מעמוס עוז עד עליה לרגל: מה מחכה לכם בעונת התרבות בירושלים?

אמנים עולים לרגל לירושלים, לילה של הופעות במוזיאון ישראל, השקה לספר של עמוס עוז ומרתון מוזיקה באתרים קדושים - ממאי עד ספטמבר בעונת התרבות בירושלים

טל אימגור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל אימגור, עכבר העיר

"אנחנו מנסים להציג כותרים שלא תוכלו לראות בניו-יורק, בפריז או בברלין", מסביר איתי מאוטנר, המנהל האמנותי של עונת התרבות בירושלים. "עצם העובדה שהמופעים יוצגו בירושלים, תיתן להם חוויה נוספת, שלא ניתן לקבל במקום אחר". את הדברים אמר מאוטנר במסיבת העיתונאים שנערכה היום (ג'), וחשפה רק חלקיק מהאירועים שמתוכננים להיערך בבירה החל ממאי ובמהלך הקיץ הקרוב. בין אם מדובר באירועים החוזרים משנים קודמות כמו "באלבאסטה" בשוק מחנה יהודה, או יצירות חדשות, ברור שהקיץ לא הולך להיות משעמם.

עונת התרבות בירושלים תיפתח ביום הארוך ביותר בשנה, ה-21 ביוני, ביצירה הנקראת "בדרך לשלם". "גיא ברילר הוא אמן שמתמחה במסעות", מסביר מאוטנר על היוצר, "הוא לוקח את הקרוואן הפרטי שלו, ונוסע לאורך דרכים, ולצד הדרך הוא מראיין אנשים". הפעם לוקח ברילר איתו קבוצה של אמנים, יוצרים, פעילים חברתיים ואנשי רוח שיעלו ברגל לירושלים במשך כחמישה ימים, כולל שקי שניה ושירותי שדה. לצד כביש 1 הם "יצעדו כמו שאריסטו היה צועד, וינסו להציע משמעות שונה למה זה חברה בישראל". המסע יסתיים במאהל משותף בגן הוורדים, מול קריית הממשלה, שאליו יוזמן הציבור הרחב, והכל יתועד ויוקרן לאחר מכן.גיא ברילר עם הפרויקט הקודם. "שישה ימים ביוני" (צילום: אוסקר אבוש)אירוע חדש ומסקרן שיסגור את העונה, נופל תחת הכותרת "פסטיבל ירושלים למוזיקה מקודשת". במשך 24 שעות יחגגו מוזיקאים ויוצרים, מהארץ ומהעולם, ממסורות שונות ומגוונות את המונח "קדושה", ויעניקו לו חיים ומשמעות חדשה. "זהו מרתון של 24 שעות של שימוש בלוקיישנים קדושים לערב של טריפ מוזיקלי" מוסר מאוטנר בהתלהבות.

זוהי השנה השנייה בה מתקיימת עונת התרבות בירושלים, וכאמור, לא מעט מאירועי השנה הקודמת יחזרו על עצמם. "פסטיבל בבית" יתקיים בתחילת חודש יולי, ויפתח את בתי הירושלמים ליצירות מוזיקה, תיאטרון ומחול שנבנו במיוחד עבור חללים אינטימיים. גם אירוע "נקודת מגע" במוזיאון ישראל, בו הופיעו בשנה שעברה קרולינה ודקלה יחזור. אמנים מכל מני תחומים נתבקשו ליצר עבודות הנוגעות ליצירות במוזיאון, וללילה אחד יהפוך המתחם למרכז תרבותי שוקק חיים, תחת ניהולה האמנותי המחודש של רננה רז. גם פסטיבל הסופרים הבין לאומי במשכנות שאננים יחזור, לאחר שלקח שנה הפסקה, עם השקה לספר חדש של עמוס עוז. בנוסף, במהלך חודש יולי יחזרו אירועי "מתחת להר", בהם יוצגו אמנות ציבורית, ובחודש אוגוסט, יפתח שוק מחנה יהודה את שעריו ל"באלבסטה".גם מסיבת האוזניות חוזרת. "נקודת מגע" (צילום: אלדד רפאלי)

קשה שלא להשוות את תכנית העונה לשנה שעברה, בה השתתפו שמות גדולים מחו"ל כמו זמרת הסופרן הידועה רנה פלמינג, או להקת המחול של מארס קנינגהאם, שסיימו את סיבוב ההופעות העולמי שלהם בירושלים. בתגובה למחסור במופעים מיובאים מוסר מאוטנר שבראש ובראשונה "זו לא התכנית המלאה", ויותר מכך, "העונה לא מחוייבת לשמות הבינלאומיים כדי להצדיק את עצמה". המנהל האמנותי מביא את הפצ'ה קוצ'ה לשם השוואה :"שם הבאנו בהתחלה גם שמות גדולים כמו אוהד נהרין, כדי למשוך קהל, ועכשיו אנשים באים בגלל שזה הפצ'ה קוצ'ה. אנחנו מקווים שגם עונת התרבות כבר מקבלת קרדביליות משל עצמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ