חיית במה, לא דוגמנית: אייר אלעזרא רוצה לטרוף את החיים

מקמפיין לתכשיטים, דרך העבודה עם אוהד נהרין ועד לחלומות על קריירה בחו"ל - אייר אלעזרא לא מפסיקה לרקוד 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רקדנית להקת בת שבע אייר אלעזרא (26) היא חיה בלתי ניתנת לתיוג. בכל פעם שהיא מדברת רשומות מילותיה גם בגופה – בתווי הפנים, בכוריאוגרפיה שמסמנת התרגשות ברגע אחד, בושה ברגע אחר. קשה להכיל כיצד מי שנראית על הבמה כל כך בטוחה ומחודדת, יכולה להיות מאחורי הקלעים נבוכה מהמפגש עם עצמה – בקמפיין לתכשיטים בעיתון למשל. "זה מאוד מוזר לראות את עצמך בתמונות האלה", היא מוסיפה ומדגישה – "אני לא דוגמנית!".

כבר חמש שנים שהיא אחת הרקדניות הבולטות בלהקת בת שבע, לאחר שבילתה שלוש שנים באנסמבל הצעיר. למרות שלדבריה התקופה הנוכחית בלהקה היא יצירתית וטובה מאוד, הן אמנותית והן חברתית, היא תצא בקרוב לחל"ת בהסכמתו של המנהל האמנותי אוהד נהרין. "אני צריכה קצת לאגור כוחות", היא מסבירה, "אני מרגישה שהראש שלי צריך לראות דברים אחרים, לפחות לתקופה מסוימת. נהרין אפשר לי את זה, ואני מאוד מודה לו – כי אני מאוד רוצה לחזור, ומאוד אוהבת את המקום הזה".

מה תעשי בחופש?"אני עוד לא יודעת", היא אומרת בעיניים בוהקות, "בא לי לטרוף את החיים האלה בחצי שנה. קצת חו"ל, להתרענן קצת ולחזור".

ואלה יהיו חודשים בלי ריקוד?"לא, אני לא יכולה לא לרקוד! כדאי בשביל כולם שאני ארקוד, אני ממש צריכה את זה".

כוריאוגרפית בהתהוות

לפני שתצא להתרעננות המיוחלת אלעזרא תיקח חלק ב"Plaza", המופע השנתי שבו יוצרים חברי להקת בת שבע עבודות משלהם בערב משותף. פרט לעבודה שהיא יוצרת, תשתתף גם בעבודות של הרקדנים שחר בנימיני, ארי נקמורה ואור שרייבר. "זה מדהים מצד בת שבע לאפשר לנו את הדבר הזה, לרקדנים, כי אני באופן אישי לומדת מזה המון המון", היא אומרת. "גם לעבוד עם חברים שלי, פתאום להבין עליהם דברים שלא ידעתי, לראות איך הם חושבים על מחול על תנועה, על קומפוזיציה, על חלל, על רגש. כשאני עובדת עם חברים שלי אני מרגישה שזה מקרב אותי אליהם, כי אני פתאום מגלה עוד רבדים אצלם". את הקטע שלה, שנקרא "מצעד הפיות השבורים", יצרה יחד עם האמן אסף סלהוב.

איך נוצר החיבור?"אסף ואני הכרנו לפני תשע שנים, כשעשינו יחד את האודישן לבת שבע, ובמשך הזמן הזה היה בינינו תמיד חיוך מבוכתי כזה. רצינו ליצור שני אנשים שבודקים את הגבולות הפיזיים, הרגשיים, התיאטרליים שלהם. אנחנו רוקדים יחד, ויש משהו במפגש שלנו, בגלל הרקע והסיפור המשותף שלנו, שיוצר משהו שהוא מעבר לפיזיות". איך את יוצרת? "אני בעיקר מנסה לשנות כל הזמן את איך שאני יוצרת. ברור שיש לי דימויים בראש, אבל אני גם מאלתרת, כי האינטואיציה מביאה אותך לפעמים לדברים הכי חזקים. בעבודה הזאת ספציפית היו לנו רעיונות להביא לבמה משהו מהמפגש המיוחד הזה שיש בינינו, שיש בו המון סקרנות ורעב. אנחנו משתפים פעולה, וככה גם אם הוא אומר משהו שאני פחות מתחברת אליו, אני נותנת לזה מקום, ישנה על זה, ויכולה להגיע יום למחרת ולשנות דעתי. זה קורה לי עם הרבה דברים, אפילו עם מוזיקה. נגיד טום וויטס, לא יכולתי לשמוע אותו,  אמרתי, 'מה זה הנביחות האלה?', ועכשיו אין יום שאני לא שומעת אותו"."האינטואציה מביא אותך למקומות הכי חזקים". אייר עזרא (צילום: דיון אהרוני)אז את רוצה להיות כוריאוגרפית שתהיי גדולה?"זה מאוד מסקרן אותי, אבל אני מרגישה שאני עוד לא שם. מה שמעניין אותי עכשיו זה ללמוד מיוצרים שונים, אנשים שונים, מהחיים. בעתיד - זה בהחלט כיוון".  בין סוזן דלל לאירופה

לפני כשנה וחצי החליטה שרון אייל, אז כוריאוגרפית הבית שלבת שבע, לעזוב את הקן החם בסוזן דלל ולהקים יחד עם בן זוגה אייל בכר – להקה משלה. אייל, שיחד עמה עזבו עוד כמה רקדנים, העלתה בארץ ובעולם עבודות שזכו לביקורות אוהדות. אלעזרא, שהושוותה לא פעם לאייל, מודה שהיא מעריכה את הצעד שעשתה הכוריאוגרפית, אבל לא מרגישה בשלה לעשות מהלך כזה בעצמה. "חשוב לי להיות ליד נהרין כי אני לומדת ממנו המון", היא מדגישה.

מצחיק שאת קוראת לו נהרין."כולם צוחקים מזה תמיד, אבל בעיני זה פשוט שם נורא יפה נ-ה-ר-י-ן. הוא מאוד מיוחד".

את מתכננת לשתף פעולה עם כוריאוגרפים אחרים בתקופה הקרובה?"כן. בתקופה האחרונה נפתח בי משהו לראות דברים אחרים. עבדתי לפני שנתיים עם יסמין גודר, מאוד נהניתי, ואשמח שיהיה שיתוף פעולה בעתיד. מאוד אהבתי את See Her Change (העבודה האחרונה של גודר. ט.ל.), ומאוד אהבתי לראות אותה רוקדת. בכלל, אני מאוד אוהבת לראות נשים יותר בוגרות, שעברו דברים, זה מאוד מרגש אותי".

אבל מה שגורם לעיניים שלה לנצוץ במיוחד הוא המחשבה על מגורים בארץ אחרת. "לגור בחו"ל זה משהו שתמיד ריגש אותי מאוד. יש משהו בזרות הזאת, בשפה החדשה, במזג האוויר של אירופה – אני מרגישה שזה יתרום לי להתפתחות האישית והמקצועית. אחרי בת שבע מעניינים אותי פרויקטים אינטימיים יותר מאשר להקות גדולות. לא יודעת מתי אני אעשה את זה, כי קצת קשה כשיש זוגיות בארץ". בן הזוג הוא דן רומן, כדורגלן שצמוד לאעזרא כבר יותר משש שנים. בשנה האחרונה שיחק לא מעט מעבר לים. "הוא היה בהולנד אבל החזרתי אותו", היא צוחקת.

אמרו לי שצוחקים עליכם שאתם הכדורגלן והדוגמנית הכי לא שגרתיים"אני הכי לא דוגמנית!!!"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ