"מצעד להיטים וסיפור אנושי נפלא": לה טרוויאטה חוזרת לאופרה

היא עלתה לראשונה בישראל, לפני 90 שנה, ומאז הוצגה עוד שלוש פעמים. מיכאל איזנשטט, המתאם האמנותי של האופרה הישראלית מסביר מה סודה של "לה טרוויאטה" שחוזרת לעוד סיבוב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"לה טרוויאטה", האופרה המפורסמת של ג'וזפה ורדי (ליברית: פרנצ'סקו מריה פיאווה, על פי "הגברת עם הקמליות" מאת אלכסנדר דומא הבן), עולה שוב בבית האופרה הישראלית ותוצג במהלך מאי (18.5-11.5) ויוני (16.6-10.6) – סך הכל 12 מופעים. במרכז האופרה עומדות שלוש דמויות ומאבקיהן האישיים. ויולטה, אשת חברה בפריז, פוגשת בנשף את המעריץ שלה, אלפרדו ז'רמון, ומחליטה לוותר על החיים הפרועים והתוססים בעיר הגדולה ולעבור לגור איתו בכפר. אביו של אלפרדו נכנס לתמונה ומשכנע את ויולטה לעזוב את אלפרדו כדי לא לפגוע בנישואיה הקרובים של אחותו. אלפרדו, שאינו יודע על השיחה של אביו עם אהובתו, נפגע מאוד מהפרידה הפתאומית, ומגיע לנשף שאליו הוזמנה ויולטה, מעליב ומשפיל אותה, ומזמין לדו קרב את הפטרון שלה. כאשר לבסוף נודע לאלפרדו על הקרבתה של ויולטה הוא מגיע לביתה, שאליו מגיע גם אביו, אכול ייסורי מצפון על מעשיו. אך זה כבר מעט מדי, מאוחר מדי. ויולטה החולנית גוססת, ולבסוף מתה בידיו של אלפרדו.

"לה טרוויאטה" הועלתה באופרה הישראלית לפני שנתיים, ביוני 2011, וזו חזרה מהירה יחסית לבמה. מיכאל איזנשטט, המתאם האמנותי של האופרה הישראלית, מוסיף שזו ההפקה החמישית של "לה טרוויאטה" באופרה הישראלית, שעלתה על במת המשכן כמאה פעמים. למעשה, "לה טרוויאטה" היא האופרה הראשונה שעלתה בישראל-פלשתינה, לפני 90 שנים – ביולי 1923, בקולנוע עדן בתל אביב.» "לה טרוויאטה" - מועדי מופעעוד במדור אופרה:» דניאל אורן: "היום כולם רוצים לעשות הכל מהר"»  "לקול של זמר אופרה אין חיי מדף ארוכים"האם זו הפקה חדשה או העלאה מחודשת של הפקה קודמת?"זו הפקה חדשה לחלוטין, בבימוי ועיצוב חדשים".האם מדובר בהפקה קלאסית או בבימוי מודרני?"זוהי הפקה קלאסית, רבת משתתפים עם תלבושות ותפאורה נפלאים. כמו בכל ההפקות של האופרה הישראלית יש לנו סולנים ישראלים ובינלאומים, שחלקם כבר הופיעו פה בעבר ולחלקם זו הופעה ראשונה אצלנו".אלו שתי הפקות שונות של אותה אופרה בפרק זמן קצר יחסית, אין לזה הרבה תקדימים. למה דווקא "לה טרוויאטה"?"זה בדיוק מה שהקהל מכיר ואוהב, ויודע שזה זורם וכיפי. זאת גם שנת ורדי בכל העולם, לציון 200 שנה להולדתו, ואני לא חושב שיש בית אופרה שמתעלם מהיצירה".אין בית אופרה שמתעלם מהיצירה השנה. החזרות ל"לה טרוויאטה":

על ההפקה הנוכחית מנצחים דיוויד שטרן במהלך מאי ודניאל כהן ביוני, שגם ניצח בהפקה הקודמת. על הבימוי אחראי אנדרס זאגארס, המנהל הכללי של האופרה הלאומית של לטביה, שזו עבודתו הראשונה באופרה הישראלית. את תפקיד ויולטה חולקות שלוש סופרן – לנה קוס הקרואטית, ולצדה אורליה פלוריאן (שלושה מופעים) ומירלה גרדינרו (חמישה מופעים). את תפקידו של אלפרדו יבצעו ז'אן פרנסואה בוראס הצרפתי וכריסטיאן מוגוסן (חמישה מופעים), שזו הופעתו הראשונה באופרה הישראלית. את ג'ורג'יו, אביו של אלפרדו, מבצעים ויטוריו ויטלי ויונוץ פאסקו (ארבעה מופעים). עוד משתתפים הסולנים הישראלים איילה צימבלר/נעמה גולדמן, גיא מנהיים, ולדימיר בראון, נח בריגר, עודד רייך/יאיר פולישוק ויעל סייג/שי בלוך.

הקסם של "לה טרוויאטה" הוא כובש. זו אופרה נפלאה, עם מוזיקה מסחררת, דואטים מרגשים ואריות נפלאות, שיכולים לענג גם את אלה שאוזנם אינה רגילה לז'אנר האופראי. סיפורה על השילוב ההרסני של אהבה-הקרבה-אכזבה רלוונטי גם היום - עלילת האופרה לא מציגה את הרע האולטימטיבי מול הטוב הנצחי, וכל אחד מגיבוריה מביא לבמה קשת של רגשות וצרכים אנושיים שאפשר להזדהות איתם גם ממרחק של 160 שנה. או כפי שהיטיב לסכם איזנשטט: "זה מצעד להיטים וסיפור אנושי כל כך נפלא, שזה פשוט כיף". » "לה טרוויאטה" - מועדי מופע

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ