המלצות במה לסופ"ש: גילה אלמגור ודרמה משפחתית כואבת

חנן שניר מביים להבימה את "ערי מדבר אחרות", "סולומול גריפ" של חנוך לוין ביידיש והסטודיו למשחק יורם לוינשטיין בגבול הדק שבין חלום למציאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יום חמישי: סודות משפחה על במת הבימה

המחזה ערי מדבר אחרות מספר על משפחת וויאט. האב – שחקן קולנוע לשעבר, אבל, שלא כמקובל בהוליווד, רפובליקני שמרן ותומך בכל המלחמות של אמריקה וגם ידיד קרוב של רונלד רייגן, שאף מינה אותו לתפקיד שגריר. האם היא תסריטאית לשעבר, שוויתרה על הקריירה שלה כדי לתמוך בפעילותו הפוליטית של בעלה ויהודיה. גם היא רפובליקנית אדוקה. בערוב ימיהם, הם מתגוררים בשקט ובבידוד באחת מערי המדבר של קליפורניה. אחותה של האם – הכבשה השחורה של המשפחה, אלכוהוליסטית בגמילה, חדת לשון, בוהמיינית. יש להם שני צאצאים – האחד מפיק תוכנית ריאליטי בטלוויזיה, והשניה, סופרת, שעברה בשנים האחרונות התמוטטות עצבים, וסיימה זה עתה את הספר החדש שלה, שעומד להתפרסם בקרוב. רק עכשיו, בערב חג המולד, בביקור הראשון שלה בבית מאז ההתמוטטות, היא מגלה למשפחה במה עוסק הספר החדש שלה: זה לא בדיוק רומן, אלא ספר זכרונות על ילדותה במשפחה, ובעיקר על הצל שרובץ על המשפחה הזאת כבר למעלה מ-20 שנה: הנרי, הבן שהתאבד, הבן שהיה מעורב בפעילות טרוריסטית, בפיגוע קטלני. במהלך החג קמים לתחייה כל השדים שמבעתים את המשפחה, ומתפתח מאבק איתנים של כולם בכולם, על ערכים, על נאמנות, על אהבה, על החיים ועל המוות.המחזה הגיע לבמת הבימה הישר מברודווי, ומככבים בו, גילה אלמגור, סנדרה שדה, עודד תאומי, עידן אלתרמן ואיילת רובינסון. על הבימוי אמון חנן שניר.ערי מדבר אחרות - יום ה' ה-10 בינואר, 20:30, הבימהעל ערכים, נאמנות ואהבה. "ערי מדבר אחרות" (צילום: יח"צ)

יום שישי: מה אמת ומה פנטזיה?

דיוויד טאגרט, מוכה באכזריות על ידי שוטר מושחת. במקביל דיוויד רוס, עורך דין צעיר, נשוי ואב לשתי בנות, מתעורר בבעתה וסימני מכות על פניו. למעשה, טאגרט חולם את חייו של רוס ורוס חולם את חייו של טאגרט. ככל שהחלומות הופכים להיות יותר ויותר מציאותיים, הם משאירים סימנים בחיים האמיתיים של השניים. הדמויות בחלומות מופיעות במציאות.

עד מהרה הגבולות מיטשטשים, החיים של השניים מתערבלים ומסתבכים זה בזה. עד למפגש הסופי והבלתי נמנע ביניהם. מה חלום? מה מציאות? מה אמת? ומה פנטזיה?

דרמת המתח חלומות מעלה שאלות נוקבות על אינטימיות ואשמה. המחזה נכתב על ידי טום שארקי, עלה בשנת 2005 בשיקאגו וזכה ב-3 פרסי ג'פרסון מקומיים כולל המחזה החדש הטוב ביותר, מה שהוביל אותו להציג בהצלחה גם בניו יורק.חלומות - יום ו' ה-11 בינואר, 14:00, הסטודיו למשחק יורם לוינשטייןהגבולות מיטשטשים. "חלומות - סטודיו יורם לוינשטיין" (צילום: רדי רובינשטיין)

יום שבת: חנוך לוין ביידיש

סולומון גריפ הוא המחזה הראשון של חנוך לוין בסדרת קומדיות עם פזמונים. ההצגה הועלתה לראשונה בשנת 1969 ב"תיאטרון הפתוח", של הבמאי והשחקן, הלל נאמן, ובכיכובו. המחזה מספר על אישה אחת, וגברים מבוגרים שמתנהגים כילדים. במרכז ההצגה נמצא סולומון גריפּ, שכבר ארבע שנים שוכב חולה במיטה על מנת שאשתו תטפל בו, אך מסרב לקחת את התרופות שהרופא, דוקטור ברמלי רשם לו. פרציפלוכה, אשתו, משדלת אותו לקחת את התרופות, ומכיוון שהוא מתמיד בסירובו היא מתגרשת ממנו. פרציפלוכה רוצה להתקדם בחיים ומתחתנת עם הרופא "המצליחן" בַּרמָלָי, והשניים "מאמצים" את סולומון כילדם בסופו של דבר.היידישפיל החליט לאמץ את המחזה, לראשונה בעולם היידיש. על התרגום אחראי אבישי פיש, ועל הבימוי יורם פאלק, כאשר בהצגה מככבים יעקב בודואנאבלהישראל טרייסטמןאנדריי קשקר ויובל רפפורט. סולומון גריפ - יום שבת-ב' ה-12-14 בינואר, 20:00, צוותאאוי וואי זמיר פרציפלוכה. "סולומון גריפ" (צילום: ז'ראר אלון)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ