וידאו: הצצה לפסטיבל הרמת מסך 2012

יורם כרמי ורונית זיו בחרו ביחד 11 עבודות מחול שיוצגו בבכורה. קילוף השכבות של מערכות יחסים, ביטוי אסתטי לחברה וכוח ומאבק על מרחב מחייה הם רק חלק מהנושאים שיוצגו בפסטיבל

טל אימגור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל אימגור, עכבר העיר

אירועי הרמת מסך 2012  יתקיימו השנה בפעם ה-23 ברציפות בין התאריכים 14–24 בנובמבר במרכז סוזן דלל בתל אביב ולאחר מכן ינדדו לתיאטרון ירושלים בתאריכים 26–29 בנובמבר. 11 יצירות חדשות יוצגו בבכורה מאת  יוצרים צעירים יוצאי להקות המחול בת שבע, בת דור, ורטיגו, נעה דר ועוד.

במת "הרמת מסך", שמתקיימת מדי שנה, מאפשרת ליוצרים עצמאיים, שאינם עובדים בלהקה ממוסדת, להציג עבודות בכורה בחופשיות מלאה מההיבטים הלוגיסטיים והכלכליים הכרוכים בהפקת מופע, ביניהם, תפעול הצגה, שיווק, פרסום, יחסי ציבור, ובנוסף ליהנות מ - 70% מהכנסות מכירת הכרטיסים.

השנה הופקד הניהול האמנותי בידיהם של הכוריאוגרפים רונית זיו, שכיהנה כמנהלת אמנותית עמיתה של הרמת מסך בשנתיים האחרונות, ויורם כרמי שזו השנה הראשונה שלו בתפקיד. מתוך מבחר של למעלה מ-60 עבודות של יוצרים שהגישו מועמדותם, התבקשו השניים לבחור ולחנוך את אלה שעבודותיהם יועלו בבכורה על במת "הרמת מסך 2012".» הרמת מסך 2012 - מועדי מופעיםעוד במדור מחול:» גיא שומרוני מחפש את הריקוד שלו» יורם כרמי: "הרגליים עדיין עולות גבוה, אבל אני במקום אחר"מסך 1: לאחות את שברי הזוגיות

"פירורים היא יצירה לארבעה רקדנים, שעוסקת ביחס ובהשפעות ההדדיות ביננו לבין המקום שבו אנחנו חיים", מסבירה מאיה ברינר את עבודתה. "היחס שלנו לטריטוריה, הצורך התמידי לתפוס שטח ולהגדיר אותו כשלנו, המלחמה האינסופית שלנו עם מי שנמצא לידנו. ההאנשה של שטח והדפרסונליזציה שאנחנו עושים לבני אדם, הם הבסיס ליצירה. במקום שבו הכל מתפורר, נותר לנו להמשיך לאסוף את השברים, ולחכות".

ברינר, יוצאת להקת המחול נעה דר, שייכת לקבוצת היוצרים הוותיקים והמנוסים בפסטיבל. אליה תצטרף במסך דנה רוטנברג, גם כן מקבוצת המנוסים ולא זרה לפסטיבל, עם העבודה "Armed". עבודה זו עוסקת בשני זוגות החוקרים את המגע המוכר והיום יומי של אחד עם השני. את המסך הזה מנהל יורם כרמי.מלחמה אינסופית. פירורים - מאיה ברינר:

מסך 2: קילוף, פירוק והאסתטיקה של הפוליטיקה

גם את מסך 2 מנהל יורם כרמי, עם שלושה יוצרים. דפי אלטבב, לא זרה לפסטיבל הרמת מסך או לסצינת המחול בכלל. יצירתה "מתחת לשטיח" שעלתה בהרמת מסך 2009 הוזמנה לפסטיבל המחול המודני בגואנז'ו שבסין, ומלבד זאת היא העלתה יצירות בלא מעט פסטיבלים בישראל. בהרמת מסך 2012 היא תעלה את "ואף על פי כן" הנוגעת בקילוף השכבות עד הבשר הגלוי של מערכת יחסים על כל מורכבותה.לאלטבב יצטרפו שני יוצרים חדשים בפסטיבל. אלדד בן ששון רקד שנתיים בלהקת המחול ורטיגו ושמונה שנים בלהקת בת שבע. עבודתו "Strange Attractor", עוסקת בפירוק תנועתי מאופק ומאתגר לשלושה גופים נפרדים בעלי תודעה עצמאית מפותחת. עידן יואב הוא יוצא אנסמבל בת-שבע, ולהקת ענבל פינטו ואבשלום פולק. "העבודה שלי ("The Unfortunates") היא עבודת תאטרון-מחול", מסביר יואב, "אבל בעצם היא ניסיון בימתי לתת ביטויים פיזיים ואסטתיים מעולם המחול והתאטרון לסוגיות של חברה וכח. חברה, דת ושלטון-כביטויים של המגנגונים בעולם בו אנו חיים. את ההשראה שלי קבלתי בין היתר מטקסטים פילוסופיים של פוקו, המנסים לנתח את החברה ומערך הכוחות בה. העבודה משמשת כתמרור אזהרה על מצבה של החברה ולוקחת דימויים מוכרים מחיינו על מנת  להביע ביקורת על מצבה של החברה בעולם. היצירה שלי לא מנסה לברוח אל האוטונומיה של האמנות, אלא מתעסקת בפוליטיקה בכלים אסתטיים".תמרור אזהרה. The Unfortunates - עידן יואב:

במסך הזה משתתפת יוצאת להקת המחול הקיבוצית, שרון וזנה עם העבודה "הסעודה". "היצירה עוסקת במאבקן של שלוש נשים על מרחב מחיה, חופש, תשומת לב ואהבה במסען בג'ונגל האנושי היומיומי ובניסיונן לשרוד בו". מספרת וזנה. "מאבק זה מתבטא במערכות היחסים הסבוכות המתפתחות ביניהן, הנעות בין קרבה ואינטימיות לריחוק וזרות. המתח בין הניסיון להשתלב ולציית לחוקי החברה לבין הרעב להצלחה, למעמד ולכוח הוא שמניע את היחסים ביניהן. כאשר הן ניזונות האחת מהשנייה ומזינות האחת את השנייה, הגבולות בין האנושי לחייתי הולכים ומיטשטשים".

רונית זיו, האחראית על ניהול המסך, צירפה לוזנה גם את גילי נבות, יוצאת להקת בת שבע, שתופיע עם "MAY CONTAIN NUTS", עבודה הנוגעת במושגי זמן ומרחק ואת רועי אסף, יוצא להקת עמנואל גת שיופיע עם יצירתו "הגבעה".חופש, תשומת לב ואהבה. "הסעודה":

מסך 4: בין האנושי לבדיוני

המסך הרביעי, גם כן בניהולה האמנותי של רונית זיו יחתום את הפסטיבל עם שלוש עבודות, של שלושה יוצרים צעירים בסצנה. שלומית פונדמינסקי, יוצאת להקת המחול נעה דר, ורקדנית בתיאטרון אורנה פורת תופיע עם "Fly, Fly, Lie", נעה שדור, יוצרת עבודות מחול לבמה ולוידאו ומציגה בפסטיבלים בארץ ובעולם, תופיע עם "We do not torture people", ושלומי פריג', נגן קונטרבס ומלחין בעברו הרחוק, יופיע עם "ג'וקר". "העבודה עוסקת במעמדו השברירי של הפרפורמר, על יחסיו העדינים עם המציאות, הקהל, ואשתו", מתוודה פריג'. "על הקו הדק בין הבמה למציאות בין המוחצן לאנושי. תהליך היצירה הוא מקום חידתי בעיניי, יש בו מקום לחפש בפינות אפלות, יש בו תעוזה של התאהבות ,יש בו רצון לאבד שליטה והוא מביא את המשתתפים בתהליך למקום לא צפוי לטריטוריה לא מוכרת אבל גם מוכרת, הזר והאישי מתערבבים, הכל וכלום הלוך ושוב. ובאמצע הפרפורמר אנושי בדיוני, אנושי על הבמה, בדיוני ביום יום".מעמדו השברירי של הפרפורמר. "ג'וקר":

» הרמת מסך 2012 - 14-24 בנובמבר בסוזן דלל, 26-29 בנובמבר בתיאטרון ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ