חדשות במה: האלימות בבתי הספר מגיעה לקאמרי

משה קפטן מביים הצגה על ירי בבית הספר, ארקדי זיידס הוזמן ליצור בצרפת, תיאטרון J בוושינגטון זוכר את רוזינה קמבוס, אוהד נהרין ממנה מנהלת אמנותית שותפה ועודד קוטלר מביים הבדלי מעמדות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קבוצה של שמיניסטים בבית ספר פרטי מתכוננת לבחינות הבגרות. תלמידה חדשה מושכת את תשומת לב הבנים ומסעירה את הרוחות הסוערות ממילא. המתח והתחרות, המרדף אחר הישגים, התלישות, האהבות הנכזבות ומשברי הזהות הרגילים לכאורה, הופכים לפצצה מתקתקת. צעד אחר צעד, האלימות הרוחשת מתחת לפני השטח מגלה את פרצופה וספריית בית הספר הופכת לזירת אסון.

המחזאי סיימון סטיבנס כתב את המחזה "פאנק רוק" בהתבסס על נסיונו כמורה, ותיאר את היצירה כ"נערי ההיסטוריה על קראק". עכשיו המחזה עולה בהפקת תיאטרון הקאמרי, בבימויו של משה קפטן, תרגומו של דניאל אפרת ובכיכובם של יפתח אופיר, אילנה באואר, עזרא דגן, כנרת לימוני, יובל סגל, אודי רוטשילד, רונה לי שמעון ודן שפירא. "הכרתי את המחזה דרך עמרי ניצן, שצפה בו באירופה", סיפר קפטן בראיון לאתר הקאמרי. "רצה הגורל, ושלושה ימים אחרי שקראתי את המחזה בפעם הראשונה, התרחש הרצח המזוויע בבית הספר בקונטיקט. האירוע המזעזע הזה חיבר אותי למחזה בצורה חזקה מאוד". הבמאי הוסיף וסיפר במהלך כל החזרות מלווה אותו ואת צוות השחקנים פסיכיאטרית צמודה. "אנחנו בוחנים לעומק כל דמות, ממלך ומלכת הכיתה, דרך כל קשת הדמויות הרחבה הקיימת במחזה", הוא מסביר. "זהו תהליך מרתק, אנחנו צוללים לתוך עולמם של בני הנוער ומבינים לעומק את הגורמים היוצרים את הדינמיקה ביניהם ומובילים אותם לעיתים למצבים ולמעשים פסיכוטיים". ההצגה הראשונה תעלה ב-8.2.» "פאנק רוק" - מועדי מופע

בונז'ור ארקדי: זיידס הוזמן ליצור במעבדה בליון

הכוריאוגרף והרקדן ארקדי זיידס הוזמן לקחת חלק בפרויקט Aire De Jeu,  במעבדה הבינלאומית לחקר אמנותי Les Subsistances שבליון, צרפת -  פרויקט שהוא סולו מלווה ברביעיית כלי מיתר. המעבדה בליון היא מעבדה בינלאומית המוקדשת לשפה אמנותית חדשה לאמנויות במה (מחול, תיאטרון, קרקס, מוזיקה ועוד) ומהווה מקום עבודה, יצירה, ניסויים ודיאלוג עם הקהל.

בחודש האחרון שהה זיידס בליון שם ערך חזרות עם רביעיית כלי המיתר הצרפתית Quatuor Leonis - לקראת העלאת המופע לראשונה בתחילת פברואר. המופע מופק בשיתוף עם Les Subsistence ובשיתוף עם התיבה. בארץ ישתף זיידס פעולה עם אנסמבל המאה ה-21  והמופע יועלה בתל אביב באוקטובר 2013.

במסגרת הפרוייקט הייחודי מוזמנים ארבעה כוריאוגרפים ליצור עבודה לבמה בליווי מוזיקה חיה מאת מלחינים עכשוויים. זיידס הצטרף לכוראוגרפים מצרפת, פורטוגל וקונגו, אשר נתבקשו לבחור מוזיקה מהרפרטואר של המלחינה הניו יורקית ג'וליה וולף (Julia Wolfe). בתגובתו ליצירה מתמקד זיידס בפעולה פיזית של נידנוד מתמשך ובוחן באמצעות גופו את המתח בין חוסר מנוחה (Restlessness) ליציבות. דרך העיסוק במתח זה מבקש זיידס "לחפור לעומק" ולחקור את תגובותיו הפיזיות לחויות אישיות של הגירה, מעבר בין מדינות ומציאויות, ועיסוקו המתמשך בגישור בין מגזרים שונים בארץ. זיידס מציע לקהל חוויה קינסטטית לא נראטיבית וממשיך לאתגר את הזהות הפיזית והקונספטואלית של עבודתו.

חוקר את תגובותיו הפיזיות לחויות אישיות של הגירה. זיידס (צילום: יובל טבול)לא שוכחים: תיאטרון J בוושינגטון מנציח את רוזינה קמבוס על פי פרסום באתר של תיאטרון הקאמרי, דורון עוז עמי, בעלה של שחקנית הקאמרי רוזינה קמבוס, חזר מביקור בוושינגטון הבירה בתיאטרון J במרכז העיר.עוז עמי נפגש שם עם המנהל האמנותי של התיאטרון, שסיפר לו שההצגה "הבוגד" מאת הנריק איבסן שבעז גאון עיבד ותרגם לאנגלית מוקדשת לשחקנית שנפטרה לפני כחודשיים. הם הזמינו את עוז עמי לערב הפרמיירה החגיגית שהתקיים בשבוע שעבר באולם ההצגות באוניברסיטת ג'ורג' טאון להיות אורח הכבוד שלהם, בנוכחות המחזאי בעז גאון ורעייתו, מהגוורדיה התיאטראלית של וושינגטון. לפני תחילת ההצגה ארי רוט עלה לבמה וסיפר לכל הקהל שהגיע שעוז עמי נמצא באולם שהקדישו את ההצגה לזכרה של רוזינה. כל הקהל קם ומחא לעוז עמי כפיים. עוז עמי גם סיפר להם על קרן המלגות לזכרה של רוזינה שהוא רוצה להקים בקאמרי בעבור שחקניות, מחזאיות ובמאיות מצטיינות. הם אמרו שהם ישתתפו במימון הקרן בשיתוף פעולה עם התיאטרון הקאמרי. בנוסף, בתיאטרון J הקימו פינה מיוחדת לזכרן של קמבוס והמחזאית ענת גוב, עם תמונות שלהן וכיתוב לזכרן על פועלן בתיאטרון הישראלי. גם מעבר לאוקיינוס זוכרים. קיר ההנצחה של קמבוס וגוב (צילום: אתר הקאמרי)עם קצת עזרה: עדי סלנט היא מנהלת אמנותית שותפה בבת שבע עדי סלנט מונתה למנהלת אמנותית שותפה בלהקת בת-שבע לצדו של אוהד נהרין. המינוי נכנס לתוקפו ב-1 בינואר. סלנט שימשה עד כה כמשנה למנהל האמנותי. סלנט החלה לרקוד בגיל שש בבית הספר למחול בת-דור והיא בוגרת המגמה למחול של תיכון אלון לאמנויות. בתום לימודיה הצטרפה לאנסמבל בת-שבע, שם רקדה במשך שנתיים ובסיומן הוזמנה להצטרף ללהקת בת-שבע, שם רקדה במשך חמש שנים. עם עזיבתה ב-2001 החלה לכהן כאסיסטנטית של נהרין והעלתה את עבודותיו בלהקות נודעות בכל רחבי העולם. סלנט יצרה עבודות לתיאטרונים וללהקות שונות בדנמרק ועבודותיה הוצגו בפסטיבלים בארצות הברית, אירופה ובישראל. ב-2009 סלנט חזרה לישראל ומונתה למשנה למנהל האמנותי של להקת מחול בת-שבע, בתפקיד זה שימשה עד למינויה כמנהלת אמנותית שותפה. "לאור גודל תפקיד הניהול האמנותי רציתי לחלוק את הניהול", מסביר נהרין את המינוי. "מאז עזיבתה של נעמי פורטיס את תפקידה כמנהלת אמנותית שותפה נשאתי בתפקיד לבד ולאור השותפות ארוכת השנים והמוצלחת ביני לבין עדי, החלטנו שיהיה זה נכון לתת לשותפות זו תוקף. עדי היא מנהלת חזרות נפלאה, מורת גאגא מעולה, בעלת יכולות אנושיות, תבונה ניהולית, מחשבה עצמאית והבנה עמוקה של עבודת הלהקה על כל רבדיה. בואה של עדי מבשר עבורי תקופה חדשה בה הניהול ישודרג ובמקביל יתאפשר לי להוריד חלק מעול הניהול ולהתפנות ליצירה ופיתוח הגאגא". 

להקת בת-שבע עובדת בימים אלה על יצירה חדשה מאת אוהד נהרין שתעלה בבכורה בתחילת אפריל.מבשרת תקופה חדשה ללהקת בת שבע. עדי סלנט (צילום: גדי דגון) כבוד חייה: הרקדנית וחוקרת המחול רות אשל תקבל פרס מפעל חיים

משרד התרבות יעניק השנה פרס מפעל חיים בתחום המחול האמנותי לרות אשל - רקדנית, חוקרת ומבקרת מחול ומייסדת להקות המחול האתיופיות הראשונות בישראל. הפרס, בסכום של 70 אלף שקלים, יוענק לאשל על תרומתה לעולם המחול בארבעת העשורים האחרונים.

"אשל היא מסוללות הדרך לפריצת הפרינג' של המחול בישראל", כך נכתב בנימוקי וועדת השיפוט. "בתום קריירה של 20 שנה על הבמה כרקדנית ויוצרת, עברה לעסוק במחקר על ראשית המחול האמנותי ותיאטרון התנועה בישראל. במסגרת עבודתה כעורכת שותפה של כתב העת 'מחול בישראל' וכמייסדת עורכת של 'מחול עכשיו', פרסמה מאמרים רבים שהפכו לאבני יסוד בהבנת התפתחות המחול בישראל. בעקבות מחקר על תרבות החיים והמחול של יהודי אתיופיה בישראל, ייסדה בחיפה את להקת 'אסקסטה' ולאחר מכן את להקת 'ביתא' שפועלת בעיר עד היום. הפרס מבקש להביע הערכה עמוקה למכלול פועלה".

בנוסף לפרס מפעל החיים, מוענקים גם פרסי עידוד יצירה ליוצרים צעירים בתחום המחול. את הפרסים, בשווי 30 אלף שקלים לכל יוצר, יחלקו השנה ביניהם הרקדנים והכוריאוגרפים דפי אלטבב, מיכל הרמן ועידן כהן. להקת בת שבע גם היא תזכה בפרס, על ביצוע יצירה בתחום המחול, לעבודה "שדה 21", אותה יצר אוהד נהרין. הפרס בקטגוריה זו, שערכו הכספי 100 אלף שקל, נחלק כמדי שנה בין הרקדנים המבצעים ללהקה.

עקרות בית נואשות: אנסמבל הרצליה בהצגה על מעמדות משפחה עשירה משפצת את הווילה שלה באחד הפרברים העשירים. השיפוצניק הוא מהדלתא, ואליו לעבודה מתלווה גם בנו הצעיר. במהלך השיפוץ נחשפת מערכת יחסים מורכבת ומיוחדת בין האב, הבן והאישה העשירה, עד לשובו המפתיע של הבעל. המחזאי יעקב איילי כתב את המחזה "צרים" שעולה בבכורה ארצית בתיאטרון אנסמבל הרצליה. המנהל האמנותי של התיאטרון, עודד קוטלר, אחראי על הבימוי, ובהצגה מככבים גיל פרנק, נטלי עטיה, ערן איווניר ומוטי לוגסי. ההצגה הראשונה מתוכננת ל-26 בפברואר.מתחיל בשיפוץ, נגמר במערכת יחסים מורכבת. "צרים" (צילום: גדי דגון)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ