טל אימגור, עכבר העיר

עדנה מזי"א עיבדה את ספרה "רומן משפחתי", שנכתב על פי המחזה שלה "סיפור משפחתי" - רומן ומחזה מתמזגים ליצירה בימתית חדשה. רות שטיין, גיבורת המחזה היא אשה יפה, נשואה ובלתי מסופקת. היא חיה בהיידלברג עם משפחתה, בשנות ה-30 של המאה ה-20, ומנהלת קשר אהבה סוער עם רוברט, דוקטורנט צעיר לפיזיקה. רוברט קולט בחושיו החדים את הרוחות המנשבות בחוץ ועוקר לפלשתינה, בעוד רות נותרת עם משפחתה באירופה ההולכת ומחשיכה. תפנית מפתיעה מביאה את רות להגר אף היא לפלשתינה, בעקבות מאהבה, אך האם תצליח האהבה הישנה מאירופה ללבלב גם בפלשתינה של ימי טרום המדינה?שנים מאוחר יותר, בשנות ה-50, בעקבות מפגש עם נכדתה, מתבוננת רות במסלול חייה ומגיעה, לראשונה, אל ההבנה, הפיוס והתיקון.בהצגה, שמזי"א גם מביימת לקאמרי, יככבו ענת וקסמן, יפתח קליין, עידו מוסרי, אוהד שחר, תחיה דנון, נעמה שיטרית, רוני שובל, יוסף כרמון, רוי סער, אלעד כהן ודניאל בוצר, וההצגות הראשונות מתוכננות לינואר 2013.מברודווי להבימה: חנן שניר מביים את "ערי מדבר האחרות" הבימה החל לעבוד בשבוע האחרון על ההצגה "ערי מדבר האחרות". המחזה מספר עלמשפחת וויאט. האב – שחקן קולנוע לשעבר, אבל, שלא כמקובל בהוליווד, רפובליקני שמרן ותומך בכל המלחמות של אמריקה וגם ידיד קרוב של רונלד רייגן, שאף מינה אותו לתפקיד שגריר. האם היא תסריטאית לשעבר, שוויתרה על הקריירה שלה כדי לתמוך בפעילותו הפוליטית של בעלה ויהודיה. גם היא רפובליקנית אדוקה. בערוב ימיהם, הם מתגוררים בשקט ובבידוד באחת מערי המדבר של קליפורניה.אחותה של האם – הכבשה השחורה של המשפחה, אלכוהוליסטית בגמילה, חדת לשון, בוהמיינית. יש להם שני צאצאים – האחד מפיק תוכנית ריאליטי בטלוויזיה, והשניה, סופרת, שעברה בשנים האחרונות התמוטטות עצבים, וסיימה זה עתה את הספר החדש שלה, שעומד להתפרסם בקרוב. רק עכשיו, בערב חג המולד, בביקור הראשון שלה בבית מאז ההתמוטטות, היא מגלה למשפחה במה עוסק הספר החדש שלה: זה לא בדיוק רומן, אלא ספר זכרונות על ילדותה במשפחה, ובעיקר על הצל שרובץ על המשפחה הזאת כבר למעלה מ-20 שנה: הנרי, הבן שהתאבד, הבן שהיה מעורב בפעילות טרוריסטית, בפיגוע קטלני. במהלך החג קמים לתחייה כל השדים שמבעתים את המשפחה, ומתפתח מאבק איתנים של כולם בכולם, על ערכים, על נאמנות, על אהבה, על החיים ועל המוות.בגרסת ברודווי של המחזה מאת רובין בייטס משחקים בין היתר רייצ'ל גריפית' ("עמוק באדמה", "אחים ואחיות"),  תומאס סדוסקי ("חדר החדשות") וג'ודית לייט ("מי הבוס" ו"בטי המכוערת"). בגרסה הישראלית עדיין לא ידועים הליהוקים, אך על הבימוי אמון חנן שניר, וגם התפאורה כבר מוכנה באדיבותה של אלכסנדרה נרדי. הצגות ראשונות בינואר 2013. כך תראה קליפוניה על במת הבימה (עיצוב: אלכסנדרה נרדי)

ניחוחות של תפוזים: בית ליסין מעלה קלאסיקה של יוסף בר-יוסף

יונה אליאן, פלורנס בלוך, יצחק חזקיה ואברהם סלקטר יככבו בקומדיה רומנטית חדשה בהפקת בית ליסין. "הפרדס" היא קלאסיקה ישראלית פרי עטו של יוסף בר-יוסף, חתן פרס ישראל ומחשובי המחזאים שפועלים בישראל ב-50 השנים האחרונות. המחזה זכה להצלחה ברחבי העולם.

אידה, מורה לבלט עולה חדשה מרוסיה, נקלעת אל הפרדס היפהפה של ראש המועצה מנשה צירקין, כשהיא מחפשת תלמידות לחוג בלט שהיא רוצה לפתוח בחסות המועצה. מראה הפרדס הישראלי כל כך וניחוחותיו המבושמים מחזירים לה את האהבה ליופי, שאבדה לה קצת עם עלייתה לארץ. מנשה צירקין, הפרדסן האלמן, הופך מיד למושא אהבתה. סיפור אהבתם הבלתי צפוי נתקל בהתנגדות עזה מצד אחיו של מנשה, בועז וצילה, הלוטשים את עיניהם אל הפרדס וחוששים שהוא יירשם על שמה של אידה. הם אינם מסוגלים להשלים עם יופיה, שמחת החיים שלה ועם השינוי שצירקין המאוהב עובר. ונראה שגם צירקין ואידה בעצמם מתקשים להכיל את האושר שפקד אותם באמצע החיים. על הבימוי אמון אבישי מילשטיין, ועדיין אין תאריכים להצגות הראשונות.אהבה בפרדס ליד השוקת עם יונה אליאן (צילום: מוטי מילרוד)מתקדמים עם הזמנים: הקאמרי פותח אינסטגרם

הקאמרי תמיד היה אחד מהתיאטראות הכי מעודכנים בכל מה שנוגע לאינטרנט, ופניה לגולשים. האתר שלו תמיד מעודכן למופת, עמוד הפייסבוק שלו מעלה לפחות סטטוס אחד ביום, ולא חוסך במבצעים לגולשיו ועכשיו הוא לוקח את האינטראקטיביות שלו אפילו צעד אחד קדימה. בשבוע שעבר הרשת החברתית אינסטגרם השיקה עמודים רשמיים לחבריה והקאמרי לא חיכה רגע, והיה לתיאטרון הראשון עם פרופיל המורכב מתמונות בלבד. בעמוד שלו כבר אפשר לראות את עמדת התאורן, הבמה בזמן ההקמה ואפילו את מוני מושונוב בשנ"צ.חושפים פן קצת שונה של התיאטרון (צילומים מתוך עמוד האינסטגרם)

נחשפים: אירוע חשיפה בינלאומית מתמקד בפריג'

בין התאריכים 3-6/12 תתקיים "החשיפה הבינלאומית לתיאטרון ישראלי", במסגרתה יגיעו ארצה מנהלי תיאטראות ופסטיבלים, במאים ודרמטורגים מן העולם, על מנת לצפות בשורה של הצגות ישראליות. בין הבאים יהיו אנשי תיאטרון מהודו, טורקיה, ארצות הברית, יוון, קרואטיה, אוזבקיסטן, סין, קפריסין, דרא"פ, דנמרק, בלארוס, אוסטריה ועוד. המטרה העיקרית  של החשיפה היא להציג את התיאטרון הישראלי במיטבו, בפני אנשי תיאטרון מן העולם וכן לעודד אותם לרכוש ולהציג תיאטרון ישראלי בתיאטראות ובפסטיבלים ברחבי העולם.

התכנית האמנותית  כוללת 16 מופעים והצגות (שנבחרו מתוך למעלה מ-90 הצעות) ומזמנת מבט רחב על היצירה התיאטרונית בארץ, על כל פניה: תיאטרון רפרטוארי ופרינג', קלאסיקה ומקור, יצירות רבות משתתפים לצד הצגות יחיד, יצירות בשפות שונות ועוד. עם זאת, השנה הדגש מושם דווקא על הצגות הפרינג', עם הצגות כמו "אצל הים" של קבוצת התיאטרון רות קנר, "האישה שלא רצתה לרדת לקרקע" של גבריאל נויהאוס בהפקת תיאטרון קליפה, "אטום" של עודד צדוק בהפקת תיאטרון קליפה, "הגולם" של תיאטרון מלנקי, "מיין ג'רוזלם" של אייל וייזר וזוכה פרס ההצגה הטובה ביותר פרינג' 2012 ועוד. לדברי רועי הורוביץ, יו"ר הועדה האמנותית: "בבחירת ההצגות השונות נלקחו בחשבון  ערכיהן האמנותיים ומידת התאמתן לקהלי יעד בחו"ל (לדוגמא: קודים תרבותיים, שפה תיאטרונית, עלויות ניוד סבירות  ועוד)".מתאימה לקהל בחו"ל. "מיין ג'רוזלם":

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ