חדשות במה: הבגידות והשקרים של ליאור אשכנזי

קומדיה צרפתית חדשה בבית ליסין, רפרטואר חדש לתיאטרון הקאמרי, ההדרה של תיאטרון החאן, הצגה בהשתתפות שחקנים לקויי למידה בסמינר הקיבוצים ובית האופרה בולשוי בביקור ראשון בישראל

טל אימגור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל אימגור, עכבר העיר

בשבוע האחרון ליאור אשכנזי, מיכל לוי, הילה זיתון וירון מוטולה נכנסו לחדר החזרות של בית ליסין, כאשר משה קפטן יושב על כיסא הבמאי. השחקנים מתכננים להציג ב-11 ביולי את הקומדיה הרומנטית הצרפתית "האמת". המחזה, מאת פלוריאן צלר, יעלה בתרגומו של דורי פרנס.

גיבור העלילה הוא מיכאל (אשכנזי) שנקרע בין אשתו, לורנס, הפילגש שלו, אליס, ובעלה של המאהבת שלו, פול, שהוא גם חברו הכי טוב. מיכאל מתחיל בשקר אחד וממשיך לעוד אחד, ואז לשלישי, ורביעי, רק כדי לגלות שאולי שלושת האחרים גם מסתירים ממנו את האמת. חייו הופכים בהדרגה לגיהינום. ההסלמה הבלתי הפיכה מהשקר הראשון גורמת לאי הבנות ומתחים, ולבסוף מערערת את קיומם של שני זוגות. ההצגה כבר זכתה להצלחה בימתית גדולה בפריז, ועכשיו תוצג לראשונה בישראל. ויש גם תמונות מחדר החזרות.

עוד בבית ליסין:» "חברות הכי טובות": עושים כבוד לענת גוב» "אז, בפראג": מחווה לסרטי ריגולמרובע אהבים. "האמת" (צילום: פייסבוק בית ליסין) מזדקן בחן: הקאמרי חוגג 70 עם גורי אלפי וזונדהיים

אתמול (שלישי) חשף הקאמרי את הרפרטואר החדש שלו לעונת 2013/14. "השנה אנו חוגגים יום הולדת 70 לתיאטרון הקאמרי. בן 70 ועדיין צעיר", כך מוסר מנכ"ל התיאטרון נעם סמל. "כמו בשנים שקדמו לה, אבל בעיקר בעונה חגיגית זו, אנו טורחים לוודא שהתיאטרון הקאמרי יצמיח חיים חדשים, מעודכנים, רעננים, מפתיעים ומרגשים”. ההפקה המרכזית של עונת 2014 מביאה את גורי אלפי לבמת הקאמרי. השחקן יעבד ויביים את התסריט של אפרים קישון ז"ל ל"תעלת בלאומליך" בעזרתו של אלי ביז'אווי, ואף יככב בתפקיד הראשי. עוד בגזרת המחזאות הישראלית יעלה "דג מוסר" מאת מירי חנוך בבימויה של עדנה מזי"א בסוף ינואר 2014 בו יככבו אורלי זילברשץ וגיל פרנק, ו"פונדק הרוחות" מאת נתן אלתרמן אותו יביים יחזקאל לזרוב שגם ישחק בתפקיד הראשי.

בגזרת הקלאסיקות, גם כן לא חסר מבחר בעונה הקרובה. עמרי ניצן יביים את "מקבת" שיעלה כבר ב-4.7, ובו יככבו גיל פרנק כמקבת, רותי אסרסאי כליידי מקבת ורונה לי שמעון, עדנה בלליוס וירדן ברכה בתפקיד המכשפות. אודי בן משה יביים את "אמא קוראז" מאת ברטולט ברכט אותו תרגמה ענת גוב ז"ל. ההצגה תעלה כבר בתחילת אוגוסט ובתפקידים הראשיים יככבו תיקי דיין, גדי יגיל ורמי ברוך. וכמובן, אין עונה בקאמרי, בלי הצגה בכיכובו של איתי טיראן. השחקן יכנס לנעליו של "סירנו דה ברז'ראק" (מאת אדמונד רוסטאנד), בבימויו של גלעד קמחי ובתרגומו של דורי פרנס. לצידו עוד יופיעו כנרת לימוני, דודו ניב, יוסי צברי, גיא אלון, יואב לוי, טל וייס ועוד. ההצגה תעלה ב-30.9.

על תקן המחזמר של העונה (כאשר ב-2013 היה זה "קזבלן", שימשיך לרוץ), יוצג "דבר מצחיק קרה" מאת זונדהיים, בבימויו של עמרי ניצן. ההפתעה מגיעה בחסותה של הכוריאוגרפיה, עליה יהיה אחראי האמריקני צ'ט ווקר, שעשה כוריאוגרפיה למחזמר "המפיקים". המחזמר יעלה בינואר 2014, בהשתתפות שלמה בראבא, רמי ברוך, עירית קפלן, איתי טיראן, אסף פריינטא, גדי יגיל, רונה לי שמעון, עידו רוזנברג ומוטי כץ.

מביים, מעבד ומככב. גורי אלפי (צילום: מוטי קמחי)גירל פאואר? שלטים של תיאטרון החאן הושחתו בירושלים

בימים אלו פתח תיאטרון החאן בקמפיין המנויים של העונה החדשה, במסגרתו עלה ברחבי העיר ירושלים שילוט חוצות. על השלט שפורסם עם הכיתוב "עונה חדשה" הוצגו שני שחקנים מתוך ההצגה "החולה המדומה" - אריאל וולף ותמר אלקן. בשבוע שעבר, ימים ספורים לאחר הצבת השלטים בכניסה וביציאה מירושלים, רוססו והושחתו דמויותיהם של השחקנים, ובעיקר דמותה של אלקן.

בתגובה להשחתה, שלח בשבוע שעבר מנכ"ל החאן דני וייס פנייה ליוסף (פפה) אללו, סגן ראש העיר ומחזיק תיק התרבות והאמנות בעירייה. וייס כתב בין היתר כי השלטים עברו את אישור העירייה, והם צנועים ולא פרובוקטיביים. "לכן נדהמנו לגלות כי שוב, זו השנה השלישית ברציפות, שהושחתו השלטים המוצבים על עמודי שלמה העירוניים בכניסה לעיר ליד גבעת שאול. מעבר לנזק הכספי הגדול ולפגיעה בתיאטרון החאן, אני סבור כי זוהי פגיעה תדמיתית בעיר ירושלים המעלה שוב על סדר היום את הנושא הטעון של הדרת נשים". וייס הוסיף כי הוא קורא לעירייה לפעול בנחרצות בנושא זה בכדי להראות כי עיריית ירושלים לא תשלים עם מקרים כאלה של הדרת נשים.

מעיריית ירושלים נמסר בשבוע שעבר כי "העירייה כבר פנתה למשטרה בעקבות מקרים דומים במטרה להגביר את האכיפה כנגד הוונדליזם". בנוסף נאמר ש"לציין כי בקדנציה הנוכחית חלה מהפכה בתחום הנשים בירושלים וכי מעבר לחזרתן לעמדות מפתח חשובות בהנהלת העיר תמונות נשים מפורסמות בפרסומיה הרשמיים של העירייה בשלטי החוצות לכל אורך הקדנציה".

עם זאת, שבוע לאחר תחילת הקמפיין, הוסרו כל השלטים בכניסה וביציאה מהעיר, בעוד שבשנים קודמות הם היו נותרים תלויים לאורך שבועיים עד חודש ימים. היום (רביעי) נמסר מגורמים מהחאן כי נשלחה עוד פנייה לעירייה על מנת להבין למה הוסרו השלטים, ותגובת מחלקת הפרסום הייתה שהדבר נעשה בשל העובדה שהם הושחתו. עוד מוסרים הגורמים בתיאטרון כי העירייה לא חזרה עם אף תגובה לתיאטרון עצמו, ובעצם הורידה את השילוט ללא התרעה וללא שום הסבר או פיצוי. במקום השלטים שהוסרו הוצבו שלטים של פסטיבל "צמי"ד" העירוני, אשר בגרפיקה שלו אין זכר לדמות אישה.

השלט המקורי לצד המושחת (צילום: דנה סוחולוצקי)

דרך העיניים שלהם: דליק וולניץ מביים הצגה על לקויות קשב

בית הספר לאמנויות הבמה במכללת סמינר הקיבוצים צולל לנושא שלא רואים בתיאטרון לעיתים קרובות. ההצגה "קונצרטה לשמונה" עוסקת באחת הסוגיות הקשות והכואבות, אך עם זאת המוכרות ביותר בחברה הישראלית – לקויות קשב והפרעות למידה.

דליק ווליניץ אחראי על בימוי ההצגה, והוא חקר את הנושא במשך כשנתיים, בשיתוף אנשי מקצוע מסמינר הקיבוצים ומחוצה לו. הוא חבר אל תלמידי שנה ג' בבית הספר לאמנויות הבמה וביחד הם מציגים מחזה חדש עם שירים. למעשה, מספר גדול של שחקנים המשתתפים בהצגה וכן מהצוות הטכני – סובלים גם הם מלקויות למידה, ומבטאים את ההתמודדות הזו דרך ההצגה.

העלילה מביאה את סיפורה של כיתת אנשים צעירים ששומעים את כל הצלילים. את המזגן המתייפח, את הלשון המצקצקת, את הזבוב המזמזם על הקיר. אנשים שחיים בדיסהרמוניה ומחפשים אחר שקט. מוזיקה היא שפה. הצלילים מסודרים בסדר מופתי, שומרים על מרווחים מדויקים - יוצרים הרמוניה ומנגנים שלווה. אם תו אחד מקדים את זמנו, האיזון מתערער, הצליל צורם, הפנים מתעוותות. כיתה אחת, שמונה שחקנים לקויים, שרוקדים לצלילי המוזיקה שרק הם שומעים. ההצגה תציג החל מהיום (רביעי) ועד ה-5.6.אחת הסוגיות הקשות והכואבות, אך המוכרות. "קונצרטה לשמונה" (צילום: מיקי אלון)

פריבט! בית האופרה בולשוי בביקור ראשון בישראל

האופרה הישראלית תנעל את עונת 2012/13 באירוע אופראי יוצא דופן: ביקור ראשון בישראל של בית האופרה בולשוי מרוסיה - עם הפקת הדגל שלו "יבגני אונייגין" מאת צ'יקובסקי, על פי הרומן המחורז של המשורר אלכסנדר פושקין.

"הבולשוי" הוא בית אופרה היסטורי הממוקם במרכז מוסקבה ומעלה אופרות ומופעי בלט. להקת בית האופרה כוללת 300 רקדנים, 90 זמרים, 200 חברי מקהלה, 230 נגנים, ו-500 טכנאים. הוא הוקם בשנת 1776 ומשנת 1824הוא פועל במבנה הנוכחי, הממוקם בכיכר התיאטרון. לאחר מותו של סטלין נשלח התיאטרון להופיע בכל רחבי העולם והפך לאחד מסמליה של ברית המועצות."יבגני אונייגין", מיצירות המופת של צ'ייקובסקי, היא האופרה הרוסית החשובה ביותר של עידן הצאר האריסטוקרטי ושל עולם האופרה הרוסי. היא גם נחשבת ליצירתו הגדולה והאהובה ביותר של פושקין וכונתה ברוסיה ומחוצה לה כ"רומן הרוסי המודרני הראשון". באחד ממכתביו של צ'ייקובסקי לפטרוניתו נדזדה פון מאק כותב המלחין: "אני מאוהב בגיבורה טטיאנה, אני מכושף על-ידי הפואטיקה של פושקין. ביחס למוזיקה אוכל לומר כך: אם אי פעם מוזיקה חוברה בתשוקה אמיתית, עם אהבה לעלילה ולדמויותיה, הרי זו המוזיקה ל'יבגני אונייגין'. נמס ורועד מעונג בלתי ניתן לביטוי, חשתי שעה שעסקתי בהלחנת המוזיקה".

בית האופרה הרוסי יגיע עם המקהלה, התזמורת והסולנים בניצוחם לסרוגין של וסילי סינאייסקי ואלן בוריבייב. את האופרה ביים דמיטרי צ'רניאקוב, והיא תועלה בתאריכים 24.6.13- 6.7.13 בבית האופרה במשכן לאמנויות הבמה תל אביב.

» "יבגני אונייגין" - כל הפרטיםצ'ייקובסקי נמס ורועד מעונג בלתי ניתן לביטוי. "יבגני אונייגין":

משמר מורשת: שמוליק עצמון זכה בפרס מטעם אוניברסיטת בר-אילן אתמול (רביעי) קיבל שמוליק עצמון פרס דוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטת בר - אילן, לאות הוקרה על פועלו בשימור ובהפצת שפת היידיש, ותרבותה המפוארת של יהדות מזרח אירופה. שמואל עצמון-וירצר (84) הוא שחקן, במאי ומייסד תיאטרון ה"יידישפיל" ומשמש כנשיא התיאטרון לאחר פרישתו ממשרת מנהל התיאטרון לאחר כהונה של 24 שנים. חזונו של עצמון ומנהיגותו בתחום זה סוחפים רבים ללמוד את מקורות היצירה היידית, להעמיק בה ולהעשיר כך את המורשת והתרבות הישראלית. בשנות ה-60 הקים עצמון-וירצר את התיאטרון האוונגרדי "זווית" ולאחריו את "הסדנה למחזה מקורי", שנתנה במה למחזאים צעירים. לשפת היידיש ותרבותה התוודע מחדש כשהוזמן על ידי גדול הקומיקאים בשפת היידיש, שמעון דז'יגאן, לביים בתיאטרונו. בעקבות כך החל ללמוד ספרות יידיש באוניברסיטת תל אביב. ב-1980 הקים עצמון-וירצר את הטריו "שלושת השמוליקים" והציג עם שמואל רודנסקי ז"ל ושמואל סגל ז"ל את המופע "די קליינע מענטשעלעך", על-פי יצירותיו של שלום עליכם. כיום מרצה עצמון-וירצר בפני סטודנטים בבר-אילן במרכז לחקר שפת היידיש ותרבותה על שם רינה קוסטה.עצמון זכה השבוע גם בפרס על שם המשורר יעקב פיכמן. בנמוקי הפרס נאמר כי "חזונו הגדול היה להיות חלוץ בפני המחנה, שומר השפה, שומר הגחלת, ומחייה המורשת".

שומר השפה ושומר הגחלת. שמוליק עצמון (צילום: ז'ראר אלון)

אוהבים. תיאטרון גשר: התיאטרון הרוסי יציג בלינקולן סנטר

תיאטרון גשר ייצא בחודש יוני לניו יורק, שם יציג במסגרת Cherry Orchard Festival את "שונאים סיפור אהבה" המבוסס על ספרו של זוכה פרס נובל לספרות, יצחק בשביס זינגר, בעיבודם של יבגני אריה ורועי חן. במהלך הפסטיבל יציג גשר את ההצגה ארבע פעמים, בין ה-6 ל-9 ביוני ב"לינוקלן סנטר". זו הפעם הרביעית שבה המחזה מוצג בחו"ל, לאחר שהוצג בעבר בפסטיבלים בסין, ברוסיה ובקולומביה.

"אנו מברכים על ההזמנה של תיאטרון גשר לפסטיבל היוקרתי, ועל ההזדמנות להציג בפני הקהל האמריקאי הצגה בעלת מאפיינים ניו יורקיים כל כך בשפה העברית", מוסרת מנכ"לית תיאטרון גשר, לנה קריינדלין. "אני מקווה ומאמינה שהקהל יאהב את העיבוד המיוחד שעשינו להצגה. זו הפעם השמינית שהתיאטרון מופיע בארצות הברית. חשוב לציין שההצגות יוצגו בעברית כשהן מתורגמות בתרגום סימולטני לרוסית ואנגלית".     

המחזה עלה על במת תיאטרון גשר בנובמבר 2008. במרכזו עומדת דמותו של הרמן ברודר, יהודי ניו יורקי שברח מאירופה, הנשוי ליאדוויגה, איכרה פולנייה שהחביאה אותו בעליית הגג במהלך מלחמת העולם השנייה. במקביל הוא מקיים רומן עם מאשה, פליטה יהודייה ששרדה את אימת השואה וחיה עם אימה. יום אחד חוזרת לחייו אשתו תמרה, שעד כה חשב כי מתה במהלך המלחמה, ומכאן מתחיל מסע נפתל של יחסים בין הגיבור לשלוש הנשים שבחייו. את המחזה ביים אריה, ובתפקידים הראשיים משחקים סשה דמידוב, ליליאן רות, נטשה מנור ואפרת בן צור. Cherry Orchard Festival עולה זו השנה הראשונה בניו יורק. הוא נוסד בשנה שעברה מתוך מטרה ליצור מפגש בין אמנים מכל רחבי העולם לקהל האמריקאי, ומוזמנים אליו יצירות ויוצרים מתחומים שונים. השנה, בין היתר, ישתתף בו גם ג'ון מלקוביץ' שיעלה מופע תיאטרון מחול המבוסס על חייו של קזנובה. מסין, לרוסיה, לניו-יורק. "שונאים סיפור אהבה" (צילום: אייל לנדסמן)

דרום אדום: להקת המחול קמע חוגגת עשור של יצירה

להקת המחול קמע מעלה מופע חגיגי המסכם עשור לפעילותה: קטעים נבחרים מיצירותיו של המנהל האמנותי והכוריאוגרף תמיר גינץ מקבלים פרשנות חדשה ונשזרים לצד קטעים חדשים לצלילי מוצארט. בלהקה 12 רקדנים ישראלים ורקדנים מחו"ל הלוקחים חלק בבכורת "מוצארט 10"."לאורך השנים אני עוסק בהוויה האנושית, במורכבות של מערכות יחסים ובמרקם החיים של החוויה הישראלית", מסביר גינץ את גוף עבודתו. "הרבה מהיצירות צמחו מתוך חיי האישיים אך בסופו של דבר, תהליך העבודה עצמו  ואישיותם של רקדני הלהקה בתוך הסטודיו יוצרים את החומר התנועתי והם מקור ההשראה המהותי עבורי. ערב זה מסכם את יצירתי לקמע לאורך עשור שנים ואוצר לתוכו קטעים מעבודות שהיוו ציוני דרך בדרכה של הלהקה".במקביל לחגיגות העשור ללהקה נכנסת קמע בימים אלו לביתה החדש: "בית להקת המחול קמע ע"ש סברין גודמן" בבאר שבע. עם השלמת הפרויקט יהפוך המרכז למחול בת דור באר שבע ע"ש לארי וליליאן גודמן בו שוכן בית הלהקה למרכז המחול הגדול במדינה. המופע יציג לראשונה ביום חמישי (23.5) במשכן לאמנויות הבמה באר שבע.

מרקם החיים של החוויה הישראלית. "מוצארט 10" - להקת קמע (צילום: כפיר בולוטין)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ