המלצות במה לסופ"ש: החסידות מגיעה לתיאטרון חיפה

45 שנים לאחר ההפקה המיתולוגית, "איש חסיד היה" חוזרת לבמה, האופרה הישראלית מעלה טרגדיה גרמנית והחאן משיב לבמה את "הקמצן"

טל אימגור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל אימגור, עכבר העיר

יום חמישי: פולקלור חסידי ברוח עכשווית

45 אחרי ההפקה המיתולוגית הראשונה של המחזה, חוזרת שוב ההצגה איש חסיד היה, פרי עטו של דן אלמגור, לבמה – והפעם בהפקה משותפת של תיאטרון חיפה ותיאטרון הבימה, בבימויו של איציק ויינגרטן ובניהול מוזיקלי של אורי וידיסלבסקי.

ההפקה החדשה מנסה להתמודד ברוח ימינו ובסגנון חדש עם הסיפורים והשירים המוכרים של ההצגה הראשונה, מתוך הכרה ורגישות לשינויים שעברה החברה הישראלית מאז. אל הסיפורים, השירים, הניגונים והמשלים של ההצגה המקורית – שירים כ"אברהמלה מלמד", "מכתב לרבי", ה"תפילה לשלום" של ר' נחמן מברסלב, וסיפורים מרגשים כ"שכנו של הבעל-שם-טוב" ("גדליה הזפת") או "הרב שהבטיח להמתין" – מתווספים סיפורים, משלים ושירים העוסקים בקשר בין אדם לעצמו, לחברו ולאלוהים שלא נכללו בהצגה המקורית, ונכתבו לאחרונה במיוחד להפקה החדשה. בתכנית החדשה משולבים גם שירים ומשלים הקשורים במעשי חסידות וברבנים בני כל עדות ישראל. גם העיבוד המוזיקלי לשירים הישנים והחדשים משלב לחנים ומוטיבים פולקלוריסטיים מקהילות ישראל השונות. איש חסיד היה - יום ה' ה-29 בנובמבר, 20:30, תיאטרון חיפההקשר בין אדם לעצמו, לחברו ולאלוהים. איש חסיד היה

יום שישי: יצירת מופת על במת האופרה

ווצק, יצירת המופת של המלחין האוסטרי אלבן ברג לפי מחזהו של גיאורג ביכנר פותחת את העונה החדשה באופרה הישראלית. על ההפקה ינצח דייויד שטרן ויביים אותה מנפרד ביילהרץ, אחד מחשובי הבמאים בגרמניה. בשנת 1836 כתב המחזאי והסופר הגרמני, גיאורג ביכנר, את המחזה "וויצק", אחת מיצירות המופת המהפכניות ביותר שנכתבו באותה תקופה. את הגרסה האופראית למחזה - ווצק, יצר אלבן ברג (1885-1935) בין השנים 1917-1922. למרות השתייכותו של ברג למשפחת אצולה וינאית, הוא התריס נגד הסנוביות והשאננות של התרבות הוינאית. באופרה שלו, ווצק הוא אדם נאיבי המתקשה למצוא מקומו בעולם ,נבגד על ידי סובביו ומטביע את עצמו בנהר לאחר שרצח את אהובתו הבוגדנית. ברג, עיבד את המחזה המקורי רב התמונות לשלוש מערכות קצרות, המוגשות ברצף ללא הפסקה, כשבכל אחת מהן חמש תמונות. המוזיקה שכתב כוללת דיבור חופשי, דיבור-מושר, זמרה-מדוברת (שאותה פיתח מורהו, ארנולד שנברג) וזמרה מלאה.

ווצק - יום ו' ה-30 בנובמבר, 13:00, בית האופרה - המשכן לאמנויות הבמהמתקשה למצוא את מקומו בעולם. "ווצק" (צילום: גדי דגון)

יום שבת: תיאטרון החאן לא פזרן

הקומדיה הקלאסית הקמצן עוסקת באב המנסה למנוע מילדיו לאהוב בשל תאוותו החולנית לכסף. במהלך שורה של מצבים, חלקם מצחיקים עד דמעות ואחרים מעוררי חמלה, מצייר מולייר, גדול מחזאי צרפת את "הרפגון" - אחת הדמויות החריפות והידועות בתולדת הדרמה והתרבות. המחזה המוצג בעולם כולו זכה לאינסוף פרשניות, הן פסיכולוגיות והן פוליטיות, וכל העלאה מחודשת שלו מהווה אתגר גדול ליוצרי ההצגה. ההפקה של תיאטרון החאן זכתה בפרס קומדית השנה ובמאי השנה בפרס 2003, ולאחר הפגה מאוד ארוכה, חוזרת לבמה.הקמצן - יום שבת ה-1 בדצמבר, 20:30, החאןזכתה לאינסוף פרשנויות. "הקמצן" (צילום: יח"צ)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ