זה לא הסוף: יש מגעים להצלת אנסמבל הרצליה

בעקבות ההודעה על סגירת תיאטרון אנסמבל הרצליה, נערך היום דיון במשרד התרבות על מנת לבחון את האופציות. גם איגודי היוצרים פנו לראש עיריית הרצליה במכתב מחאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שרת התרבות  לימור לבנת קיימה היום (ה') במשרדה דיון מיוחד בעקבות הודעת ראש עיריית הרצליה על סגירת תיאטרון אנסמבל הרצליה. השרה שוחחה מנהל התיאטרון עודד קוטלר, ובמקביל, שוחח ראש מנהל תרבות שמעון אלקבץ עם ראש עיריית הרצליה יהונתן יסעור וביקש לקבל ממנו מידע אודות הנסיבות שהובילו לסגירה. בתום הדיון שהתקיים בלשכתה הנחתה השרה את מנכ"לית משרדה, אורלי פרומן, לקיים בשבוע הבא פגישה משותפת עם ראש העירייה, גזבר העירייה ועודד קוטלר כדי ללמוד לעומק את הפרטים, ולבחון האם ישנה דרך למנוע את סגירת התיאטרון.» תיאטרון אנסמבל הרצליה ייסגר בשל גירעוןהשרה לבנת הביעה צער על ההודעה: "משרד התרבות פועל רבות וללא לאות על מנת לתמוך ולחזק את מוסדות התרבות בישראל, ומשקיע מאמצים רבים כדי לסייע לאלה הנמצאים במצוקה. סגירת מוסד תרבות גורמת לי צער גדול, ואני מקווה שעיריית הרצליה תמצא את הדרך לאפשר את המשך פעילותו של התיאטרון".כאמור, אתמול קיבל קוטלר את ההודעה על סגירת התיאטרון מפי ראש העיר. "הובהלתי ללשכתו של ראש עיריית הרצליה (יהונתן יסעור), מפיו שמעתי על החלטתו לסגור את התיאטרון", כך מסר קוטלר אתמול. הוא הוסיף והסביר כי ההחלטה באה תוך כדי הצגות בכורה ראשונות של "לילה טוב אימא", הפקה משותפת של האנסמבל ותיאטרון עירוני חיפה, ובעיצומו של תהליך הבראה שמתקיים בתיאטרון. במקביל לפעולתה של לבנת, גם איגודי היוצרים לקחו יוזמה מוקדם יותר היום, ופנו לראש עיריית הרצליה בבקשה לקיים ישיבה דחופה על מנת למנוע את הסגירה. "אנו - נציגי יוצרי התיאטרון מכל קשת העשייה - שחקנים במאים, מחזאים, מעצבים ומוזיקאים, המומים מההחלטה לסגור לאלתר את אנסמבל הרצליה". כך נכתב במכתב שנשלח ללשכתו של יסעור. "סגירת התיאטרון היא לא רק פגיעה בעובדיו ושחקניו של התיאטרון, אלא פגיעה בתשתית התרבותית של המדינה". על המכתב חתומים, בין היתר, מנכ"ל שח"ם אוהד קנולר, יו"ר איגוד במאי התיאטרון סיני פתר, המחזאי מוטי לרנר, והבמאי רוני ניניו.

ימשיך למרות הכל? "לילה טוב, אמא" (צילום: גדי דגון)אמש, עת ההודעה על הסגירה, הגיעו מאות אנשים אשר מילאו את אולם תיאטרון הרצליה והצטופפו אף על גרמי המדרגות על מנת לצפות בהצגה "לילה טוב אמא", שעלתה לראשונה לפני יומיים על במת התיאטרון. רוני ניניו, נציג איגוד היוצרים והבמאים אמר: "אני מרגיש היום שהגרזן מתקרבת אל אחד מאיבריי ועומדת לקטוע אותו. יוצרי התיאטרון בישראל לא יתנו יד לכך שייסגר תיאטרון הרצליה או כל תיאטרון אחר".אנסמבל הרצליה הוקם בשנת 2000 כיוזמה של השחקנים חנה מרון, לאורה ריבלין וגדליה בסר, ששימש כמנהלו האמנותי הראשון של התיאטרון. מאז הקמתו ולאורך כל שנות פעילותו, העבירה העירייה לתיאטרון כ-35 מיליון שקלים בסך הכל. לפני כשנה לקח על עצמו השחקן והבמאי הוותיק עודד קוטלר את התפקיד הכפול של מנהל אמנותי ומנכ"ל האנסמבל, במטרה להוביל אותו לדרך חדשה.

"צר לי אישית על הצעד האנטי תרבותי הזה", מסר אתמול קוטלר בתגובה להחלטה. "אוי לנו שבעידן זה, במקום להנביט מסגרות יצירה תיאטרוניות, סוגרים תיאטרון שלמרות ממדיו, שם את העיר הרצליה על מפת התרבות בישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ