הקרקס מגיע העירה, והוא ממש לא מה שחשבתם

מופעי חיות, מגדת עתידות או קוסם לא תמצאו בקרקס ההונגרי 'ריסרקל' שיגיע לארץ בפברואר הקרוב. מה שכן תמצאו הוא קרקס עכשווי המשלב בין תיאטרון, מחול ואהבת המדיה. הכינו את הכרטיסים

עידית סוסליק, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מופע של להקת רסירקל ההונגרית
עידית סוסליק, עכבר העיר

כשמזכירים את המילה "קרקס", האסוציאציה הראשונה שבדרך כלל עולה לראש היא פילים מאולפים, קוסמים ששולפים מטבעות מכיסים של צופים נלהבים ולולייניות שנשארות שלמות גם אחרי שחותכים לחצי את הקופסה בה הן שוכבות. את כל הדברים הללו לא תראו במופע "הליצן העירום" של קרקס 'ריסרקל' בודפשט, שיגיע למשכן לאמנויות הבמה בתל אביב בעוד כחודש (7-10 בפברואר) במסגרת סדרת 'World Cirque' שמארחת השנה שלושה קרקסים מרחבי העולם. מה כן יהיה שם? דימויים בימתיים מרהיבים, תלבושות מסוגננות ואקרובטיקה ייחודית שמשלבת מיומנויות קרקס, ריקוד ומשחק. תקראו לזה קרקס עכשווי, קרקס מותאם לבמה, אבל בעיקר - תתכוננו להתרגש.

» הליצן העירום - לוח מופעים
» קרקס העולם - לוח מופעים
» עכבר במה
» הצגות היום
» האתרים של בודפשט שאסור לכם לפספס

קרקס 'ריסרקל' (Recirquel) הוקם ב-2012 על ידי הבמאי והכוריאוגרף בנצה ואגי (Bence Vagi), שביקש להגשים את חזונו ליצירת צורה חדשה של קרקס שמבוססת על גישה בין תחומית ושואבת את השראתה ממקורות סגנוניים מגוונים כמו קברט, מופעי variete, מחזות זמר וכדומה. המופע הראשון, Night Circus, זכה להצלחה מסחררת ואחריו אומצה הלהקה על ידי המוסד התרבותי החשוב ביותר בהונגריה, Mupa Budapest, וכיום היא מריצה ארבעה מופעים שונים במקביל בכל העולם.  

"בקרקס מסורתי קלאסי אנחנו מרגישים שלושה רגשות בסיסיים - פחד, שמחה והתפעמות - ואלה תחושות טהורות ועתיקות של ההוויה האנושית", מסביר ואגי, "אבל אנחנו לא מזדהים עם הדמויות ולא מקשרים רגעים מחיינו למופע, כי הקרקס הוא בסופו של דבר בידור. כיום אני מזהה בעולם טרנד שבמסגרתו הקרקס הולך לכיוון של תיאטרון-מחול". ואכן, מופעי 'ריסרקל' משקפים תפיסה של קרקס כאמנות תיאטרונית: יש בהם קונספט רעיוני מוגדר (ולעיתים גם עלילה) והם מציגים מורכבות ברמת הכוריאוגרפיה, הביצוע, העיצוב והלחנת המוזיקה שמאפיינים מופעי במה עכשוויים.

בהתאמה, תהליך היצירה של מופע חדש כולל תקופת מחקר שנמשכת חמישה או שישה חודשים, ובמסגרתה מתנסים ואגי והאמנים בסשנים של כתיבה יצירתית (שמתקיימים, לדבריו, מחוץ לעיר ו-"רחוק מהטלפונים הסלולריים") ועבודה עם תמונות והשראות ויזואליות. בהמשך עובד ואגי עם הצוות היצירתי כדי למצוא למילים את הצלילים והדימויים הנכונים: ב-"ליצן העירום", למשל, כל המוזיקה פרט לשיר אחד היא מקורית והולחנה על ידי פיטר שאריק (Peter Sarik), פסנתרן ג'אז בעל הכשרה במוזיקה מזרח-אירופית קלאסית. השילוב הזה יוצר פסקול כמעט קולנועי באיכויותיו, שבו ניתן לזהות, לדעת ואגי, את המורשת הקלאסית (עם ניואנסים שמושפעים מברטוק או רחמנינוב), ובו זמנית לחוש ביצירתיות ובפרשנות האישית והרגשית של המלחין. 

ממשיכי דרך. הצצה אל המופע "הליצן העירום" של ריסירקל:

להקה שהיא משפחה, להטוטנים שהם פרפורמרים
הונגריה מתפארת במסורת הקרקס הארוכה ביותר באירופה שהחלה כבר ב-1800, ובבודפשט פועל מאז 1950 אחד מבתי הספר הוותיקים ביותר לקרקס. לפני כחמש שנים החל בנצה ואגי בפרויקט לימודי עם 12 מתלמידי בית הספר שהיו אז בגילאי העשרה, במטרה להרחיב את מיומנויותיהם מעבר לתחום הקרקס. "בקרקס הקלאסי אתה עובר הכשרה על מופע אחד שאיתו אתה רץ 20 שנה, אבל אתה לא תופס את עצמך כאמן. המודל הזה מתחיל להשתנות בכל העולם", הוא מסביר. ואכן, בתוך 'ריסרקל', אמני הקרקס נתפסים כפרפורמרים ולכן לוקחים בקביעות שיעורי בלט ומשחק (לפי שיטת סטניסלבסקי), וגם מקבלים כלים כדי לפתח מקצוע נוסף בתחום הקרקס - הם בהדרגה נעשים מעורבים בתחומי העיצוב, הכוריאוגרפיה והתפעול הטכני, מתוך מחשבה שיוכלו להפוך לממשיכי דרך, לדור השני של יוצרי קרקס עכשווי בהונגריה.

אך עבודתו של ואגי עם חברי הלהקה חורגת הרבה מעבר לפן המקצועי, ולא במקרה הוא מגדיר את האנסמבל כמשפחה ורואה בפרפורמרים ילדים שלו. "הילדים הללו הגיעו מהמשפחות העניות ביותר במדינה, וכשחושבים על המיתוס של הקרקס כדרך להימלט, זה אכן נכון במקרה שלהם", הוא מציין. "זאת היתה עבודה של חמש שנים - לפתוח להם את הראש ולשנות להם את אופני המחשבה, לקחת אותם למוזיאונים ולאופרות של וגנר. זה היה תהליך של חינוך מחדש". כיום, הוא מסכם, הילדים דואגים מאוד אחד לשני, טובים בהתמודדות עם המתחים של העבודה ובמציאת פתרונות לבעיות שצצות לאורך תהליך, ויש לו ביטחון בכך שיידעו להסתדר גם בלעדיו.  

הנפש העירומה של הליצן

"הליצן העירום" הוא המופע השני של 'ריסרקל' ומתמקד בעולמו הפנימי של הליצן. "זוהי הדמות השנויה ביותר במחלוקת באמנות הקרקס בגלל הפער בין רצונו המתמיד להצחיק אנשים לבין מה שלעיתים מתחולל אצלו בנפש. אך הליצן במופע לא קשור רק לקרקס - הוא סימבולי לאדם ולאמן," מספר ואגי. את סיפור המסגרת של המופע, מעין פרידה של הליצן מחייו המוכרים, מובילה בריגיטה אגד (Brigitta Egyed), שחקנית בעלת יכולת מופלאה לעבור מתיאטרליות קומית לרגעים דרמטיים מכמירי לב, דרך קטעי קישור ומונולוגים מרגשים (שאף יבוצעו על ידה בעברית בהופעות המתוכננות בארץ). הנאמברים של הלהקה מבוססים על להטוטנות ואקרובטיקה, אך נותנים לפרקטיקות אלה פרשנות חדשנית ומפתיעה: שיווי משקל על תיל הופך למחול בזכות הרחבת ההליכה הפשוטה לתנועות ריקוד, תרגילי כוח וסיבולת על קובייה תלויה באוויר לצד אקרובטיקה המבוצעת על הרצפה הופכים לדואט מרתק בין שמיים לארץ, וקטע של טיפוס והיתלות על חבל מבוצע על רקע משטח מרהיב של קרעי בגדים אדומים, שמתוכו פורצים ונעלמים לסירוגין גופי הרקדנים. כך מוטענת המיומנות הגופנית המסורתית בתוכן רגשי ובערך אסתטי מוסף ויוצרת דימוי ודרמה, כשם שתהליך קילוף השכבות החיצוניות של הליצן (תלבושות ואיפור) מתגלה כמטאפורה לחשיפה רגשית, והופך את המופע כולו למה שהגדיר פרדריק ג'רום, מנהל ה-Folies Bergere בפאריס, "תרופה לנפש האנושית". 

המופע 'הליצן העירום' יוצג במסגרת 'קרקס העולם' החל מה-7 בפברואר במשכן לאמנויות הבמה, תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ