קבלו אותן במחיאות כפיים: הצגות החורף של 2018

טרגדיה יוונית בתיאטרון גשר, מחזות פרועים בבית לסין ותיאטרון חיפה, חזרה למקורות בקאמרי ומחזמר עם שירי הלהקות הצבאיות בהבימה - אלו ההצגות שעולות על הבמות בחורף הקרוב

יעל גזית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אל נקמות ג'וי ריגר ואנסטסיה פיין
ג'וי ריגר ואנסטסיה פיין. אל נקמותצילום: דניאל שריף
יעל גזית

בזמן שאנחנו מחליפים את הבגדים בארונות וחוזרים להתלבש בהתאם לשיטת הבצל, גם התיאטראות בישראל מתחדשים ומעלים על הבמות את המחזות של עונת חורף 2018. תיאטרון הקאמרי מציב שני מחזות שמשלימים זה את זה, תיאטרון הבימה מעלה מחזמר משירי יאיר רוזנבלום והלהקות הצבאיות ונותן להם מעטפת דרמטית, תיאטרון גשר מתכתב עם הדילמות שעולות בטרגדיה היוונית, מגי אזרזר נותנת הופעה מרשימה בדרמה של בית לסין ובחיפה ובבאר שבע היצירתיות מדברת על הבמה - אלו הן הצגות החורף של שנת 2018.

» מה עושים היום - לוח האירועים המלא
» לוח הופעות היום
» לוח הצגות היום
» אטרקציות לילדים - המדריך השלם

בית בושת ואווירת השטעטל היהודי: "אל נקמות" ו"מעשיה מגונה" בתיאטרון הקאמרי

"אל נקמות"
המחזה שעוסק בקיומו של אל חסר רחמים נכתב על ידי שלום אש והוצג לראשונה בגרמניה בתחילת המאה הקודמת. השמועה על דבר המחזה התפשטה במהרה משום שהוא נחשב רדיקלי והעיסוק בנשים, בזנות ולסביות בחברה היהודית עורר מחאה רבה בקרב הקהילות היהודיות מולן הוצג. כיום, בחורף 2018, ג'וי ריגר ואנסטסיה פיין משתחררות מדמויותיהן הטלוויזיוניות הקלילות ("Oboy" ו"ג'ודה", בהתאמה) כאשר הן מציגות את סיפורן של שתי נשים צעירות ששואפות לעצמאות בחברה סגורה. דמותה של פיין, מנקה, שואפת לעצמאות מחיי הזנות ודמותה של ריגר, רבקהל'ה, שואפת לעצמאות משליטתם של הוריה (אלון דהן והלנה ירלובה), הבעלים של בית הבושת שנמצא במרתף הבית. האב רוצה בכל מאודו להשתייך לחברה היהודית ומחפש לבתו רבקל'ה בת ה-17 שידוך הגון בדמות תלמיד חכם, ואילו רבקה'לה, שמודעת לכך שהיא מתגוררת מעל בית בושת, חושפת את המוסר הרופף של האב לאט לאט תוך כדי שהיא נחשפת ומתאהבת במנקה, המחפשת לברוח מבית הבושת בכל מחיר. הבימוי של איתי טיראן מדויק והמחזה עמוס וטעון בעלילה משכנעת ומלאת פיתולים.
אל נקמות

אל נקמות
אלון דהן והלנה ירלובה בתפקיד ההורים. אל נקמותצילום: דניאל שריף

"מעשיה מגונה"
מחזה אמריקאי שנכתב על ידי פאולה פוגל והוצג ב-2015, ועוסק בשערורייה שהתעוררה סביב העלאת "אל נקמות" בניו יורק במלחמת העולם השנייה. "אל נקמות" עורר גלי מחאה וביקורת עד ששלום אש בעצמו אסר על העלאת המחזה. גם בהצגה זו יש אנסמבל שחקנים שמקבץ את שמואל וילוז'ני, אלי גורנשטיין, אסתי קוסוביצקי ודן שפירא על במה אחת. זהו מחזה מוזיקלי, המבוצע בליווי תזמורת חיה ומספר על להקת שחקנים ובראשם מנהל ההצגה, שיצאו מקברם וקמו לתחייה מול קהל שהגיע לתיאטרון. השחקנים יוצאים למסע חוצה יבשות ושפות ומספרים לקהל סיפור על מחזה קטן ומבריק ש"הדביק" עשרות אנשים בתשוקה לתיאטרון וביציאה למלחמה על חופש הביטוי.
מעשיה מגונה

מעשיה מגונה
מחזה שקטף פרסים ברחבי העולם. מעשיה מגונהצילום: כפיר בולוטין

חוזרים לסיקסטיז: "מיקה שלי" בתיאטרון הבימה

מי מאיתנו לא אוהב להתרפק על מעט נוסטלגיה חמימה? תיאטרון הבימה גאה להציג את פרויקט הדגל שלו: עיבוד מחודש למחזה משירי יאיר רוזנבלום. יובל דיין בתפקיד ראשי ראשון בתיאטרון, לצד שחקני חיזוק ותיקים ומשמעותיים כמו מיקי קם ויעקב כהן.  זהו מחזמר קלאסי, עם סיפור היסטורי על התקופה בין שתי מלחמות בסוף שנות ה-60' של מדינת ישראל הצעירה, משולש אהבה ונער שבור לב, עם הרבה שירים שכולם מכירים כמו "שלווה", "מוכרחים להמשיך לנגן", "גבעת התחמושת" ו"שיר לשלום".
מיקה שלי

יובל דיין בתפקיד הראשי. מיקה שלי
יובל דיין בתפקיד הראשי. מיקה שליצילום: ז'ראר אלון

טרגדיה יוונית במעטפת של וידאו ארט: "אורסטיאה" בתיאטרון גשר

התיאטרון היפואי מעלה מדי שנה אפוסים וקלאסיקות בעיבודים עדכניים ואקטואליים. ההפקה החדשה, "אורסטיאה", שנכתבה על ידי אייסכילוס וזכתה לעיבוד של המחזאי רוברט אייק, מעמידה במרכזה דילמות אנושיות מרתקות כמו הבחירה בחיים מול הבחירה לצאת במלחמה, שמירה על חשיבות המשפחה מול הצורך להיאבק על צדק ושאלות של חמלה מול התמודדות עם שדה קרב. "אורסטיאה" משלבת וידאו ארט ואפקטים שמעצימים את הדרמה והמלחמה על חייה של ילדה אחת בזמן מלחמה המנוהלת על ידי אגממנון, שליט המדינה ששולח חיילים לשדה הקרב המדמם. הילדה היא המפתח לניצחון במלחמה וכמו בכל טרגדיה יוונית, הדילמות והבחירה בין חיים ומוות נמצאות במרכז. נבחרת השחקנים של גשר, מאפרת בן צור ועד הנרי דוד, נוכחת במלוא תפארתה וכישרונה גם בהצגה זו.
אורסטיאה

ילדה, משפחה ומלחמה. צפו בטריילר של "אורסטיאה":

קרדיט: Gesher Theatre

מגי אזרזר נותנת שואו: "אנשים, מקומות ודברים" בבית לסין

מיוון המדממת להוליווד הזוהרת, עם מגי אזרזר בתפקיד אמה, שחקנית בת 30 פלוס שלא מצליחה להתבגר ומוצאת את עצמה פעם אחר פעם במכון גמילה. יורם טולדנו מפציע בתפקיד כפול, פעם אחת כעושה צרות בקבוצת התרפיה במכון הגמילה אשר מודיע על קיומו של אלוהים בכל אחד מאיתנו, ופעם נוספת בתור אביה המודאג והמבולבל של אמה. מגי אזרזר מפתיעה במנעד התיאטרלי שלה ונותנת אינטרפטציה מעניינת למשבר גיל ה-30 שמביא איתו הרבה אכזבות מהחברה והמשפחה ושקיעה לתוך עולם של ייאוש, אלכוהול וכדורי שינה.
אנשים, מקומות ודברים

אנשים, מקומות ודברים. בית לסין
יורם טולדנו, מגי אזרזר והקבוצה במכון הגמילה. אנשים, מקומות ודבריםצילום: יחצ

צעיר, מקורי ויצירתי: "איך לקום מכסא" בתיאטרון חיפה

קבוצת "החיפאית" הוקמה על ידי שחקנים צעירים בשנת 2012 ומעלה הפקות מגוונות באופן תדיר. השנה אנסמבל השחקנים מתמקד בשאלה איך לקום מכסא שטומנת בחובה את חוסר האונים שלנו מול סרטוני הדרכה ביוטיוב, אפליקציות למיניהן ומסכים שמנהלים את חיינו ואנחנו, בואו נודה על האמת, מתמסרים בשמחה לשליטה בכל צעד שלנו. כמו כל הפקה יצירתית וצבעונית של קבוצת "החיפאית", למשל "אקווריום", כל ההפקה מבוססת על טקסטים שונים של הוראות הפעלה.
איך לקום מכסא

הפקה צבעונית. צפו בטריילר מתוך "איך לקום מכסא":

קרדיט: תיאטרון חיפה

שפני ניסיון מאוהבים: "האפקט" בתיאטרון באר שבע

מחזה מאת המחזאית הבריטית לוסי פרבל שעוסק בשפני ניסיון אנושיים צעירים (תום אבני וליהי קורנובסקי), ממש ככה. המחזה מספר את סיפורם של קוני, סטודנטית לפסיכולוגיה וטריסטן, בחור צעיר המחפש הרפתקאות וריגושים. שניהם מהווים שפני ניסיון בניסוי רפואי הבוחן תרופה אנטי דיכאונית חדשנית ומתקדמת. השניים נמצאים בבידוד, מנותקים מהעולם האמתי ותחת מעקב של שני פסיכיאטרים. בין קוני וטריסטן מתפתחת משיכה מלאת תשוקה ההולכת ומתעצמת, ולבסוף יוצאת משליטה, למרות המינון הגדל והולך של התרופה הניתנת להם. מכאן העניינים מסתבכים ועולה השאלה - האם הרגש אמיתי או שהאהבה היא חלק מהניסוי.
האפקט

האפקט תיאטרון באר שבע
הנגב מתעורר. האפקטצילום: מעיין קאופמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ