שחקניות ההצגה "החברות הכי טובות" ביקשו לבטל הופעתן באריאל

סערת אריאל, פרק ב': בעקבות מכתבים אישיים שקיבלו עשרות שחקנים, ביקשו שחקניות ההצגה "חברות הכי טובות" לבטל הופעתן בהיכל התרבות באריאל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סערת אריאל, פרק ב': שחקניות ההצגה "חברות הכי טובות" הודיעו להנהלת הקאמרי כי הן "לא מעוניינות להופיע באריאל באופן גורף", זאת בעקבות מכתבים אישיים שקיבלו, שקראו לסרב להופיע במקום. בהנהלת תיאטראות הקאמרי ובית לסין, שאחראים על ההפקה, דחו את הבקשה ונימקו: "הן לא הודיעו מראש. הסברנו לשחקניות (הדס קלדרון, יעל לבנטל, יעל רוחקינד, דינה סנדרסון וטל בלנקשטיין) כי אנו מכבדים את דעתן הפוליטית, אולם אי אפשר להודיע על סירוב בהתראה כה קצרה - אחרי שההצגה שובצה וכבר נחתם חוזה. שני התיאטראות חתומים על ההסכם עם היכל התרבות באריאל, ויכבדו אותו". שרת התרבות לימור לבנת הגיבה למתרחש: "כמה עצוב ששחקני תיאטרון רוצים להחרים אזרחים ישראלים בגלל מקום מגוריהם או דעותיה".כך או כך שחקניות הקאסט המקורי לא תופענה במועדי ההצגה המדוברים, לשרית וינו אלעד תהיה מחליפה ומיה דגן לא תופיע בשל חופשת לידה.המכתבים שבעקבותיהם ביקשו השחקניות לבטל את הופעתן נשלחו בחודש האחרון לשחקנים רבים שהופיעו בזמן האחרון או יופיעו בקרוב בהיכל התרבות באריאל. "אתם עומדים להופיע בהיכל התרבות שהוקם בהתחלות אריאל על שטח כבוש, שבו העם הפלסטיני חי במצב של דיכוי תחת שלטון הכיבוש הישראלי", נכתב באותם המכתבים, "ישראל מעולם לא סיפחה חוקית ומשפטית את שטחי הכיבוש מעבר לקו הירוק. מפעל ההתנחלויות מנוגד לכללי המוסר האנושי הבסיסי שאנחנו מאמינים בהם בכל לבנו, ולפיכך כל אזרח בישראל חייב להדיר רגליו מפעילות שמתקיימת בהתנחלויות בשטחים". גם השחקן איתי טיראן חיזק את בקשת השחקניות וכתב בעמוד הפייסבוק שלו: "רוצה לחזק ולהביע את תמיכתי הכנה והמוחלטת בחברות הטובות שלי מתיאטרון הקאמרי. מדובר בחבורה אמיצה וצודקת שנפל בחלקי הכבוד להיות קולגה שלהן. כמו כן, להביע את צערי הגדול על כך שבקשתן שלא להופיע מעבר לקו הירוק נתקלה בסירוב שלא בצדק. אתן לא לבד".

תגובתו של איתי טיראן בעמוד הפייסבוק שלועם החתומים על המכתב נמנים אנשי תיאטרון בולטים, שחלקם בלטו גם בהובלת המאבק הקודם, ביניהם עינת ויצמן, איתי טיראן, אופירה הניג, יוסי פולק, יהושע סובול, דורי פרנס, עודד קוטלר וליאורה ריבלין. החותמים קוראים לשחקנים לסרב להופיע בשני היכלי התרבות הממוקמים מעבר לקו הירוק. מכתב השחקנים המקורי פורסם באוגוסט 2010, אז נפתח היכל התרבות באריאל. במכתב אז טענו החתומים - "אנו מבקשים להביע שאט נפש מהכוונה של הנהלות התיאטרון להופיע באולם החדש באריאל". המכתב עורר הדים רבים, ובעיקר תגובות קשות מצד שרת התרבות לבנת, שגינתה את החותמים. רוב התיאטראות, ובהם תיאטרון הקאמרי, טענו אז כי הם נגד חרמות, וכי יגיעו להופיע בכל מקום אליו יקראו. ואולי אין זה מקרי שההצגה "החברות הכי טובות" נכתבה על ידי ענת גוב, שהייתה גם היא בין החתומים על המכתב הראשון, ואחת המתנגדות המובילות לפתיחת היכל התרבות באריאל ובקריית ארבע. נזכרו מאוחר מדי. "החברות הכי טובות" (צילום: דניאל קמינסקי)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ