יהושע סובול: "צריך להפסיק את הטירוף ולהתחיל לדבר"

מאה אנשי תרבות ורוח חתמו על עצומה הקוראת להפסקת אש ולתחילת משא ומתן. דורון צברי: "החמאס הוא מציאות, אפשר להתעלם ממנה אבל זה לא חכם"

עידן חגואל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידן חגואל, עכבר העיר

מאה אנשי תרבות ורוח חתמו על עצומה, שמתפרסמת היום בעקבות מבצע "עמוד ענן", הקוראת להפסקת אש בין הצדדים ולתחילת משא ומתן. "לבנו אתכם תושבי הדרום", נכתב בעצומה. "חובתה של הממשלה להגן עליכם אך דרכה אינה הדרך. שקט ורגיעה היו תמיד תוצאה של הדברות והסכמה. כבר נכנסנו לעזה ולא השגנו דבר מלבד עוד הרג ושנאה. אנו קוראים להפסקת אש ארוכת טווח ולהדברות ישירה או בתיווך בינלאומי, כי לתושבי הדרום כמו לתושבי עזה מגיע להביט לשמיים בתקווה ולא בפחד"."הניסיון המצטבר של כל המבצעים שנעשו בעבר, שניסו בהם באופן חד צדדי לשנות את המציאות מבלי להידבר או להגיע להסכם עם הצד השני, הם שהניעו אותי לחתום בלב שלם על העצומה", מסביר הסופר והמחזאי יהושע סובול. "התוצאה תמיד הייתה שההתרעות הללו סוכלו כשהצד השני הבין שהוא יכול להפעיל כוח גדול יותר מהפעם הקודמת. בקיצור, אם רוצים להשיג שקט בדרום צריך לדבר עם החמאס. דיברו עם החמאס כששחררו את שליט בלי להפעיל כוח וגם עכשיו אפשר לדבר איתם. כל מבצע כזה, במכוון או שלא, מוביל גם להרג של אזרחים חפים מפשע. אם אנחנו משלימים עם ההרג הזה התוצאה תהיה של התקרנפות". עוד מוסיף סובול שהוא "מקווה שאנשים ששמחו לנוכח ההרג אתמול של 11 אזרחים, בהם תינוקת וילדים, לא מייצגים 70 אחוז מהעם". סובול מודע להסתה לשנאת השמאל, שמתרחשת בהפגנות לתמיכה במלחמה כוללת - "זה חלק מההתבהמות בסך הכול. כל מי שמביע דעה שמסתייגת מהמלחמה מייד מוקיעים אותו כבוגד. כשאלי ישי קורא להחזיר את עזה לימי ביניים הוא למעשה קורא לרצח עם. זאת תבוסה לא ניצחון. אם יש מבוגר אחראי בשטח צריך להפסיק את הטירוף ולהתחיל לדבר"."אין היגיון במדיניות הישראלית". דורון צברי (צילום מסך)

"אני מסכים עם הדברים שכתובים בעצומה", אומר הסופר ניר ברעם שחתם את שמו על העצומה. "אני לא מאוד אופטימי לגבי עצומות כאלה, אבל צריך לעשות את המעט שאפשר לעשות". ברעם מאבחן את הפתולוגיה הידועה מראש של מבצע "עמוד ענן": "כל מבצע שישראל יצאה אליו מאז מלחמת לבנון הראשונה הסימפטום הוא אותו דבר – בהתחלה כולם מתפעלים, כולם רוני דניאל, ואחר כך כולם מתפכחים. העובדה העצובה היא שזה מגיע אחרי כל כך הרבה מתים משני הצדדים". ברעם לא נרתע מגל ההסתה בקרב התומכים במבצע ובמלחמה כנגד אנשי שמאל המתנגדים למלחמה: "התפקיד של השמאל בימים האלה הוא להיות קול - גם אם הוא לא ממש משפיע. היסטורית כך מתחילה התנגדות למלחמה. היא אף פעם לא התחילה ממפלגת העבודה, שלא יהיו לאף אחד אשליות. היא תמיד מתחילה משמאל וסוחפת לאט אנשים מהמרכז".

גם הבמאי דורון צברי חתם על העצומה, מכוון שהוא " לא רואה תוחלת או היגיון במדיניות הישראלית שתמיד יש לה תגובה אחת – כוח ומה שלא הולך בכוח ילך ביותר כוח. צריך לדבר עם החמאס ולהגיע להסכם. זו הדרך היחידה להבטיח את השקט עבור תושבי הדרום. מה המדיניות? לא מדברים עם החמאס אבל גם עם אבו מזן לא מדברים. עם מי כן מדברים?", צברי מוסיף וקורא למשא ומתן מיידי עם החמאס: "החמאס הוא מציאות, אפשר להתעלם ממנה אבל זה לא חכם".עוד חתומים על העצומה: עמוס עוז, יורם קניוק, אוהד נהרין, רונית מטלון, עדנה מזי"א, לאה איני, דרור בורשטיין, שמעון אדף, קציעה עלון, נחום טבת, נסים קלדרון, סיגלית לנדאו, רון ארד, ציבי גבע, דוד אופק, איריס לעאל, סמדר יערון, רננה רז, כליל זיסאפל, טל ניב, יובל בן-עמי, רועי ארד ואחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ