וידאו: הצצה לבכורות של תל אביב דאנס 2013

טאו יה לראשונה בישראל, עמנואל גת מגיע מצרפת, להקת נריטיאגראם באחד הריקודים העתיקים בעולם, נעה דר מחדשת את "ארניקה" וסיגל זיו מאחדת בין אתני למודרני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מרכז סוזן דלל מחדש את "תל אביב דאנס" לאחר שנתיים של הפוגה. הפסטיבל יתקיים בין התאריכים 1-31 במאי 2013 וישתתפו בו שש להקות בינלאומיות, שבע להקות ישראליות ו-12 יוצרים עצמאיים ישראליים ב-47 מופעים מעל שלוש במות מרכזיות.

"תל אביב דאנס 2013 מציג עבודות על הציר שבין הקלאסי לחדשני ולעכשווי ולאישי המשקף דיאלוג רחב עם סצנת המחול הישראלי והבינלאומי", מסביר מנכ"ל מרכז סוזן דלל, יאיר ורדי. "השנה יארח הפסטיבל מופעים של להקות מהולנד, צרפת, גרמניה,הודו וסין, לצד מופעי בכורה ומופעים של אמני המחול בישראל. מבחינה אמנותית ניתן למצוא אצל הלהקות המשתתפות בתל-אביב דאנס , עבודות פיסיות, המשדרות אנרגיה ועוצמה מחד ועבודות ליריות, חושניות, פואטיות, ופיוטיות מאידך".לקראת פתיחתו של הפסטיבל, הנה הצצה לחמש בכורות, שלוש תוצרת חוץ ושתיים תוצרת הארץ. צפיה נעימה.

» "תל אביב דאנס 2013" - כל הפרטיםמערכות יחסים במשפחה על פי עמנואל גת

הרקדן והכוריאוגרף עמנואל גת, יגיע לראשונה לישראל עם להקתו מצרפת. הלהקה תעלה בפסטיבל את המופע "The Goldlandbergs", המספר את סיפורה של משפחה דרך מבט חטוף על מערכות היחסים המורכבות בין הנפשות. הפסקול הוא חלק מאוד מרכזי בעבודה הזו, והוא מורכב משתי יצירות: "השקט בארץ" שמביא קטעים של תכנית רדיו דוקומנטרית שנוצרה על ידי גלן גולד בשנת 1977, והשניה היא "ואריאציות גולדברג" מאת באך (או בעצם, קטעים מתוכה), שמבוצעים על ידי גולד עצמו.

"שקט בארץ" הוא מונטאג' מורכב ודרמטי המדמה צורה של פוגה, כסוג מוזיקה של הקול האנושי. הוא מחבר רעיונות ורגשות, גישות ודמיון, שנארגים יחדיו באופן מחזורי.

עמנואל גת החל דרכו בישראל,  ולאחר שבנה קריירה בארץ, עבר לחו"ל ב-2007 וביסס להקת מחול בעיר איסטרס (Istres). כיום הוא נחשב לאחד מהיוצרים הישראלים המצליחים באירופה. הוא זכה בפרס בסי מטעם לינקולן סנטר (2006), והוא מוזמן ליצור כוריאוגרפיות עבור להקות מובילות כמו הבלט של האופרה בפריז, להקת המחול של סידני, בלט ז'נבה ועוד.

» "The Goldlandbergs"- ב-23,24 במאי בסוזן דלל, וב-25 במאי במסגרת פסטיבל ישראל, תיאטרון ירושלים

מונטאג' מורכב ודרמטי. "The Goldlandbergs":

נריטיאגראם בין מוזיקה, מיתוס ואגדה להקת המחול ההודית "נריטיאגראם" מגיעה לישראל בפעם השניה, כאשר הביקור הראשון היה במסגרת פסטיבל המחול ההודי לפני שנתיים. הלהקה מתמחה בריקוד ה"אודיסי" (על שם מקדש עתיק), זהו אחד הריקודים העתיקים בעולם. הריקוד משלב בין מוזיקה, מיתוס ואגדה ומדגיש את האיחוד של האנושי והאלוהי ומעביר לצופים את המוטיבים של מקדש האודיסי.

הלהקה שפועלת ויוצרת בכפר המחול "נריטיאגראם" הממוקם מחוץ לבנגלור, נוסדה ב-1990 על ידי רקדנית האודיסי פרוטימה גאורי שהקדישה ארבעה דונם של קרקע משטח הכפר ללימוד, אימון והוראת מחול. בכפר חיים יחדיו רקדנים, מוזיקאים וכוריאוגרפים ומפתחים את אמנותם. הרקדנים, בנוסף לאימוני מחול, לומדים גם יוגה ואמנויות לחימה לצד לימודי סנסקריט וספרות קלאסית.

» "סרייה" - ב-13-14 במאי, סוזן דלל (במסגרת פסטיבל תרבות הודו בישראל)נשענים על יוגה ואמנויות לחימה. "סרייה":

השם המרגש ביותר במחול המודרני

הכוריאוגרף הסיני, טאו יה הוא אחד מכוכבי המחול המודרני שפועלים כיום בעולם. בניו יורק טיימס נכתב עליו שהוא "מתגלה במהירות ככוח שיש להתחשב בו, כמו גם השם המרגש ביותר במחול המודרני". לישראל מגיע טאו בפעם הראשונה עם להקתו לשני מופעים אותם העלה בהצלחה ברחבי העולם.

השם של היצירה "משקל X3" משקף את אמונתו של טאו יה כי כותרות  הניתנות ליצירות מחול מגבילות את יכולת הקהל להפליג בדמיונו. לכן הוא מעדיף להעניק ליצירותיו סימון, כמו של סיפרה. הסימון מאפשר להתגבר על   הכפילות שבין מחשבה מופשטת לזו הקונקרטית.

טאו יה הוא בוגר בית הספר למחול צ'ונג - ג'ינג בסין. בין השנים 2003-2006   הופיע עם ללהקת המחול jin-xing, וב-2004 החל ליצור כוריאוגרפיות בעצמו  ואף הקים יחד עם עוד חמישה יוצרים נוספים את קבוצת המחול הפיזי בשנחאי. לאחר מכן הצטרף ללהקת המחול המודרנית של בייג'ינג וב-2008 ייסד את להקת המחול טאו.

» "טאו דאנס" - ב-26-27 במאי, סוזן דלל

מבקש מהקהל לדמיין מעבר לנגלה לעין. "טאו דאנס":

נעה דר מחדשת קלאסיקה

נעה דר החלה ליצור ב-1993. תרומתה להתפתחותו העצומה של המחול בישראל משנות ה-90 המוקדמות ועד היום היא משמעותית ומרכזית. היא כוריאוגרפית שיוצרת באופן עקבי, מופיעה לאורך השנים, ויוצרת מגוון ריקודים שמהם עולה קול ייחודי ועמוק. דר נמצאת בחיפוש מתמיד אחר דרכים חדשות ליצירת יחסים בין התנועה לאמצעי המבע האחרים של המופע, כמו גם בין הקהל לרקדנים. המחול שלה דר עשיר בהמצאות תנועתיות, המאתגרות את הגוף. עבודת העומק בלהקתה לא פעם הצמיחה רקדנים-מבצעים, שרבים מהם הפכו ליוצרים בזכות עצמם.המופע "ארניקה" עלה בבכורה בפסטיבל ישראל 2007 ומאז הציג עשרות פעמים בארץ, בדרום וצפון אמריקה ובאירופה. עכשיו, אחרי שנתיים של היעדרות, הוא חוזר במהדורה מחודשת לשני מופעים בלבד, במסגרת "תל אביב דאנס".

המופע מציג 17 קטעי סולו באורכי זמן של דקה עד חמש, שנוצרו במהלכו של כמעט עשור. שלוש סולניות ונגן גיטרה, שממתינים, אולי, באולם נוסעים, בזמן ביניים, בין טיסות .» "ארניקה" -ב-4 במאי, סוזן דלל

נוצר במהלך עשור, וחוזר לפעמיים. "ארניקה":

סיגל זיו מפגישה בין מזרח למערב

סיגל זיו היא רקדנית, יוצרת עצמאית וכוריאוגרפית, מהמובילות בארץ בתחום המחול האוריינטלי. היא הקימה את בית הספר המקצועי הראשון בארץ לסגנון המחול טרייבל פיוז'ן, והיא בעלת להקה מקצועית למחול אקלקטי המשלב מספר תרבויות מחול מהמזרח והמערב.

המופע שתעלה זיו במסגרת "תל אביב דאנס" מורכז משלושה חלקים, שמתוארים על ידי כותרתו - "רוח, אדמה ואישה". בחלק הראשון, הכוריאוגרפית מעלה לבמה את הרכב להקתה החדש שמציג רקדניות מחול מודרני ורקדניות מחול אתני. אלה חברו יחד ליצירת הרוח, בהשראה מתוך המחול הסופי. ביצירת האדמה עולות שבע בנות האנסמבל של זיו, זמרת ווקלית ונגנית דיג'ירידו ,בסגנון הטרייבל פיוז'ן באינטרפרטציה מודרנית ואמנותית. ביצירת האישה תרקוד זיו עצמה עם שני נגנים שילוו אותה בגיטרה, עוד וקחון, למוזיקה מקורית שנכתבה עבור המופע.

» "רוח, אדמה...ואישה" - ב-17 במאי, סוזן דלל

בהשראה מתוך המחול הסופי. "רוח, אדמה ואישה":*********

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ