פיסטוק לא חלבי: ספי ריבלין זיגזג בין הכישרון לאינטגריטי

הוא התבטא פוליטית בניגוד למיינסטרים ובחר גם תפקידים שחטאו לכישרונו, אבל אסור לשכוח לספי ריבלין את פיסטוק האלמותי ואת תרומתו מחממת הלב לזהו זה. פרידה מקומיקאי ושחקן עוקצני ומבדר, שלא היסס להיות חריג

דגן ואלד, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דגן ואלד, עכבר העיר

נתחיל בנקודה כואבת. כישרונו של ספי ריבלין להתאים את עצמו לפלטפורמות זרות יותר מלישראליות הקרובה אליו כל כך, עמד לא פעם לקריירה שלו כרועץ. זה התחיל כשמפעל הפיס הדביק לו שפם, מקל הליכה וחליפה בלויה והוא כיהן כפרזנטור הראשי בפרסומות הטוטו בשנות ה-80. כשהסדרה "הכל נשאר במשפחה" זכתה לרטרו-הצלחה בתחילת שנות התשעים, מפיקי רשת הצעירה ראו כי טוב, והפכו אותו מארצ'י בנקר לאיצ'ה; ריבלין הולבש כזקן נרגן, זכה לטקסטים גרועים וכינה את חותנו "ג'חנון" במקום "Meathead" - המקור האמריקאי;  וכשהתברר שהקהל המקומי אוהב את מיסטר בין (רואן אטקינסון), קשת קראה לו לדגל עם ספי - הגרסה המקומית, שלא תאמה בדיוק למקור, בלשון המעטה. המסקנה: ריבלין גילם רק את מה שהיה חלק ממנו: הישראלי, הכועס, הציניקן, החשדן - זה שדוגל בדעות שאינן במיינסטרים הישראלי, דהיינו בארץ ישראל השלמה. כבר קרוב לחמישים שנה היה על הבמות, לצערנו כבר לא יחזור אליהן.» ספי ריבלין חוזר לבמה לאחר מאבק במחלת הסרטן» ספי ריבלין רוצה להיות גיבור רק על הבמהארצ'י באנקר ומיסטר בין באיש אחד. ריבלין (צילום: ניר קידר)את תפקיד הקומיקאי הימני הוא נטל על עצמו בניגוד להלך הרוח של המילייה שלו. מסביבו תעשיית הבידור הציגה ארשת פנים נאמנה לציונות מחד, אך מאסה בשלטון מפא"י מאידך. היא שמחה והתגאתה בניצחונות צה"ל, אך לא הרהיבה עוז לבטא זאת בפומבי. הרבה לפני עידן פייסבוק, שעודד אמנים רבים למחות ולתפוס צד, ריבלין התבטא באופן חד משמעי מעל דפי העיתונים והמגזינים, במיוחד הפחות ממלכתיים, כמו העולם הזה ודבר.

עם המהפך ועליית שלטון הליכוד, נדמה כי הסאטירה המיינסטרימית שכוונה אל שלטון מפא"י הפכה מיושנת. ניקוי ראש ירדה (ללא קשר לאקלים הפוליטי) ובסרטו האחרון של קישון, "השועל בלול התרנגולות", כיכב ריבלין בתפקיד משנה לצד הקאסט הקבוע, שהוביל שייקה אופיר. ההומור, כמו בכל סרטיו של קישון, לעג למפא"י הממסדית, אולם ההומור הפך בבת אחת ללא רלוונטי, כשהאקלים הפוליטי השתנה. חבר הכנסת אמוץ דולינקר (בגילומו של אופיר), לוקה בליבו ונלקח לכפר הנידח "עין כמונים", יחד עם עוזרו האישי זאב (ריבלין) - ציניקן שממרה את פיו וכופר בכריזמה שלו. זאב התככן ודולינגבר הפוליטי מעודדים את הכפר, שמעולם לא היה בקיא בפוליטיקה, לערוך לראשונה בחירות, שגורמות לכאוס ולבלגן. ריבלין, שגנב את ההצגה מאופיר, נתן הופעה של הומור מרתק ואינטליגנטי, כזה שתאם את ערכיו האמיתיים - כאלה שיכינו אותו לתפקיד הגדול הבא, בתשדירי הליכוד. עידן התמימות. ספי ריבלין עם ציפי מור ב"הבית של פיסטוק":באותו הזמן ריבלין התחיל לפנות לקהל הצעיר בדמותו של פיסטוק, אך עדיין רצה להמשיך להלום בשלטון מפא"י ולמנוע משמעון פרס - אז חתרן בלתי נלאה - לחזור לכס השלטון. מחוזק בפרסונת פיסטוק וכוכב פסטיגלים, ריבלין הציג קריינות אמנותית למדי עת ציטט את פרוטוקלי מפלגת המערך שקוטלים את פרס, כשבשיאה "כן" ו"לא" הידוע. האומץ שלו תורגם לניצחון וחצי של הליכוד (בבחירות 81 ובבחירות 84, שם סיים בתיקו עם המערך, שזוהה עם הגשש החיוור).לאחר מכן הפך ריבלין לקומיקאי לכל המשפחה בתכניות הילדים, במערכונים בזהו זה, בסרטי סלפסטיק (האחד באפריל והשגעון הגדול) וכמובן במיטב הדמויות שגילם ב"מוצ"ש" -  כמו יוס-הף! האילם, המתבטל מול תביעותיה של יעל עמית. לימים ניסה אף להיבחר לפריימריז של הליכוד, אך לא הצליח. ההומור חסר הרחמים שלו הניע בעוצמה גם אהבתו השנייה - כדורגל, ומצא בית בערוץ נישה, בתכנית המערכונים "אופסייד" בערוץ הספורט, שלא העריכה ימים. ריבלין, בעברו שחקן בעירוני ראשל"צ, חבט ללא רחמים במספר דמויות מפתח בספורט הישראלי שהיו חלושות וכנועות, והפך אותן לקצת יותר קומינקטיביות וקצת פחות עלובות נפש. יצחק שום, שלמה שרף, אברהם גרנט, איצ'ה מנחם ורבים אחרים מצאו עצמם נלעגים עוד יותר, לפני עת הטוקבקים ויציע העיתונות. ספי ריבלין מקטר על נישואין. מתוך "מוצ"ש" המיתולוגית: יש האומרים שכשקומיקאי מתאהב - הבדיחות שלו נעשות גרועות, וכשלבו נשבר, ההומור שלו נעשה טוב יותר. ריבלין בידר מתוך אהבה ואיכפתיות, עם הרבה ביקורת פנימית, מתוך אהבה ודאגה לארץ. וכשדרשו ממנו לגלם "פרצוף גומי" פעם אחר פעם, הוא לא שש לכך - אך לא התנגד. לצערנו, תפקיד ממשי עם בשר - כזה שמגיע לו - כבר לא יוכל לקחת על עצמו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ