פסטיבל ימי תרבות - אירועים מומלצים בתל אביב

הקרנות סרטים עם שיחות אמן, הצגות מרגשות או מצחיקות, מופעי מחול מסעירים ושלל פעילויות לילדים - רק צריך לבחור. פסטיבל "ימי תרבות" לא פוסח גם על תל אביב, ואלה הם האירועים המומלצים

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

הצגות תיאטרון, סרטים ותערוכות, מופעי מחול ומוזיקה, פעילויות לילדים והכל רק עד 20 שקלים - פסטיבל ימי תרבות מגיע לתל אביב. הפסטיבל, יוזמה חדשה של מפעל הפיס, יתקיים בין ה-25 ל-27 בדצמבר, ויציע מגוון מופעים ואירועי תרבות ברחבי הארץ במחירים שווי נפש.

» אירועים מומלצים בפסטיבל ימי תרבות בכל הארץ» אתר מפעל הפיס - פרטים מלאים

"ימי תרבות", נועד לאפשר ולהנגיש את צריכת התרבות לכל מי שיחפוץ בכך, כמו גם לחשוף בפני הציבור הרחב את העושר התרבותי ורוחב היריעה של היצירה הישראלית. האירוע יתפרס על פני כ-120 יישובים ברחבי הארץ, למשך שלושה ימים. כרטיסים יהיה ניתן לרכוש באתר אינטרנט ייעודי של מפעל הפיס, שיפורסם בהמשך. אלו הם האירועים והמופעים אשר יתקיימו בתל אביב ולא כדאי לכם להחמיץ:

יונה ונער - תיאטרון גשר

תיאטרון גשר מציג עיבוד ראשון לרומן רב המכר מאת מאיר שלו.יאיר מנדלסון הוא מדריך טיולים שנולד בשנת 1948. באחד מסיוריו הוא שומע מפלמ"חניק זקן על יונאי צעיר שנהרג בקרב על סן סימון – "התינוק" ועל יונוגרמה אחרונה ששלח לאהובתו. הזיכרון מעלה את קורותיו של אותו 'תינוק', נער מקיבוץ בעמק הירדן, ושל "הילדה", נערה תל-אביבית. השניים מתאהבים, מתבגרים והופכים למגדלי יוני-דואר בשירות ההגנה בתקופת מלחמת השחרור.יונה ונער הוא סיפורה של המדינה הזאת, שהיתה למדינה אחרת ועל אנשים, שכמו יוני הדואר, כמהים לשוב הביתה. בלדת אהבה על-זמנית.

» יונה ונער, תיאטרון גשר, 27 בדצמבר, 13:00, 20 שקלים.

בלדת אהבה על זמנית. יונה ונער (צילום: גדי דגון)

מקבת' - הקאמרי

המחזה "מקבת" מתחיל עם סיומה של המלחמה, ממנה יוצא מקבת כגיבור, עטור תהילה. ההערצה לה הוא זוכה מגרה את תיאבונו לתפוס את מקומו של המלך דנקן. מקבת, איש הצבא, שואף להדיח את המלך, האזרח, ולתפוס את מקומו. כחייל, הוא מכיר רק את מוסר המלחמה, לפיו, כל מי שעומד בדרכך, מושמד. מקבת משתף את אשתו האהובה בחלומו ומפיח בה חיים חדשים. רעיון המלכות ממלא את כאב הריק של בני הזוג, נטולי הצאצאים. ליידי מקבת ובעלה פועלים כצוות מיומן בדרכם אל הכס, אולם רצח המלך מוביל לשרשרת בלתי פוסקת של רציחות, שנועדו לכסות על חטא הרצח הראשון. מקבת והליידי שלו רדופי רגשות אשם, המכרסמים את שפיות דעתם.

» מקבת', הקאמרי, 26 בדצמבר, 20:30, 20 שקלים. מאבדים שפיות. מקבת (צילום: אלון גארר)

לי לה לא עלינו - אנסמבל צעירות צוותא

בהצגה "לי לה לא עלינו" נטל אפרים סידון את השירים המוכרים לכולנו והוסיף בית אקטואלי חדש לכל שיר. וכך מקבלים פתאום השירים הנוסטלגיים הללו מימד שונה, סאטירי, מצחיק ומעציב גם יחד. הבמאית דניאלה מיכאלי, חברה לרעיון ויחד עם בנות "שירת העצבים", הפכה את השירים הללו למופע קברטי שובה עין, המחבר בקריצה ממזרית בין התמימות והנאיבות של אז, לשנות האלפיים שלנו."לי לה לו", היה קברט תיאטרלי בסגנון הקברטים המזרח אירופיים, שפעל בארץ בין השנים 1944-1952. בניגוד לתיאטרון המטאטא שהיה תיאטרון סאטירי פוליטי בעיקרו, התרכז "לי לה לו" בהומור אזרחי-בורגני: בירוקרטיה, יחסי גברים נשים, כסף, כלכלה ואירוטיקה מרומזת. לפיכך נדרשו השחקניות, לצד כישוריהן המשחקיים, להביא אל הבמה גם נתונים גופנים מרשימים כמו גוף חטוב, רגלים ארוכות ומחשוף נדיב. משה ואלין, המייסד והרוח החיה של "לי לה לו", רתם לתיאטרונו את מיטב הכותבים והמלחינים של אותה תקופה. נתן אלתרמן היה הכותב הראשי ולצידו גם שלונסקי, אורלנד, קלצ'קין, חפר ואחרים. על המנגינות היו אחראי בעיקר משה וילנסקי,  יחד עם זעירא, פרשקו ועוד. מיטב זמרי ובדרני ארץ ישראל של אותה תקופה כיכבו על במת ה"לי לה לו" כמו אלכסנדר יהלומי, ג'ני לוביץ, מיכאל גור, יוסף גולנד, מתתיהו רוזין, ג'טה לוקה וכמובן היהלום שבכתר – שושנה דמארי.

» לי לה לא עלינו, אנסמבל צעירי צוותא, צוותא, 25 בדצמבר, 20:30, 20 שקלים.קריצה ממזרית לשנים התמימות. לי לה לא עלינו (צילום: בני ארדוב)

וואסה - תיאטרון גשר

עיבוד בימתי למחזה הקלאסי מאת מקסים גורקי, מגדולי הסופרים הרוסים.לוואסה ז'לזנובה הסוחרת העשירה יש הכל: כסף, עוצמה, השפעה, משפחה. אבל האם יש לה עתיד? בתקופה שבה הבתים היו עשויים מאבן והאנשים מברזל, וואסה היא אישה גדולה מהחיים ששולטת ביד רמה באנשים שסביבה. היא קשוחה וצודקת, אבל הערכים הבורגניים שהיא מנסה לשמר מאיימים להרוס את משפחתה. היא לא בוחלת באיומים, בשוחד ואפילו בהרעלה, הכל עבור מראית העין שהכל בסדר ושהמשפחה מתפקדת - מחיר שהופך יקר מדי ומוביל לסופה הטרגי.

» וואסהתיאטרון גשר, תל אביב, 25 בדצמבר, 17:00, 20 ש"ח.לבורגנות יש מחיר. וואסה (צילום: יח"צ)

אמא קוראז' - תיאטרון הקאמרי

"אמא קוראז'" מאת ברטולט ברכט הוא אחד המחזות המשמעותיים בהיסטוריה של הדרמה המודרנית. דרך סיפור אנושי מרתק ושובר לב, המפתיע מחדש בכל הצטלבות עלילתית, הולך ונחשף גורלו של האדם במלחמה שבה אין מנצחים, רק מפסידים. אמא קוראז היא מזנונאית הגוררת את עגלתה בעקבות הלוחמים ודוגלת בהישרדות ובפרנסה. היא מאמינה שתצליח להתחכם למלחמה, לצאת נשכרת ולהציל את שלושת ילדיה. לאט מתברר לה כי מי שרוצה לחיות על חשבון המלחמה צריך לתת לה משהו בתמורה. קוראז' משלמת את המחיר היקר מכל, חייהם של שלושת ילדיה.

» אמא קוראז'הקאמרי, 26 בדצמבר, 20:30, 20 ש"ח.מתחכמת אל מול המלחמה. אמא קוראז' (צילום: דניאל קמינסקי)שם פרטי - בית לסין

זה היה אמור להיות ערב פריזאי נעים וחביב בבית, עם משפחה וחברים, אליזבת הכינה ארוחה מיוחדת להנאת כולם: פייר, בעלה, פרופסור לספרות; ונסן, אחיה, שמצא סוף-סוף את אשת חלומותיו, אנה, ועומד להפוך בקרוב לאבא; והחבר הכי טוב, קלוד, נגן טרומבון. ומעל כל אלה מרחף גם צילה האוהב של אם המשפחה, המתגוררת לה הרחק בכפר ועוטפת אותם באהבה ובנדיבות. רק שהכל הולך כמובן בכיוון אחר לחלוטין בהצגה שם פרטי, ואף אחד מהנוכחים לא ישכח את הערב הזה. זה מתחיל במשחק שעורך ונסן, האבא לעתיד, ובו מתבקשים הכל לנחש את השם הפרטי שבחר לרך שייוולד. מה קורה כשגיבור הקומדיה מחליט לקרוא לבן שלו אדולף?

» שם פרטי,בית לסין, 26 בדצמבר, 20:30, 20 שקלים.ערב שלא ישכח. שם פרטי (צילום: דניאל קמינסקי)

המלך הולך למות - אנסמבל עיתים 

"אדוני המלך,אתה הולך למות בסוף ההצגה", זו הבשורה שמבשרת מרגריט, אשתו הראשונה של המלך בראנז'ה הראשון, הרגיל שכוחות הטבע ובני האדם מצייתים לו. המלך מתכחש, מסרב לוותר על שלטונו וכוחו, אך מרגריט יחד עם רופא הממלכה, דוחקים בו לוותר, וללכת אל מותו בכבוד. מארי, אשתו השנייה של המלך, הצעירה והיפה, נעמדת לצידו ומנסה לשכנעו בעזרת האהבה והתקווה, שהיא מרעיפה עליו, לקבל את המוות הקרב. המלך נאחז בחיים, עד למסע האחרון אל הסוף הבלתי נמנע."המלך הולך למות" מאת אז'ן יונסקו, מוצג שוב על הבמה בישראל, לאחר יובל שנים, בהפקה חדשה, בתרגום של דורי פרנס, בבימוי רנה ירושלמי, המחדדת בדרכה הייחודית את השאלה הקרדינלית שהמחזה מעורר –  המוות! -  האם לא אנו צריכים לקבוע כיצד למות ואיך למות?

» "המלך הולך למות", אנסמבל עיתים, אולם נחמני המחודש, 27 בדצמבר, 13:00, 20 שקלים. מסע אחרון. המלך הולך למות (צילום: גדי דגון)

החולה ההודי - הבימה

שגב, בחור בן 20, יוצא לחפש את אחיו הבכור שמעולם לא פגש, כשאביו נוטה למות. שגב מוצא את אחיו אבשלום, וביניהם נרקם קשר יוצא דופן - בהתחלה מתוך ריב וכעס ואחר כך בגלל נסיבות חיים קשות, המאלצות אותם להכיר זה את זה. במסע משעשע, מצחיק ומרגש, הם מגלים את האמת אחד על השני, על אבי המשפחה ועל אמו של שגבֿ . המחזה החולה ההודי זיכה את רשף לוי בפרס מחזאי השנה, ועולה בהבימה בהפקה מחודשת.

» החולה ההודי, תיאטרון הבימה, 25 בדצמבר, 20:30, 20 שקלים.

משעשע, מצחיק ומרגש. החולה ההודי (צילום: דניאל קמינסקי)

הימים שלנו - הבלט הישראלי

מופע "הימים שלנו"הינו שיתוף פעולה אקלקטי בין להקת "הבלט הישראלי" ולהקת הרוק "היהודים" שמביא אל הבמה חדשנות עם כבוד למסורת הבלט הקלאסי ולתרבות הישראלית. פרוייקט ייחודי זה משלב כוריאוגרפיות מיצירותיהם של ארבעה יוצרים: יוני סוטחייורם כמרי,סהר עזימי ועידו תדמור.

» הימים שלנו, הבלט הישראלי, 25 בדצמבר, 20:00; 26 בדצמבר 20:00, 20 שקלים.מסורת בלט קלאסי ורוקנ'רול ישראלי. הבלט הישראלי (צילום: גדי דגון)

מופע מחול: שולה ו-Uprising

אנסמבל בת-שבע מעלה את "שולה", יצירה מקורית חדשה מאת דניאל אגמי, רקדנית בת-שבע לשעבר, לצד "Uprising" הנודעת מאת חופש שכטר. דניאל אגמי, רקדנית הלהקה לשעבר, חיה ויוצרת היום בארצות הברית עבור להקתה ATE9 . אגמי הגיעה חזרה לעלות עבודה חדשה עבור בנות אנסמבל בת-שבע. לצידה באותו ערב יעלה חופש שכטר את יצירתו לגברים בלבד - "Uprising", שזכתה לשבחי הבקורת ואהבת הקהל ברחבי בעולם. אוהד נהרין על הערב "חופש ודניאל עבדו במסגרת הלהקה כרקדנים והיה לי העונג לבלות איתם זמן רב, להכיר אותם לעומק ולהחשף לכשרון הענק הטמון בשניהם. אני שמח שהם מגיעים לעבוד עם רקדני האנסמבל, בגלל היופי שהם יוצרים וכדי שכולנו נוכל להנות מכשרונם".

» שולה ו-Uprising, אנסמבל בת שבע, סוזן דלל, 27 בדצמבר, 13:30, 20 שקלים.כשרון ענק. שולה ו-Uprising (צילום: גדי דגון)

המרקיד - בית ראובן

במופע המרקיד קהל הצופים מתפקד כקהל רוקדים והגבולות שבין תיאטרון למחול ובין קהל לבמה מטשטשים.

איתן הררי, מרקיד השואף להכרה, מנצל הרקדה אליה הוקפץ כמחליף, כדי ליצור ריקוד  עם חדשני בשיתוף הקהל וע"י כך לשדרג את מעמדו בעולם המחול הישראלי. במהלך ההרקדה חושף איתן את מקורות ההשראה שלו – חוויות אותן חווה בצעירותו ואת נפשו הפצועה עקב התעללות מצד חבריו לחדר בעת שירותו הצבאי.ההרקדה מתקדמת ואיתן מתחיל להרגיש את ניחוח ההצלחה, אבל זכרונותיו משתלטים עליו ומאפילים את חגיגת המחול.

» המרקיד (אביגיל רובין ויואב ברטל), בית ראובן, 25 בדצמבר, 17:00, 10 שקלים.

ללא גבולות. המרקיד (צילום: אביגיל רובין)

פעילויות מומלצות לילדים:

חליל הקסם - בית האופרה

חליל הקסם היא האופרה האחרונה שמוצרט הלחין. את הפקה זו מביים הבמאי הצרפתי ז'אן-לואי גרינדה ומנצח עליה דיוויד שטרן. הפקה צבעונית שלא מתרחשת בזמן או מקום ספיציפי, אם כי אופרה קסומה היכולה להתרחש בכל עת ובכל שעה. מרכז העלילה הם שלושה ילדים רגילים העוברים חוויה מרגשת ביותר במסע ארוך לגילוי עצמם וגילוי היופי שבעולם. שישה ילדים מוכשרים בגילאי 10-15 מרחבי הארץ מגלמים את הילדים החווים את המסע.

האופרה חליל הקסם מספרת מצד אחד סיפור אגדה על מלחמת הטובים נגד הרעים, היום נגד הלילה. מוצרט מציג כאן אופרה מלאה באלמנטים פילוסופיים סימבוליים מעולמם של הבונים החופשיים. הנסיך טמינו אותו שולחת מלכת הלילה להציל את ביתה פמינה שנחטפה בידי זרסטרו הרשע, יוצא למסע המסוכן לעבר ארצו של זרסטרו בלוויית צייד הציפורים פפגנו, ובמהלך המסע מגלה כי זרסטרו הוא דווקא השליט הטוב ומלכת הלילה היא המלכה הרעה והמאיימת. בסופו של המסע לחיפוש האהבה והחיפוש העצמי, טמינו מוצא את פמינה והם נבחרים בידי זרסטרו לשלוט בממלכתו. 

» חליל הקסם, בית האופרה, 25 בדצמבר, 18:00. 20 שקלים.חוויה על זמנית. חליל הקסם (צילום: יוסי צבקר)

פלניטריום וסיור בתערוכה - מוזיאון ארץ ישראל

הפלנטריום שבמוזיאון ארץ ישראל בתל אביב מציע מסע מופלא במעבורת חלל אל מערכת השמש והחלל החיצון. המסע בן 40 הדקות מציע מופע מולטימדיה ובו הדמיית טיסה בחלל באמצעות מערכת הקרנה על מסך בן 360 מעלות, פעלולי קול, לייזר ותאורה, רצפה נעה ומושבי טייס. הצילומים המרהיבים המשולבים בתכנית צולמו בין השאר על-ידי סוכנות החלל האמריקנית. "מסע אל היקום" מפגיש את הצופים עם מרחבי החלל, מערכת השמש ותופעות אסטרונומיות מרתקות, מגרה את דמיונם ומעשיר את ידיעותיהם בתחום חקר החלל והיקום. הכניסה לפלנטריום מגיל 5 בלבד ומומלץ להגיע כ-20 דקות לפני המופע.

» פלניטריום, מוזיאון ארץ ישראל, 26 בדצמבר, 16:00, חינם.

ילדים אוהבים כיסאות זזים. הפלניטריום החדש (צילום: ליאוניד פדרול)

האישה שגרה בתמונה

מופע גלריה במוזיאון תל אביב.הנסיכה מבבל מציורו של ון דונגן, ופרדריקה בר מציורו של קלימט הופכות לדמויות ססגוניות במחזה.

» האישה שגרה בתמונה, מוזיאון תל אביב, 26 בדצמבר, 18:00. חינם.מחזה ססגוני. האשה שגרה בתמונה (אילוסטרציה: Dreamstime)

אופרה לילדים: סינדרלה - האופרה הישראלית

האגדה הידועה של האחים גרים, בעיבוד לעברית ובהפקה משעשעת וצבעונית, במסגרת הסדרה "שעת אופרה לילדים".

» סינדרלה לילדים, האופרה הישראלית, 26 בדצמבר, 16:30, 18:00, 20 שקלים.משעשע וצבעוני. סינדרלה באופרה (צילום: יוסי צבקר)

הקרנות סרטים מומלצות:

גן עדן (במעמד הבמאי) - סינמטק

"גן עדן" הוא סיפורו של גן השלושה, הידוע גם כ"סחנה" - אחד הפארקים הגדולים והמתוירים ביותר בישראל. במשך שנה שלמה עוקב הסרט אחר השתנותו של הגן ומספר את סיפורם של האנשים שמבקרים ועובדים בו: יעקב שחי בבדידות וצער מאז שאשתו עזבה אותו; את'יר - פלסטיני שמתכנן לעזוב לקנדה כי החיים שלו בישראל לא מאפשרים לו להגשים את עצמו; יעל שאולצה להתחתן בגיל 13 וסבלה במשך שנים ארוכות מהתעללות פיזית ונפשית; יצחק שעד היום לא מתאושש ממות אחיו במלחמה ומחפש מפלט מהאבל במים הצוננים. אלו הן חלק משלל דמויות מרתקות אותן פוגשת המצלמה.הסרט "גן עדן" זכה בפרס הבימוי בפסטיבל ירושלים 2012.

» גן עדן, הקרנה במעמד הבמאי, סינמטק תל אביב, 25 בדצמבר, 18:30, 10 שקלים.

גן עדן - טריילר:

 למלא את החלל - בית התפוצות

שירה מנלדמן, בת למשפחה חרדית מכובדת הגיעה לפירקה בסרט למלא את החלל. היא בודקת בחשאי את השידוך - אברך ועילוי העונה לשם פנחס. פנחס מוצא מאוד חן בעיני שירה והוא גם תלמיד חכם. כל אשר נותר זה לקיים מפגש בין המשפחות ולהכריז על מועד האירוסין. כאן מתערב הגורל האכזר. אסתר, אחותה הגדולה והאהובה של שירה נפטרת במהלך הלידה ומותירה אחריה ילדה קטנה, תינוק ואלמן טרי- יוחאי. אבל כבד יורד על המשפחה. בתוך כל הצער, המאמץ העיקרי עובר ממציאת חתן לשירה, למציאת שידוך מתאים ליוחאי. מה גם שהוריו של יוחאי המתגוררים בבלגיה, מחפשים לו שידוך קרוב אליהם ויש סכנה שזה ירחיק את יוחאי והנכדים מרבקה, שירה והמשפחה בארץ. שירה מתגייסת אף היא למצוא שידוך ליוחאי. האפשרויות עולות ויורדות והשכונה והמשפחה כמרקחה. על רקע ההתרוצצויות והשדכן ההולך ובא בבית המשפחה, מתפתחת מערכת יחסים עדינה ומהוססת בין שירה -האחות הצעירה לבין יוחאי האלמן הטרי. למרות אי אלו התנגדויות והרמות גבה ובברכת הרב, שירה מוותרת על פנחס העילוי הצעיר, ויוחאי מוצא מסילות ללבה של שירה.

» למלא את החלל, הקרנה ושיח אמן, בית התפוצות, תל אביב, 25 בדצמבר, 20:00, 10 שקלים.למלא את החלל - הטריילר:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ