שלומי קוריאט: "אני בחיים לא אשחק את החתיך"

הוא מודה שהוא לא זמר דגול, לא השחקן היפה ביותר על הבמה וגם מביך את הילדים שלו לעיתים קרובות. ב"פרח השכונות" מגלם שלומי קוריאט את סומו, חצי מצמד עברייני צעצוע אבל מתעקש שהוא לא תקוע בטייפקאסט

אור בר שלום, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור בר שלום, עכבר העיר

הקהל והעיתונאים שהוזמנו להצגת ההרצה של פרח השכונות בתיאטרון באר שבע לא הבחינו בשום דבר יוצא דופן שהתרחש על הבמה. השחקנים שעל הבמה, ביניהם אוולין הגואל, גיא זוארץ, מאיר סוויסה, לירז צ'רכי ושלומי קוריאט, הצחיקו את הקהל ועודדו אותו להצטרף לשירי ההצגה המבוססת על הרפטואר המוזיקלי של קובי אוז (וגם נכתבה על ידו). מחיאות הכפיים בתום ההצגה היו חזקות מהרגיל. "האמת היא שנקרענו על הבמה", מספר שלומי קוריאט "והקהל לא הבחין בזה. את יודעת מה, גם אם הוא הבחין, הוא זרם איתנו. החזרות להצגה הזו לקחו שלושה חודשים - וזו הייתה התקופה הארוכה ביותר של חזרות שבה לקחתי חלק  - ובמהלכה התגבש לנו עולם עם בדיחות פנימיות. אם אני אספר לך אותן עכשיו, את לא תביני כלום. אבל מספיק שאחד השחקנים יעשה משהו על הבמה, אנחנו נקרע בצחוק. בהצגה ההיא עמי אנידג'ר עשה איזו שטות על הבמה. משהו קטן ודבילי, אבל זה הספיק שכולנו נתפרק באופן טוטאלי". » פרח השכונות - מועדי מופעעוד בתיאטרון באר שבע:» סוביניר: הצווחות של רמה מסינגר» שמוליק יפרח: באר שבע היא לא פרובינציהממש שכונה על הבמה."חס וחלילה. למה ככה? כל הצוות הם אנשים מקצועיים, רציניים. יש לנו נקודות קטנות של צחוקים, אבל זה רק מוסיף נפח קומי לכל התהליך שבסופו של דבר עוזר גם לחוויה של הקהל. אתם נהנים, אנחנו נהנים וזה מה שהכי חשוב". "פרח השכונות" בבימוי של ניר ארז מתרחשת בעיירה דרומית, ומגוללת את סיפורו של מסעוד בוזגלו המגלה באר של עראק רפואי בחצר ביתו. בוזגלו נהרג מפגיעה ישירה של טיל קסאם ובנו מחליט להפוך את אוצר הטבע לעסק רפואי. מכיוון שקובי אוז הוא מספר סיפורים בחסד, העלילה הופכת לקומדיה מוזיקלית המשלבת גם סיפור אהבה, אקטואליה רכה, קפיצות בין זמנים, חתונה וקללות במרוקאית. קוריאט, שהופיע בעבר על במת התיאטרון ב"חלום ליל קיץ" ו"השוטר אזולאי" משחק בהצגה את סומו, חצי מצמד עברייני צעצוע שמנסה לגנוב את הבאר המלאה זהב נוזלי. "באמצע החיים רפי ניב (המנהל האומנותי של תיאטרון ב"ש – אב"ש) מתקשר אלי ומספר לי שיש מחזה אחד על פי שיריו של קובי אוז", מספר קוריאט על תהליך הליהוק שלו לתפקיד. "ושהם חשבו עלי לתפקיד של הפושע. עכשיו, בואי נגיד שזו לא בקשה מוזרה מדי. יצא לי כבר לעשות תפקידי פושעים פה ושם. ובכלל, לשחק את הסוג הזה של העבריינים, ילדי שכונות, פושטקים. זה לא אבי הטחול פה, אלא משהו הרבה יותר כיפי ומשעשע. זה נחמד לקחת חלק בדבר הזה שהקהל קם לרקוד איתנו ושר את השירים. כל הצגה היא חגיגה". אתם נהנים, אנחנו נהנים וזה מה שהכי חשוב. "פרח השכונות" (צילום: יוסי צבקר)איך אתה מסתדר עם לשיר על הבמה? "אני לא מתיימר להיות זמר ואני לא גדול הזמרים. אני עושה ביצוע סביר. מי שמצפה לראות את התאום של הראל סקעת צפוי להתאכזב. אני שחקן ששר ואני מאמין שאני עומד בזה בכבוד. למה, מה שמעת? (צוחק)".

גם לפושעים יש עומק קוריאט (36) נשוי ואב לשלושה, החל את דרכו המקצועית עם סיום הלימודים בבית צבי כשחבר ליובל סמו ואופיר לובל והשלושה הקימו את שלישיית פרוזאק. הוא הופיע בקולנוע ("ביקור התזמורת" "העולם מצחיק") ובטלוויזיה ("מילואים" "בובות"), אבל תפקיד הפריצה שלו היה של אבי הטחול. גילום בנו הפסיכופת של סנדק הפשע של העולם התחתון הזניק את קוריאט מאלמוניות, לדמות שהפכה להיות מיתולוגית בעולם הטלוויזיה הישראלי ואחת המצוטטות שבו.

הפופלריות הגבוהה שלה זכתה הסדרה בטח לא הזיקה לקריירה של קוריאט, אבל גם קיבעה את פניו הייחודים בטייפקאסט שלא תמיד קל להיחלץ ממנו. קוריאט אגב, מתנגד לאבחנה הזו בכל תוקף. "אין לי טייפקאסט", הוא קובע. "נכון, זה יכול להיראות פה ושם כאילו אני כן תקוע, אבל אני לא. גם העבריינים שאני עושה, הם לא פושעים מאותו סוג. לכל אחד מהם יש את הקטע שלו ואת המאפיינים שלו. במהלך הקריירה שלי הספקתי לעשות הכל: ממפקד בצבא ועד חננה. הטייפקאסט פסח עליי. מצד שני, אנחנו תעשייה קטנה. אני כל הזמן מסתכל על אמריקה ושם יש אנשים שעושים את אותו תפקיד במשך שנים ואף אחד לא מקטלג אותו. אל פאצ'ינו עושה תמיד את השוטר או את העבריין ובחיים לא כתבו עליו שהוא נופל בטייפקאסט. יש לנו הרבה מה ללמוד מהם. מלהקים מפחדים לקחת פה צ'אנסים".  איזה תפקיד היית רוצה לשחק? "הייתי מת לשחק מישהו עם מוגבלות שכלית או מופרע לגמרי. לא מעניין אותי לשחק את הגיבור, התפקידים המשניים-הראשיים של הרעים הם הרבה יותר מגניבים. הפסיכופתיים, המוגבלים, התפקידים שגונבים את ההצגה. בואי נודה על האמת, אני לא יכול לשחק את התפקידים של היפיופים. אני בחיים לא אשחק את החתיך ולכל אחד יש את היכולות שלו. כשרוצים מישהו לתפקיד קיצוני דרמטי, מתקשרים אלי. כשרוצים את התפקיד של היפה, מתקשרים למישהו אחר. אני תמיד שואל עצמי בסרטים של באטמן מי יותר מעניין ברוס ויין או הג'וקר? זו המשוואה שלי". הפסיכופת גונב את ההצגה. קוריאט בתפקיד אבי הטחול:אילו תגובות אתה מקבל ברחוב? "אהבה ענקית שאני מעריך כל יום מחדש וזה לא מובן מאליו. אני שמח שזה ככה. השחקנים חיים מתשומת הלב ואם אין אותה, אז מה הטעם? כל עוד התגובות נשארות חיוביות ולא פולשנות הכל טוב, אבל לפעמים יש סיטואציות שאתה לא מבין איך נקלעת אליהם. אני יושב עם האישה והילדים במסעדה ואנשים ניגשים אלי ושולפים אותי בלי לשאול. זה תמיד 'יאללה, בוא להצטלם איתנו'. רגע, אני פה עם המשפחה שלי. תנו לסיים לאכול, עוד דקה ואין. זה מיד הופך ל'נו, מה אתה עכשיו וזה'. לשמחתי זה מעט מאד מקרים וגם את זה אני מקבל באהבה ומתמודד עם זה".

מביך את הילדים באביב האחרון החליט קוריאט לחזור למקורות ועלה עם מופע סטנד אפ שכתב. את ההשתפשפות מול הקהל ערך במופעי סטנד אפ של חברים כדי לבדוק את תגובות הקהל. "זה היה כיף לא נורמלי", הוא מספר. "אנשים שילמו לבוא להופעה אחרת וקיבלו אותי כסוג של הפתעה. כשהגיעה העת לעלות על הבמה לבד, המופע שלי כבר היה מוכן ונבדק על הקהל. אני מדבר על כל מה שמעניין אותי, איך זה להיות נשוי, אבא לילדים, סקס, הבורר, זוגיות. דברים שכל מופעי הסטנד אפ מדברים עליהם, אבל עם הזוית האישית שלי". למה בכלל לחזור לסטנד אפ? "סטנד אפ הוא האתגר הכי גדול לאמן. אתה עומד על במה, לבד, חשוף ומנסה להצחיק אנשים שבכלל מצפים ממך למשהו אחר. מאז שפרוזאק התפרקו, היה לי חלום לחזור אל הבמה ברמה הבידורית-קומית ולנסות לשחזר את מה שהיה לנו שם. זה אתגר אותי הרבה זמן, ובמשך שנה וחצי אגרנו חומרים. היום זה אחד מהדברים הכי אהובים עלי".איך המשפחה שלך מגיבה כשאתה מספר עליה על הבמה? "אשתי היא אשת חייל. היא מחזיקה את הבית ואני הרבה לילות לא שם, בלעדיה אני כלום ואני חושב שמבחינתה בדיחות על הזוגיות והמשפחה הן חלק מהחבילה. עם הילדים שלי אני אבא שטותניק, והם כבר רגילים. הם או נקרעים ממני מצחוק או שאני מביך אותם. הגדולה שלי כבר מבינה חלק ממה שאני עושה והיא כבר התחילה עם 'יאללה, אבא. אתה עושה שטויות, אתה מביך אותי'. הם באמת גדלים מהר".מי יותר מעניין ברוס ויין או הג'וקר, או קוריאט? "פרח השכונות" (צילום: יוסי צבקר)סטנדאפיסטים מקבלים מספרי טלפון בסוף ההופעה?"אני עוד לא נתקלתי בזה. בפרוזאק הייתי מקבל ויכול להיות שאנשים ספציפיים כן מקבלים, אבל בארץ זה לא כל כך נהוג. אליי הם לא הגיעו".מה אתה עושה כשאתה לא עובד? "או נוסע לצפון שהוא המקום שהכי מרגיע אותי או נשאר בבית. מבחינתי חצי יום בבית, עם הילדים והסידורים, ללכת לשטוף את האוטו זו החופשה האמיתית. לשמחתי, זה לא קורה הרבה". » פרח השכונות - עקב המצב בדרום ההצגה של ה-18.11 התבטלה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ