רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מוות ורומנטיקה באופרה הילד חולם

המחזה הילד חולם של חנוך לוין מאפשר למלחין גיל שוחט להציג קו מוזיקאלי בוגר ומרגש

תגובות

בגשם, בדרך הביתה, נותרה מהאופרה "הילד חולם" של גיל שוחט בעיקר תחושה של מבוכה סגנונית. המחזה הסימבוליסטי של לוין קיבל באמצעות המוזיקה מימד שנדמה זר לטבעו, ולאופיו הלוויני שמציץ מבעד לסימבוליזם בציניות, במרירות וסרקזם, בחמיצות חסרת רחמים ובמקאבריות. דוגמה מייצגת היא אולי בתמונה בה ה"אישה שנולדה לאהבה" הורגת אב לעיני ילדו: זו הגוויה השנייה שהיא רואה בחייה, ומהרהרת על כך בקול רם. התמונה המקאברית הזאת, שבעליל אינה ריאליסטית, זכתה למוזיקה עצובה, מוזיקה של קינה, מאוד אפקטיווית וכתובה בדייקנות רבה, אבל ממקמת את הסיטואציה בתוך מציאות ריאליסטית, כאילו מדובר במלודרמה.

וכך המשיכה המוזיקה לאייר את העלילה: כניסה דרמטית של חיילים זכתה לתרועת חצוצרות ותופים, פרידה - למוזיקה עצובה; התרחשות אינטנסיווית למוזיקה דוהרת בתנועה מתמדת, ואירוניה: למקצב הוולאס - ששב והופיע בלי הרף לאורך היצירה. האופרה ביקשה להיות מלודרמטית, וסוחטת דמעות, כמו שאופרה רומנטית צריכה להיות - אבל המחזה לא אפשר לה, והתוצאה הייתה לעתים סנטימנטלית.

בהדרגתיות, התחיל הציור בצלילים להעיק; וכמו ביצירות אחרות של המלחין כפה נסיון למקם את הסגנון המוזיקלי תוך כדי האזנה בהקשרו ההסטורי. שוחט עצמו דוגל בחזרה אל הרגש ואל הטונאליות, וכותב בהתאם בג'סטות אופייניות למאה ה-19: מוזיקה שצוברת אנרגיה ונקטעת בשיא בפורטיסימו שממנו בוקע סולו חרישי של כינור; גליסנדו בנבל, טרמולו בכלי הקשת, מוטיווים תזמורתיים שחוזרים בפי הזמרים, אקורד מז'ורי זוהר לסיום קטע קודר ואפלולי, עלייה במנעד מהגבוה לנמוך. אלה מעוררים עצבנות לפעמים, כי קשה להילחם במשחק הניחושים שהם מעוררים.

יחד עם זאת, נראה ששוחט התבגר מבחינה מוזיקלית. הוא הגיש כאן יצירה בעלת פרופיל ברור, שיש בה רגעים מרשימים. הביצוע המסור של התזמורת בניצוח שטרן, והשירה הטובה של הסולנים, עזרו לו בכך.

"הילד חולם", על פי מחזה של חנוך לוין. האופרה הישראלית. ליברית: גיל שוחט (שגם כתב את המוזיקה) ועמרי ניצן (שגם ביים). מנצח: דוד שטרן

» הילד חולם: לתקציר וכל מועדי ההופעות

כרטיסים להופעות והצגות

tm_tools.isArticleType(story) : true