המלצות במה לשבוע: עלילותיו של צאר על במת האופרה

"בוריס גודונוב" שמבוססת על מחזה אלכסנדר פושקין עולה באופרה, סטודיו יורם לוינשטיין נוסע עד דארפור, ניב שינפלד ואורן לאור במחזמר פסיכודאלי ותיאטרון נוער בפסטיבל בבת ים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יום ראשון: ניב שינפלד ואורן לאור במחזמר פסיכודאלי

"לשירת התקווה" הוא מחזמר פסיכודאלי ל-16 משתתפים המאתגר את הקונבנציות המוכרות של אמנות הבמה, ושובר כמה ממוסכמות אמנויות הבמה המוכרות - הקהל נמצא באור, השחקנים מדברים אל הקהל והקהל ממש נוכח ואין מחיצה בינו ובין המציגים. למעשה, המחזמר מתאר מסע אנושי דרכו נחשף המתח הקיים בין הצורך בביטוי אישי והצגת הייחוד של כל אחד מאיתנו, לבין הצורך להשתייך ולהיות חלק מקבוצה, ממכלול עוטף וסגור. "לשירת התקווה" מציב סימני שאלה, תהיות ואתגרי מחשבה מעל ההבחנה בין חיים ל"פרפורמנס" ובין אמנות גבוהה לנמוכה, בה לדוגמה גם בעלי הקול השרוט והמשוסע יזכו לבמה ולא רק בעלי הקול הטוב כפי שנהוג.המחזמר הוא מאת ניב שינפלד ואורן לאור, שיוצרים ביחד מאז שנת 2004 עבודות מחול באמצעותן הם מבקשים לבחון, דרך תנועה ואופני התנהגות, את הסתירות הפנימיות המרכיבות את ההוויה האנושית. עבודתם המשותפת, לצד היותם זוג בחיים למעלה מעשור, היא למעשה שילוב בין מחול מודרני ותיאטרון פיזי."לשירת התקווה" - יום א' ה-10 במרץ, 20:30, מכללת סמינר הקיבוציםההבחנה בין חיים ל"פרפורמנס". "לשירת התקווה" (צילום: חנה מנדלסון)

יום שני: דילמה אתית בסטדיו יורם לוינשטיין

שלהי מלחמת האזרחים בדרפור. כתבת הניו-יורק טיימס ששוהה שם, היא בין העיתונאיות הראשונות לזהות שמדובר בטיהור אתני. על מנת לעורר את דעת הקהל העולמית ולאלץ את האו"ם לצאת לפעולה - נדרשת כתבת שער. אך על מנת לזכות בכתבת שער נאלצת העיתונאית לפרסם את שמה ואת תמונתה של אחת הקרבנות עימה היא בקשר. במצבה הרגיש של הפליטה משמעות פרסום תמונה מזהה שלה היא לא פחות מגזר דין מוות. זוהי דרמה קורעת לב על הווה, פליטה דרפורית, שהטרגדיה האישית שלה הופכת לכלי מיקוח בידי עיתונאית אמריקאית והדילמה האתית לפניה היא מוצבת: האם לפרסם את פרטיה של הפליטה למרות שמשמעות הדבר לסכן את חייה?דרפור היא דרמה בהפקת הסטודיו למשחק יורם לוינשטיין."דרפור" - ימים ב'-ה' ה-11-14 במרץ, 21:00, הסטודיו למשחק יורם לוינשטייןכלי מיקוח בידי עיתונאית. "דארפור" (צילום: רדי רובינשטיין)

יום שלישי: יומיים מלאים של תיאטרון נוער

פסטיבל הנוער הארצי ה-19 בבת ים יתקיים בתאריכים 12-13 במרץ 2013. השנה, יעמדו לתחרות המסורתית 13 הפקות, לצידן 11 הפקות אורחות ושישה מופעי תיאטרון בבמה הפתוחה. פסטיבל תיאטרון הנוער יעמוד בסימן "מאחורי הקלעים". ההפקות השונות יבקשו לבדוק את היחסים שבין הקהל לשחקנים, את הגבולות ביניהם ולייצר דיאלוג בין הפנים לחוץ – בין הגלוי לסמוי. בין האירועים בפסטיבל הפקות תיאטרון בעיבודים חדשניים, הפקות מקוריות שנכתבו על ידי להקות התיאטרון הצעירות ועוד. ההצגות שיפתחו וינעלו את הפסטיבל יהיו במסגרת פרויקט "24/7" – שתי להקות תיאטרון יינעלו בתיאטרון נוצר למשך 24 שעות וייצאו בסוף התהליך עם הצגה קצרה באורך שבע דקות בנושא שייבחרו התלמידים בעצמם. כמו כן יערך לראשונה בתולדות הפסטיבל פאנל-שיח, בנושא "האם התיאטרון חי או מת? התיאטרון ככלי לשינוי חברתי״ בהשתתפות יהושוע סובול, ינון צפריר, סמדר יערון, אמיר אוריין, גיל אלון ורימונה לפין.פסטיבל הנוער הארצי ה-19 - יום ג' ה-12 במרץ, החל מ-8:30, באולמות ברחבי בת יםגם קן הקוקייה יוצג בגרסת הנוער (צילום: יח"צ)יום רביעי: הצאר העריץ בוריס גודונוב באופרה "בוריס גודונוב", יצירת המופת של המלחין מודסט מוסורגסקי, המבוססת על המחזה שכתב גדול משוררי רוסיה, אלכסנדר פושקין, עולה בהפקת האופרה הישראלית. "בוריס גודונוב" היא אופרה על העם הרוסי לדורותיו - עם שנאנק תחת שליטים החושבים בעיקר על טובות ההנאה האישיות שלהם. זו אופרה רבת משתתפים: מקהלת ענק, מקהלת ילדים וסיפור היסטורי כואב על מזימות  ותככים שליוו שליטים מאז ומעולם. העלילה עוסקת בפרשיית דמים מלאת תככים מתוך ההיסטוריה הרוסית (1605-1598) ועוקבת אחר דמויות מוכרות בהיסטוריה זו. במרכז העלילה עומד הצאר העריץ בוריס גודונוב. בוריס רדוף בעקבות רציחתו הנפשעת של דמיטרי שאמור היה להיות יורש העצר. עובדה המאיימת על הליגיטימיות השלטונית שלו ומביאה לסופו הטרגי של הצאר העריץ."בוריס גודונוב" - ימים ד'-ה' ה-14-15 במרץ, 19:00, בית האופרה - המשכן לאמנויות הבמהפרשיית דמים מלאת תככים. "בוריס גודונוב" (צילום: יח"צ)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ