טל אימגור, עכבר העיר

יום ראשון: אותנטיות מול מודניזציה עד כמה האדם המודרני באמת מאושר? עד כמה הטכנולוגיה החדישה מוחקת את האישיות שלנו? עד כמה התרחקנו מהטבע והפכנו משועבדים לכסף ולרכוש? מיהו האדם האותנטי יותר: האדם המודרני יותר החי בעיר, או זה הפרימיטיבי החי בשבט?

על כל השאלות הללו מנסה לענות הצגת התיאטרון-מחול פפלנגי, שיצרה גליה פרדקין ושמוצגת על במת בית הספר לאמנויות הבמה של סמינר הקיבוצים. היצירה עוסקת בחברה האנושית בעבר ובהווה, במפגש ובפערי התרבות בין האדם הלבן והנאור למנהיג השבט הפראי של ימי קדם.

במופע מוצגים מונולוגים על התרבות האנושית הלקוחים מתוך הרצאות שניתנו בוועידת TED, כמו כן מצוטטים בו מונולוגים מספרו של ד"ר יובל נח הררי "קיצור תולדות האנושות", ומ"פפלנגי", ספרון מתחילת המאה ה-19 בו מתואר כיצד רואה מנהיג השבט את האדם הנאור. החוברת נקראת "פפלנגי", כינויו של האדם הלבן.פפלנגי - ימים א'-ד' ה-9-12 בדצמבר, 20:30, מכללת סמינר הקיבוציםהחברה האנושית בעבר ובהווה. "פפלנגי" (צילום: יח"צ)

יום שני: צוחקים על השפה העברית

אין עליך, אחותי הוא מופע מוזיקלי בידורי מעורר מחשבה בנושא העברית העכשווית.איך עובר הישראלי בהדרגה לדבר באמריקנית? איך מצליחים הפוליטיקאים שלנו לדבר בלי לומר דבר? מהי הקללה הכי גזענית בשנות האלפיים? איך מסתבכים הישראלים במלכודת הזכר והנקבה? וגם: תפילת סליחות על חטאינו לשפה, שיבושי פתגמים, מצעד המשפטים שמנהיגי המדינה לדורותיה ירצו לשכוח, הומאז' לגשש ולקוסם השפה והזֶמֶר מאיר אריאל, סיפור בחרוזים על רצח האוקטבה, המנון לפשטותה וגמישותה של העברית, ועוד.רוביק רוזנטל מביא מכתיבתו הייחודית בקטעי פיוט, דיאלוגים ופרודיות, החושפים היבטים של העברית הישראלית המתפתחת. דורי בן זאב מביא משיריו שבהם זוכה העברית לטיפול שנון וייחודי, בשילוב מערכונים. יאיר סתוי מלווה את הערב בקטעי מוזיקה עבריים ומלווה את דורי בשיריו.אין עליך, אחותי - יום ב' ה-10 בדצמבר, 21:00, קפה תיאטרון הקאמרי טיפול שנון וייחודי, בשילוב מערכונים. "אין עליך אחותי" (צילום: אתר הקאמרי)יום שלישי: משה איבגי מתוודה ברצח תיאטרון גשר מעלה הצגה שבמרכזה וידויו קורע הלב של משה איבגי. בתוך קרון רכבת, לאוזניהם של מי שנוסעים עימו ונעלמים כלעומת שבאו, הנוסע מלא רגשות האשם פורש את הטרגדיה של נישואיו. קנאתו מגיעה לשיאה כשהוא שומע את אשתו ומאהבה הכנר, המורה למוזיקה, מנגנים ביחד את סונטת קרויצר מאת בטהובן. סופה של הסונטה יביא למות אשתו.איבגי משחק בקלאסיקה מאת טולסטוי לצידה של שחקנית ובליווי תזמורת קאמרית חיה.סונטת קרויצר - יום ג' ה-11 בדצמבר, 20:30, היכל התרבות נצרת עיליתסופה בטרגדיה. "סונטת קרויצר" (צילום: גדי דגון)יום רביעי: שולי החברה הישראלית

אמצע הלילה במגרש כדורגל. אישה משולי החברה הישראלית, שוכבת בשער כמו כדור שנשכח בסוף משחק. עד לא מזמן היא הייתה 'סימונה שלנו', אשתו של מלך הפלאפל בעיירה, המלכה, ש"כל אחד שהיה לו שכל, היה עומד על ידה, שֶמַתי שיורד המזל לצבוע את החיים שלה, יבוא גם עליו קצת מהוורוד". בעלה מת והיא נותרה עם ששה ילדים, עולם ריק, ו"לב בפריזר". זהו ליל קטיושות – כל התושבים ישנים במקלטים ורק היא בחוץ, קוראת לקטיושה שתבוא ותעזור לה "גם כבר עכשיו אני חצי בחיים שיורידו את  החצי השני ונגמור". קטיושה אחת נופלת לידה והכל מתפוצץ. במסע לילי אל תוך חייה ועברה, בשפה עשירה וייחודית לה -  מתעוררת סימונה דדון לחיים חדשים בהצגה שום גמדים לא יבואו.שום גמדים לא יבואו - יום ד' ה-12 בדצמבר, 21:00, קפה תיאטרון הקאמריקרית שמונה במרכז הבמה. "שום גמדים לא יבואו" (צילום" ז'ראר אלון)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ