המלצות במה לשבוע: בכורה לתיאטרון מחול בייג'ין

וגם: דליק וולניץ מביים הצגה על לקויות קשב, שלוש פארסות וסיפור מתח אחד מאת צ'כוב והרופא מעזה על במת הבימה

טל אימגור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל אימגור, עכבר העיר

יום ראשון: דליק וולניץ מביים הצגה על לקויות קשב

בית הספר לאמנויות הבמה במכללת סמינר הקיבוצים צולל לנושא שלא רואים בתיאטרון לעיתים קרובות. ההצגה "קונצרטה לשמונה" עוסקת באחת הסוגיות הקשות והכואבות, אך עם זאת המוכרות ביותר בחברה הישראלית – לקויות קשב והפרעות למידה.

דליק ווליניץ אחראי על בימוי ההצגה, והוא חקר את הנושא במשך כשנתיים, בשיתוף אנשי מקצוע מסמינר הקיבוצים ומחוצה לו. הוא חבר אל תלמידי שנה ג' בבית הספר לאמנויות הבמה וביחד הם מציגים מחזה חדש עם שירים. למעשה, מספר גדול של שחקנים המשתתפים בהצגה וכן מהצוות הטכני – סובלים גם הם מלקויות למידה, ומבטאים את ההתמודדות הזו דרך ההצגה.

העלילה מביאה את סיפורה של כיתת אנשים צעירים ששומעים את כל הצלילים. את המזגן המתייפח, את הלשון המצקצקת, את הזבוב המזמזם על הקיר. אנשים שחיים בדיסהרמוניה ומחפשים אחר שקט. מוזיקה היא שפה. הצלילים מסודרים בסדר מופתי, שומרים על מרווחים מדויקים - יוצרים הרמוניה ומנגנים שלווה. אם תו אחד מקדים את זמנו, האיזון מתערער, הצליל צורם, הפנים מתעוותות. כיתה אחת, שמונה שחקנים לקויים, שרוקדים לצלילי המוזיקה שרק הם שומעים. "קונצרטה לשמונה" - ימים א'-ה' ה-2-6 ביוני, 20:30, מכללת סמינר הקיבוציםאחת הסוגיות הקשות והכואבות, אך המוכרות. "קונצרטה לשמונה" (צילום: מיקי אלון)

יום שני: שלוש פארסות וסיפור מתח אחד

ההצגה "האנשים הקטנים של צ'כוב" מביאה שלוש פארסות מצחיקות, מגוחכות וחכמות וסיפור מתח אחד. פקיד זוטר שלרוע מזלו התעטש בתיאטרון על שר בכיר, אישה תימהונית הדורשת ממנהל הבנק את דמי הפיצויים של בעלה, סטודנט עני הגוזר על עצמו מאסר של 15 שנים בבידוד בעקבות התערבות עם בנקאי עשיר ושכנים שרוצים להשתדך ובמקום זאת נגררים לוויכוחים ומריבות.

ארבעה סיפורים מלאי הומור ואהבת אדם שזורים להצגה צבעונית, שנותנת ביטוי לפן המצחיק והמשעשע ביצירתו של גדול אמני הסיפור הקצר, אנטון פבלוביץ' צ'כוב, נציגם האמנותי של "האנשים הקטנים". "האנשים הקטנים של צ'כוב" - יום ב' ה-3 ביוני, 21:00, קפה תיאטרון הקאמריהפן המצחיק והמשעשע של צ'כוב. "האנשים הקטנים של צ'כוב" (צילום: אורי אהרון)

יום שלישיי: שי פיטובסקי מביים את הרופא מעזה

ב-16 בינואר 2009 הפציצו כוחות ישראליים את ביתו של דוקטור עזאלדין אבו-אלעייש ברצועת עזה, והרגו את שלוש בנותיו ואת אחייניתו. מאותו הרגע, אבו-אלעייש, שנודע בכינוי הפרוזאי "הרופא מעזה", כבש את הכותרות , ונגע בלבבות העולם כולו. הספר שכתב "לא אשנא" מתאר את חייו יוצאי הדופן של הרופא הפלשתיני בעל תואר מהרווארד, שנולד וגדל במחנה ג'בליה ברצועת עזה. המשאלה שהוא חושק בה יותר מכול היא שלא יהיו עוד נפגעים בין הצדדים, ושבנותיו יהיו הקורבן האחרון בדרך לשלום בין הפלשתינים לישראלים.הבימה מעלה הצגת יחיד שהיא עיבוד לספרו של אבו-אלעייש, בכיכובו של גאסן עבאס. על העיבוד והבימוי אחראי שי פיטובסקי שמנהיג את קבוצת צעירי הבימה בשנים באחרונות, ובעצמו לחם ב"עופרת יצוקה".

הבימוי השקט של פיטובסקי, מעניק להצגת היחיד תבנית קלאסית ופשוטה של מספר-סיפורים, בצירוף אלמנטים תיאטרליים מינוריים ויפים. משחקו של עבאס, לרגעים מצליח לגעת בפיסות החיים של הרופא, ולעתים כורע תחת העול הכבד של הסיפור הלא יאמן הזה. אפשר גם לציין לטובה את המוזיקה היפיפייה של הילית רוזנטל שמלווה את ההצגה ומעניקה לה את הקצב שלה, ואת התאורה הנקייה של זיו וולושין וגם את העיצוב הפשוט והמוקפד של ניב מנור (יאשה קריגר).

"לא אשנא" - יום ג' ה-4 ביוני, 20:30, הבימה

תבנית קלאסית ופשוטה של מספר-סיפורים. "לא אשנא" (צילום: ז'ראר אלון)

יום רביעי: מחול בייג'ין והמשבר הכלכלי

19 רקני תיאטרון המחול של בייג'ין יציגו בארץ בהופעת בכורה את יצירתה של הכוריאוגרפית ואנג יואניואן WANG YIANYUAN - "ערפילים" ,לצלילי המוזיקה הסימפוניה מס' 3 של גורצקי Gorecky סימפוניית שירי העצב ומוזיקה אלקטרונית מאת ביוספר Biospher. היצירה נוצרה בתגובה למשבר הכלכלי והסביבתי שהחל בראשית 2009. ואנג יצרה על במה חשופה ויוצרת מסגרת תנועתית מרתקת לרקדניה, הרוקדים, נתקלים, מתגלגלים, נופלים, זוחלים ומתמוטטים על משטח לא בטוח. היצירה מתפתחת כמטפורה המחברת בין הערפילים הסביבתיים וזיהום עם הבלבול הרוחני המתרחש בימים של משבר חברתי ואישי. ערפילים עוסק בחיפוש אחרי הדרך הנכונה בתוך החושך הגדול. תיאטרון המחול של בייג'ין נוסד בשנת 2008 ומנוהל על ידי הכוריאוגרפית- ואנג יואניואן, מעצב הבמה- טאן שאוין ומעצב התאורה- הינגי'אנג. הלהקה שיתפה פעולה עם יוצרים בינלאומיים בעלי שם, כוריאוגרפים, מוזיקאים ומעצבי במה ותלבושות המעשירים את במת המחול העולמית. ערפילים היתה אחת היצירות הראשונות עמה החל תיאטרון המחול את עבודתו. מאז נוספו לרפרטואר יצירות רבות אחרות, וכן עבודות של כוריאוגרפים משבדיה, דנמרק וקנדה. כל עבודות הלהקה הוצגו ברחבי העולם, ותרו באירופה וארצות הברית."ערפילים" - ימים ד'-ה' ה-5-6 ביוני, 20:00, המשכן לאמנויות הבמה

חיפוש אחרי הדרך הנכונה בתוך החושך הגדול. "ערפילים" (צילום: יח"צ)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ