסט של כל דמות חשוב). השילוב בין המוזיקה לדרמה מתבהר במערכה השלישית, בה מנסים הפליטים לרדת לחוף, שם ניתן מרחב לשירתם של לריסה טטוייב בתפקיד האם והילה בג'יו בתפקיד הילד (שבמערכה הראשונה והרביעית יש לה בת-דמות אקרובטית). כן מצוין בתמונה זו ולדימיר בראון בתפקיד הצופה, הקורע את אשליית הרגש.

(צילום:יח"צ)

אך הניצחון הגדול של יוצרי האופרה הוא המערכה האחרונה, "המשיח". תמונת הילדים המתים התלויים, המחכים לתחיית המתים לכשתמלא מכסת מותם, לא במהרה תישכח, והמוזיקה האלגית מעניקה לה כוח מיוחד. פרידת האם מהילד המת, ומעברה לחיים חדשים עם החיילים, כפי שניבאו לה בתמונה הראשונה, כתמונת מראה של האשה שנועדה לאהבה, היא בוטה ובעלת עצמה. הסוף, בו הילד המת מבטיח לעולם לא להתרגל למותו, וילד מת ותיק מרגיע אותו מותיר את הצופה סחוט ומתפעל.

בעיני האופרה נאמנה למשהו שיש במחזה, ואף במכלול יצירתו של לוין: מתחת לפירוק הניהיליסטי הבוטה וחסר המורא של העולם שלנו ומשמעותו מסתתרת כמיהה ואמונה בסוג של גאולה, ואף נחמה.

"הילד חולם", על פי מחזה של חנוך לוין. האופרה הישראלית. ליברית: גיל שוחט (שגם כתב את המוזיקה) ועמרי ניצן (שגם ביים). מנצח: דוד שטרן

כרטיסים להופעות והצגות

tm_tools.isArticleType(story) : true