עכבר העיר

היום (ה') נודע כי הבמאית נולה צ'לטון כי היא זוכת פרס ישראל בתחום אמנות הבמה לשנת תשע"ג. צ'לטון קיבלה את ההודעה על הזכייה יממה לאחר יום הולדת ה-91. 

"בחירותיה האמנותיות כמורה נערצת ומופלאה, כבמאית וכמחנכת קידמו את התיאטרון החברתי בישראל בהצגותיה", כך נכתב בנימוקי ועדת הפרס בראשות השחקנית כלת פרס ישראל, ליאה קניג. "דרך עבודתה היא השפיעה על אנשי תיאטרון מרכזיים שהמשיכו את דרכה, ושינתה את פני התיאטרון הישראלי. נולה נתנה קול למיעוטים והפכה את הנסתר והמדוכא לגלוי ומשוחרר". » נולה צ'לטון: "השמאל והימין מבולבלים, כולנו באותה בעיה"צ'לטון למדה משחק אצל גדול המורים והבמאים בניו יורק, לי שטרסברג, והופיעה בהצגות רבות בברודווי, כמו גם בסרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה. במקביל החלה לביים ויזמה פרויקטים בימתיים רבים. ב-1953 הקימה עם הבמאי לי נמץ בית ספר למשחק, ובין תלמידיה הרבים היו גם מייקל קיין, ודסטין הופמן. עשר שנים לאחר מכן, לאחר ביקור בישראל, החליטה להשתקע בארץ ולהקים תיאטרון משלה. בתחילת שנות ה-70 הצטרפה לחוג לאמנות התיאטרון באוניברסיטת תל אביב, שם הקימה לאורך השנים דורות רבים של שחקנים. בהמשך עברה ביחד עם שותפה לדרך, השחקן והבמאי עודד קוטלר, לתיאטרון העירוני חיפה.

בעבודתה תמכה במחזאות מקורית, ובקידומם של מחזאים בראשית דרכם, בהם יהושע סובול, הלל מיטלפונקט, איציק ויינגרטן ועדנה מזי"א. בשנים האחרונות ביימה שורה של הפקות חברתיות שהבולטות בהן: "הומלסים" (2003), "חורף בקאלנדיה - סיפורו של מחסום" (2005) וכן "דארפור בבית" (2008). לאורך השנים זכתה צ'לטון בלא מעט פרסים, בין היתר בפרס כינור דוד, ופרס מסקין."אני חושבת שהעכשיו שלנו הוא גבולי, ואם לא נעשה משהו עכשיו והיום נהיה אבודים", כך הסבירה צ'לטון את יצירתה בראיון בעכבר העיר. "נכון, אנשים לא באים לתיאטרון לראות משהו בעייתי, כי הם בורחים. זה עצוב וזה מפחיד. אני כבר לא הולכת לתיאטרון, אני מסתכלת על חומר דוקומנטרי בטלוויזיה וזהו. זה הולך ונעשה יותר קשה, אבל אני רוצה שהקול שלי יישמע. זה חלק מלחיות כאן – לחיות ולא למות חי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ