חדשות במה: מוטי לרנר במחזה על רצח רבין

וגם: סיפורו של הנעדר בבוליביה בתיאטרון הסימטה, איה קפלן מביימת קומדיה אפלה על רדיפת בצע, יידישפיל במחוות לחב"ד, אירוע פרידה מאנסמבל הרצליה וזאב רווח במחזמר על פי "חגיגה בסנוקר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עד לא מזמן, היה מוטי לרנר בכותרות עם מחזהו האחרון שכתב לחאן הירושלמי, ומוצג בימים אלה - "דוחקי הקץ". כבר בשלב כתיבת המחזה העוסק בטבח מערת המכפלה, קבוצת הימין קבוצת "ישראל שלי" יצאה במחאה נגד התיאטרון, בתלונה כי הצגה מסיתה כנגד דתיים ומתנחלים. כעת, מציג לרנר עוד מחזה עם נושא בעייתי - רצח רבין, הפעם בהפקת החוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב.את המחזה "רצח יצחק" כתב לרנר כבר ב- 1998, וזו הפקת הבכורה שלו בישראל. היה נסיון להעלותו בקאמרי לפני כעשור, אך ההחלטה ננטשה. במקום זאת, הוא עלה בבכורה עולמית בתיאטרון העירוני בהיילברון שבגרמניה, ולאחר מכן בתיאטרון CenterStage בבולטימור בכיכובו של השחקן דויד מרגוליס, המוכר בעיקר מסדרת הטלוויזיה "הסופרנוס". על הפקה זו כתב הוושינגטון פוסט כי "זהו גינוי מכאיב למה שלרנר רואה כקריסת המוסר הישראלי... מעגל האלימות המתמיד חספס ועיוות ערכים הומניים יהודיים וזה מה שהופך את המחזה למסמך רב עצמה ופרובוקטיבי".

המחזה מגולל את  סיפורם של חוסים בבית חולים לטיפול בהלומי קרב, הבוחרים להעלות קברט, שהוא משל תאטרוני בהשראת אירועים שקדמו לרצח ראש הממשלה יצחק רבין, והובילו לרצח. הגבול בין הזיות המלחמה מהן סובלים החוסים לבין הקברט שחיברו מיטשטש, כשבערב הפרמיירה פורצת מלחמה אמיתית. העיתוי הרגיש חושף את הניגודים בין החוסים בשאלות הנוגעות לאופיו של הקברט, כמו גם לתפיסת המציאות שמחוץ לכתלי בית החולים. הדינמיקה הקבוצתית הסוערת הנוצרת בין החוסים משקפת את מפת הכוחות הפוליטיים בישראל, ומתווה תחזית קודרת לגבי היחס לנושאי הליבה, עליהם מושתת קיומה של המדינה.ההצגה תרוץ בין ה-5 ל-18 במאי.

מטראומה למונולוג: הצגת יחיד על היעלמותו של דן רוזנבך בבוליביה

ב-12.5.2004 יצאה קבוצה של שבעה צעירים ישראלים לשיט רפסודות בנהר הטואיצ'י בבוליביה. ב-16.5.2004 נפל דן רוזנבך למים ונעלם. גופתו לא נמצאה עד היום. שמונה שנים לאחר היעלמותו של דן, תהילה, אחת ממשתתפות השיט, עדיין מנסה להבין מה בדיוק קרה שם ואיך. בהדרגה היא חושפת את סיפור היעלמותו, ניסיונות החילוץ ודרכי התמודדותה עם הטראומה שחוותה. המחזה "ודן?", שכתבה תהילה שדה בהתבסס על סיפור אמיתי, מתמודד עם הצורך בזיכרון אל מול האובססיה לזיכרון. שדה גם מככבת בהצגת היחיד שעולה בתיאטרון הסימטה ב-24.5, בבימויו של אלון שדה, ולמוזיקה של דניאל סלומון.הצורך בזיכרון אל מול האובססיה. "ודן?": המרדף אחר הכסף: איה קפלן מביימת עקרות בית נואשות

ב-4 במאי תעלה בבכורה בתיאטרון באר שבע ההצגה "הכל בגן", קומדיה שחורה מאת גיילס קופר ובבימויה של איה קפלן. ההצגה בכיכובם של יוסי מרשק, אביטל פסטרנק, מולי שולמן, הילה סורז'ון, קובי לבנה, מיכל ברנד, שירי גולן ועוד היא קומדיה אפלה ונשכנית על עקרות בית נואשות, על בעלים שחיים בהכחשה ועל כמה רחוק אתה מוכן ללכת בשביל כסף.העלילה עוקבת אחר הזוג ג'ני וברנרד שהצליחו בחיים. יש להם בית נאה עם גינה מטופחת באחת השכונות הנעימות של העיר. והם מוקפים בשכנים מצליחים וחברותיים כמותם. רק תיבת הדואר המלאה בחשבונות לא נותנת להם מנוח. החובות מאיימים להטביע אותם ולאלצם להיפרד מרמת החיים הגבוהה ולעזוב את ביתם. אישה מסתורית המגיעה לביקור מפתיע מציעה לג'ני פיתרון: עבודה שתכניס לביתם כסף, הרבה כסף. השעות נוחות, החשאיות מובטחת ואף אחד לא צריך לדעת מזה, אפילו לא בעלה.ברנרד מבין בסופו של דבר מהיכן מגיע הכסף. הבעיה היא שהאסימון נופל לו בזמן מאוד לא נח. בנם המתבגר בדיוק הגיע לחופשה מהפנימייה והשכנים, שהוזמנו למסיבת קוקטייל, עומדים להיכנס בדלת בכל רגע. מכאן המצב הולך ומדרדר במהירות  ואל מול פניו של ברנרד מתרחשת שרשרת גילויים מפתיעים ומחרידים על המקום בו הוא חי.החובות מאיימים להטביע. "הכל בגן" (צילום: דניאל קמינסקי)

קדש את השבת: יידישפיל במחוות לחב"ד

תיאטרון יידישפיל ממשיך בקו הרפרטוארי שלו על גיבורי תרבות יהודיים. "שירת חב"ד" היא מסע בניגון, בסיפור ובריקוד אל ליבה של חב"ד, התנועה שמקפלת בתוכה למעלה מ-200 שנות סערה. ההצגה תפגיש את הקהל עם הנשמה הרוסית, האמונה הקנאית, התוועדות החסידים, ספר הניגונים, כוסית המשקה, הנאמנות לרבי, השמחה היהודית, ההגות המעמיקה, יצר המהפכנות, הביטחון העצמי, הנטייה המשיחית והדחף להשפיע. כל אלה עומדים מאחורי המסע שגיבוריו הם אלפי חסידים ושבעה מנהיגים כריזמטיים.

את פס הקול של ההצגה עיבד אריאל קשת והוא יבוצע על ידי נגן הקלרינט חנן בר סלע בליווי תזמורת. מדובר בניגון החסידי שנכתב בידי האדמורי"ם ומלחיני חצרותיהם, ויונק מהמסורת הרוסית והמקצביים הסלאביים. על הבימוי אחראי יצחק שאולי, וההצגה הראשונה מתוכננת ל-16.5.אלפי חסידים ושבעה מנהיגים כריזמטיים. "שירת חב"ד" (צילום: ינאי יחיאל)חיבוק אחרון: אירוע פרידה מאנסמבל הרצליה

כזכור, בתחילת החודש הוחלט כי לאחר 13 שנות פעילות, תיאטרון אנסמבל הרצליה יסגור את שעריו. ההחלטה הגיעה מפי ראש העיר, בעקבות חובות בסך 1.2 מיליון שקל שצבר האנסמבל ב-2012 מול תקציב של 5.5 מיליון. בתגובה לסגירה מסר מנכ"ל התיאטרון עודד קוטלר כי "צר לי אישית על הצעד האנטי תרבותי הזה. אוי לנו שבעידן זה, במקום להנביט מסגרות יצירה תיאטרוניות, סוגרים תיאטרון שלמרות ממדיו, שם את העיר הרצליה על מפת התרבות בישראל".

ביום שישי הקרוב (26 באפריל), בשעה 13:00, תעלה ההופעה האחרונה בהחלט של התיאטרון. הפרידה תאגד בתוכה מחוות ממיטב שחקני תיאטראות ישראל: תומר שרון מהבימה, איתי טיראן מהקאמרי, לאורה ריבלין מהאנסמבל (בליווי שאול בסר), הקבוצה הצעירה מתיאטרון חיפה, מיקי גורביץ' מתיאטרון החאן, אמיר קריאף מתיאטרון באר שבע, שחקני תיאטרון גשר ולסיום תופיע תזמורת הקאמרטה הישראלית בניצוחו של אבנר בירון בקטעים מתוך סימפוניית הפרידה מאת היידן. הכניסה חופשית לקהל.גם נפרד מאנסבל הרצליה. איתי טיראן (צילום: דניאל צ'צ'יק)

החגיגה חוזרת: זאב רווח במחזמר על פי "חגיגה בסנוקר"

סרט הקולנוע "חגיגה בסנוקר", שהספיק להפוך לקאלט ישראלי, יעלה לבמה לראשונה, החל מה-22 במאי. ההצגה היא קומדיה מוזיקלית עם מיטב להיטי הזמר הישראליים כמו "הכל בגלל האהבה", "בתשלומים", "מה הוא עושה לה", "שמחה גדולה הלילה" ועוד. על ההפקה המוזיקלית אחראי חן מצגר אדר. כרטיס צפוי לעלות כ-179 שקלים.

בין הכוכבים המשתתפים אפשר למצוא את אופיר בן שטרית מ"דה וויס", שצפויה להיכנס לתפקידה של ניצה שאול ולגלם את בת הרב. בנוסף, זאב רווח יחזור לתפקידו האגדי של חכם חנוכה. אורי גבריאל ומיקי קם ישחקו גם הם במחזמר אותו יביים המנטור של "לה לה לנד", אורי פסטר.

כזכור, עלילת המחזה עוסקת בזוג נוכלים קטנים, גבריאל וחנוכה שנוהגים לרמות ו"לעקוץ" אנשים. השניים מפסידים במשחק סנוקר למיליונר ואיש פשע מאורגן. כאשר ההמחאה חוזרת, גבריאל נאלץ למכור את דירתו על מנת לשלם את החוב הבעיה העיקרית, שאי אפשר למכור את הדירה עד שאחיו התאום של גבריאל, עזריאל מתחתן. חנוכה מתחתן לשדכן "רבי חנוכה בן משה הלוי" על מנת לשדך לעזריאל את בת הרב היפה. מפה מתחילה קומדיה של טעויות והמצב רק הולך ומסתבך, עד שמגיע הסוף הטוב.

מ.מ הפקות, שרכשו את זכויות התסריט של הסרט מחברת יונייטד קינג, אחראים גם ל"סינדרלה" בהשתתפות בר רפאלי וכן ל"מה קשור" ול"פיטר-פן" שעלו בחנוכה.» "חגיגה בסנוקר - המחזמר" - כל הפרטים

קאסט חדש נכנס לקומדיה של טעויות. "חגיגה בסנוקר - המחזמר" (צילום: רונן אקרמן)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ