המלצות במה לשבוע: בית האופרה הבולשוי לראשונה בישראל

צ'כוב יורה במערכה הראשונה, תיאטרון הסימטה בהצגה על החריג, סהר עזימי מסכם את פרויקט מחול חדש ויבגני אונייגין באופרה הישראלית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יום ראשון: המהתלות של צ'כוב 

תיאטרון החאן מעלה את ההצגה "2 קצרים וחתול" מאת אנטון צ'כוב. בין השנים 1888-1891 כתב אנטון צ'כוב הצעיר מחזות קצרים בני מערכה אחת שאת רובם הגדיר כ"מהתלות". אחד מגדולי המחזאים הרוסים, המחבר שידע לשתול אקדחים במערכות ראשונות כדי שיירו במערכה השלישית. בהצגה מוכיח צ'כוב כי כשהאקדח מופיע במערכה הראשונה (והיחידה) וגם יורה בה – זה מבהיל, אך גם מאוד מצחיק. ההצגה כוללת את המהתלות "הצעת נישואים" ו"הדב" ואת המונולוג "באביב".

הבמאית ג'יטה מונטה רקחה יום אחד עם שלושה סיפורי אהבה שבהם האנשים מתנהגים לפעמים כמו חיות, והחיות - כמו אנשים. מדובר באהבות-אכזבות ושוב אהבות, מצבים קיצוניים שכשם שהם משעשעים, הם צובטים את הלב. ב-7 ביולי "2 קצרים וחתול" הירושלמית תגיע גם לשלוש הופעות בתל אביב, בבית ציוני אמריקה.

"2 קצרים וחתול" - יום א', ה-23 ביוני, 17:30 ו20:30, תיאטרון החאן

מי מחזיק את האקדח? "2 קצרים וחתול" (צילום: יח"צ)

יום שני: הראי של יצחק בן-נר עוזאי חברוני הוא מקרה גבולי - בין פיגור וגאונות, איש צעיר שאינו מסוגל להפסיק לחייך לעולם. מתוך ראייתו האנושית המיוחדת, עוזאי מספר את סיפורו האישי כחריג - על קשייו להיקלט בחברה הישראלית, על הקושי של אביו "מהמאה ואחד צנחנים" לקבל את בנו כפי שהוא ועל המכות שהוא סופג משלושה בריונים בני גילו בכל פעם שהוא יוצא לחפש את אלכסנדרה, אהובתו הנצחית. במרכז הסיפור הטרגי-קומי מוצג המקרה הקשה של משפחתו ששכלה שני בנים אשר "מתו ממסיבות טרגיות". כהערתה של אמו: "הפנים של עוזאי הם כמו ראי המשקף את כל מה שאנחנו איננו!" בוקר של שוטים בהפקת תיאטרון הסימטה היא מונודרמה מאת יצחק בן-נר על פי ספרו בשם זה."בוקר של שוטים"- יום ב', ה-24 ליוני, 21:00, תיאטרון הסימטהמקרה גבולי. "בוקר של שוטים" (צילום: אייל בריברם)

יום שלישי: סיכום פרוייקט "מחול חדש 2013"

אירועי זירת מחול חדש שיתקיימו בין התאריכים 25-27 ביוני במרכז ז'ראר בכר מסכמים את פרויקט "מחול חדש 2013" שהתקיים במהלך השנה בניהולו האמנותי של סהר עזימי. הפרויקט הציע תכנית ייחודית שהעניקה למספר מצומצם של יוצרים את האפשרות לבחון את מדיום המחול בליווי מנחים מקצועיים מתחומי האמנות, העצמה אישית וקואוצ'ינג לקראת הפקת יצירה חדשה. לפרויקט, שהחל בינואר, נבחרו שישה יוצרים שעברו הכשרה מאנשי מקצוע כמו תומר היימן, יהלי סובול, כרם הלברכט, אנה וייסמן, אוהד נהרין, ניב שיינפלד וענת דניאלי.במהלך 3 ימי הזירה יציגו היוצרים את התוצרים של הפרויקט. ביומה האחרון של הזירה יתקיים אירוע חוצות שתיצור הכוריאגרפית אנה וייסמן (habeas corpus) ויוצג מופע המחול "אוכלי כל" של נבו רומנו ושני גרנות. "זירת מחול חדש"- יום ג', ה-25 ביוני, 20:00 ו21:45, מרכז ז'ראר בכרמסכמים שנה. "זירת מחול חדש" (צילום: יובל יוסף)

יום רביעי: רומן בין צ'ייקובסקי לפושקין באופרה הישראלית

האופרה הישראלית תנעל את עונת 2012/13 באירוע אופראי חגיגי ויוצא דופן: ביקור ראשון בישראל של בית האופרה הבולשוי מרוסיה - עם הפקת הדגל שלו "יבגני אונייגין" מאת צ'יקובסקי על פי הרומן המחורז של המשורר אלכסנדר פושקין."יבגני אונייגין", מיצירות המופת של צ'ייקובסקי, היא האופרה הרוסית החשובה ביותר של עידן הצאר האריסטוקרטי ושל עולם האופרה הרוסי. היא גם נחשבת ליצירתו הגדולה והאהובה ביותר של פושקין וכונתה ברוסיה ומחוצה לה כ-"הרומן הרוסי המודרני הראשון". פושקין חיבר את הסיפור כרומן מחורז ובו שמונה פרקים, כשבכל פרק חמישים בתים בני 14 שורות כל אחד, סך הכל 5,600 שורות. ביצירה זו כותב פושקין לא רק על הגיבורים אונייגין, טטיאנה אולגה ולנסקי המוכרים מהאופרה של צ`ייקובסקי אלא גם על עצמו ועל המוזה שלו. צ'ייקובסקי השתמש בליברית במשפטים מהרומן, ובחר סצנות אשר יראו את העולם הרגשי של הגיבורים."יבגני אונייגין"- יום ד', ה-26 ביוני, 20:00, בית האופרהנועלים את העונה. "יבגני אונייגין" (צילום: יח"צ)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ