המלצות במה לשבוע: 10 ימים עם חנוך לוין

וגם: אבי קושניר מציל את איש המערות, גשר מציג אנטיגונה מודרנית ורוקדים את היומיום בפסטיבל אינטימדאנס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יום ראשון: רות רסקיוק היא אנטיגונה ההצגה "אנטי" מבוססת על המחזה הצרפתי של זַ'אן אַנוּי, שכתב נוסח מודרני למחזה היווני הקלאסי "אנטיגונה". יבגני אריה אמון על הבימוי ורועי חן על העיבוד.

המחזה מספר את סיפורה של הנערה אנטיגונה, ששני אחיה רצחו זה את זה. אח אחד נקבר כגיבור, והאח השני הוכרז כאויב העם וגופתו הופקרה טרף לעופות השמיים. קריאון שליט העיר ודודה של אנטיגונה, אסר להתקרב לגופה וציווה כי כל מי שינסה לכסות אותה בעפר יוצא להורג. אנטיגונה יוצאת עם את-חפירה קטן לקבור את אחיה, והיא יודעת שזה עלול להיגמר במוות. זַ'אן אַנוּי, שכתב את המחזה בשלהי מלחמת העולם השניה, ב- 1944, כתב מחזה בקצב מהיר. הדיבור "התנקה מפאתוס" ואת לב העלילה תפס הוויכוח הפוליטי-הומני. ההפקה של תיאטרון גשר לא מדברת על עולם עתיק שאיננו, אלא על עולמנו שלנו. את אנטיגונה מגלמת השחקנית הצעירה רות רסיוק וזהו תפקיד ראשי ראשון שהיא מגלמת בתיאטרון. עוד מככבים בהצגה אלון פרידמןליליאן רותסשה דמידוב וקארין סרויה. ההצגה בהשתתפות תזמורת חיה."אנטי" - ימים א'-ב' 16-17 ביוני, 20:30, תיאטרון גשרעלול להיגמר במוות. "אנטי" (צילום: דניאל קמינסקי)

יום שני: חנוך לוין הבינלאומי

תיאטרון הקאמרי מפיק פסטיבל חדש שכל כולו מחווה לחנוך לוין. ב-17-26 ביוני, יתקיים פסטיבל של תיאטראות ישראלים ובינלאומיים, שיציגו אך ורק הצגות של המחזאי הישראלי המוערך. את פסטיבל חנוך לוין הבינלאומי יזמו מנכ"ל הקאמרי נעם סמל ומנהלו האמנותי עמרי ניצן, ועל תוכניתו אמונה ד"ר ורדה פיש.כוונתו של הפסטיבל היא לחשוף לא רק את הפופולריות והעניין בדרמה של לוין, אלא גם את הטווח הרחב של מחזותיו, ההופכים למקום מפגש של כל האמנויות: שירה, מוזיקה, תיאטרון, פיסול, ציור, מחול ודרמה. כל הצגה והפרשנות המקורית הייחודית שלה, מושפעת מהתרבות המקומית - צרפתית, פולנית, רוסית, הונגרית, ישראלית  ויידית -  ונותנת לקהל את ההזדמנות לחוות את הדרמה של לוין באור חדש. בין התיאטראות הבינלאומיים שיגיעו לארץ במסגרת הפסטיבל יופיעו התיאטרון העירוני של לובליאנה, סלובניה, תיאטרון אקווריום, פריז, נארודובי תיאטר, וורשה ונובי תיאטר, פוזנן. בין ההצגות הישראליות יוצגו "יאקיש ופופצ'ה" בהפקת תיאטרון גשר, "אשכבה" בהפקת הקאמרי, "סולומון גריפ"בהפקת היידישפיל ועוד. בנוסף, התכנית של הפסטיבל תכלול ערבי קברט, קריאה מבוימת ממחזות לא ידועים, מוזיקה ושירה על פי לוין, שיחות עם יוצרי ההצגות, ויום הולדת 70 לחנוך לוין - מחווה בהשתתפות שחקנים מכל ההצגות ובכל השפות.את הפסטיבל יפתחו ההצגות "אשכבה" של תיאטרון הקאמרי ו"מנצ'ל ורומנסקה" בהפקה צרפתית.פסטיבל חנוך לוין הבינלאומי - יום ב', 17 ביוני, 20:00, הקאמריחוגגים את יצירתו. חנוך לוין (צילום: גדי דגון)

יום שלישי: מסע בזמן עם אבי קושניר  לאחר עשר שנים, חוזרת לבמות ההצגה "להציל את איש המערות" עם אבי קושניר. ההצגה מאת רוב בקר עוסקת בזוגיות. גבר, אישה, השוני ביניהם, האהבה והמלחמה. אבי קושניר לוקח אותנו למסע בזמן ומגיע למסקנה שמדובר בשתי תרבויות שונות, תרבות נשים ותרבות גברים. הומור ושנינות לצד אמיתות על יחסים בין שני המינים הם הסיבה להצלחת ההצגה, הן בקרב הנשים והן בקרב הגברים."להציל את איש המערות" - יום ג', 18 ביוני, 21:00, תיאטרון ירושליםקושניר חוזר. "להציל את איש המערות" (צילום: דניאל צ'צ'יק)

יום רביעי: אינטימדאנס חוקר את היומיום

פסטיבל אינטימדאנס הוא מסגרת לעבודות מחול קצרות אשר מתקיים בתיאטרון תמונע משנת 2000. בכל שנה נבחר לפסטיבל נושא אשר מולו - בעזרתו וכנגדו -  מוזמנים האמנים המשתתפים לנסח את עבודותיהם. השנה הנושא הוא "תנועת היומיום". הפסטיבל יתקיים בין התאריכים 19-22 ביוני בתיאטרון תמונע.

המחשבה על כוריאוגרפיה היא כעל חזיון ספקטקולרי שמוצג על במה. האמנים מבקשים להפוך את זוית ההתבוננות ולהציע שהמטריקס שבו אנחנו חיים מורכב מאינספור כוריאוגרפיות – מהתור לאוטובוס, דרך השוטטות במרכז הקניות או ההתנהלות בבית ועד לאישיות שלנו - שמתחוללת באמצעות הגוף שלנו. אינטימדאנס יציע את הבמה כמקום להעלות שאלות או הצעות פרפורמטיביות שנוגעות לחיינו התנועתיים ביומיום. בפסטיבל השנה משתתפות 11 עבודות בבכורה והוא מתקיים במתכונת של 'תוכנית א' ו'תוכנית ב'.פסטיבל אינטימדאנס - יום ד', 19 ביוני, 19:00, תיאטרון תמונע

הופכים את זוית ההתבוננות. "אינטימדאנס 2013 - תנועת היומיום" (צילום: גדי דגון)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ