המלצות במה לשבוע: רצח רבין באוניברסיטת תל אביב

מוטי לרנר כותב על חוסים בבית חולים לטיפול בהלומי קרב, עקרות בית נואשות בתיאטרון באר שבע, טולסטוי על במת ניסן נתיב ירושלים והקהל נע בתוך המחול של עדינה בר-און

טל אימגור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל אימגור, עכבר העיר

יום ראשון: מוטי לרנר במחזה על רצח רבין

את המחזה "רצח יצחק" כתב לרנר כבר ב- 1998, ועכשיו עולה הפקת בכורה שלו בישראל, באונירסיטת תל אביב. הוא עלה בבכורה עולמית בתיאטרון העירוני בהיילברון שבגרמניה, ולאחר מכן בתיאטרון CenterStage בבולטימור. על הפקה זו כתב הוושינגטון פוסט כי "זהו גינוי מכאיב למה שלרנר רואה כקריסת המוסר הישראלי... מעגל האלימות המתמיד חספס ועיוות ערכים הומניים יהודיים וזה מה שהופך את המחזה למסמך רב עצמה ופרובוקטיבי".

המחזה מגולל את  סיפורם של חוסים בבית חולים לטיפול בהלומי קרב, הבוחרים להעלות קברט, שהוא משל תאטרוני בהשראת אירועים שקדמו לרצח ראש הממשלה יצחק רבין, והובילו לרצח. הגבול בין הזיות המלחמה מהן סובלים החוסים לבין הקברט שחיברו מיטשטש, כשבערב הפרמיירה פורצת מלחמה אמיתית. העיתוי הרגיש חושף את הניגודים בין החוסים בשאלות הנוגעות לאופיו של הקברט, כמו גם לתפיסת המציאות שמחוץ לכתלי בית החולים. הדינמיקה הקבוצתית הסוערת הנוצרת בין החוסים משקפת את מפת הכוחות הפוליטיים בישראל, ומתווה תחזית קודרת לגבי היחס לנושאי הליבה, עליהם מושתת קיומה של המדינה.

"רצח יצחק" - ימים א'-ד' ה-5-8 במאי, 20:30, אוניברסיטת תל-אביב - בניין מקסיקו

מפת הכוחות הפוליטיים בישראל. "רצח יצחק"יום שני: עקרות בית נואשות בתיאטרון באר שבע

ההצגה "הכל בגן" היא קומדיה שחורה מאת גיילס קופר ובבימויה של איה קפלן. ההצגה בכיכובם של יוסי מרשק, אביטל פסטרנק, מולי שולמן, הילה סורז'ון, קובי לבנה, מיכל ברנד, שירי גולן ועוד היא קומדיה אפלה ונשכנית על עקרות בית נואשות, על בעלים שחיים בהכחשה ועל כמה רחוק אתה מוכן ללכת בשביל כסף.העלילה עוקבת אחר הזוג ג'ני וברנרד שהצליחו בחיים. יש להם בית נאה עם גינה מטופחת באחת השכונות הנעימות של העיר. והם מוקפים בשכנים מצליחים וחברותיים כמותם. רק תיבת הדואר המלאה בחשבונות לא נותנת להם מנוח. החובות מאיימים להטביע אותם ולאלצם להיפרד מרמת החיים הגבוהה ולעזוב את ביתם. אישה מסתורית המגיעה לביקור מפתיע מציעה לג'ני פיתרון: עבודה שתכניס לביתם כסף, הרבה כסף. השעות נוחות, החשאיות מובטחת ואף אחד לא צריך לדעת מזה, אפילו לא בעלה.ברנרד מבין בסופו של דבר מהיכן מגיע הכסף. הבעיה היא שהאסימון נופל לו בזמן מאוד לא נח. בנם המתבגר בדיוק הגיע לחופשה מהפנימייה והשכנים, שהוזמנו למסיבת קוקטייל, עומדים להיכנס בדלת בכל רגע. מכאן המצב הולך ומדרדר במהירות  ואל מול פניו של ברנרד מתרחשת שרשרת גילויים מפתיעים ומחרידים על המקום בו הוא חי.

"הכל בגן" - יום ב' ה-6 במאי, 17:00 ו-20:30, תיאטרון באר שבעהחובות מאיימים להטביע. "הכל בגן" (צילום: דניאל קמינסקי)

יום שלישי: טולסטוי בניסן נתיב

המחזה "סיפורו של סוס" מגולל את מסעו של סוס מנומר -  מי שיכול היה להיות מנהיג אם לא היה מסומן בגלל שונותו. מרגע שנולד הוא מזוהה כאחר בגלל הכתמים שעל גופו, ומכאן ואילך מוכרע כל מהלך חייו. בזקנתו הוא שב לאורווה בה נולד וניצב מול להקה סוערת של סוסים שמאיימת להכריע אותו.טולסטוי, שהטבע האנושי עמד במרכז כתיבתו, נע במבט מפוכח ומלא חמלה בעקבות הסוס המנומר שלו, חוקר דרכו עולם של יצרים, תשוקה ואכזריות. חיים שלמים עובר המנומר ובכל פעם משוכה אחרת מביאה כמעט לאובדנו. סטודיו למשחק ניצן נתיב מעלה עיבוד לספרו של טולסטוי, בבימויה של אורי אגוז."סיפורו של סוס" - ימים ג'-ה' ה-7-9 במאי, סטודיו למשחק- ניסן נתיב- ירושליםעולם של יצרים, תשוקה ואכזריות. "סיפורו של סוס" (צילום: אשר סבינדקי)

יום רביעי: הקהל נע בתוך המחול

"אין דבר" הוא מופע מיצג מקורי מאת היוצרת ואמנית המופע עדינה בר-און, בהפקת בית היוצר "מנוע חיפוש", מיועד בכל הופעה ל-40 איש בלבד. בתהליך המופע יוצרת בר-און בשפתה הגופנית והקולית הייחודיים התרחשות חיה תוך הצבת אלמנטים מעטים והנעת הקהל, ההפוך לחלק בלתי נפרד מהמופע. בדרכה, היא יוצרת נופים בהם היחיד בקהל חווה את היותו פרט והיותו חלק מהקבוצה כקוליידסקופ של מצבי תודעה משתנים. ביצירת ממחישה לנו בר-און את ההתמוססות שבין התודעה הביוגרפית הפרטית לזו המקומית לאומית.

המופע "אין דבר" הוא המשך לחקירתה הפורייה של עדינה בר-און ומצטרף לעשייה המתמשכת בזירה הישראלית ובבינלאומית. זוהי הזדמנות  להכיר מחדש את האמנית ואת עבודתה."אין דבר" - ימים ד'-ה' ה-8-9 במאי, 20:30, מרכז תרבות מנדלחלק מהקבוצה כקוליידסקופ. "אין דבר" (צילום: איתי מרום)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ