הצצה אל מאחורי הטרגדיה

"פאוסט", ההפקה החדשה של האופרה הישראלית, הועלתה השבוע בתל אביב. מנחה נופה ביקרה מאחורי הקלעים של האופרה, במקומות שהקהל לא מגיע אליהם וחזרה עם תמונות מסקרנות. פרויקט מיוחד

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פאוסט - האופרה הישראלית
מנחה נופה, עכבר העיר
צילום: מנחה נופה

"'תרבחו ותסעדו', 'בלי עין הרע', 'טפו טפו', מה שאתם רוצים, תשתדלו 'לא לסבול' הערב, אפשר קצת אבל לא מאוד, ושיהיה לנו בהצלחה, בואו נרים לחיים", כך אמר צח גרניט, המנהל הכללי של האופרה הישראלית באירוע הרמת הכוסית, רגע לפני הפריימרה של "פאוסט" בבית האופרה בתל אביב. השעה היא 19:00 ולפנינו עוד שעה בדיוק עד שהמסך יעלה והאופרה, המבוססת על פי המחזה של יוהאן וולפגנג פון גתה למוזיקה של המלחין הצרפתי שארל גונו, תצא לדרך.

» פאוסט - לכל הפרטים
» מדור במה - לכל הכתבות
» "פורגי ובס": ביצוע מקצועי נטול מעוף

כשעה לפני עליית המסך, מסדרונות בית האופרה מזכירים בעיקר מבוך ענק, ומתחילים לקבל חיים כאשר בכל חדר עסוקים אנשי הצוות הגדול בהקמה של האופרה. כמו בפאזל בעל אלפי חלקים, נראה שהצירוף של האופרה מתחיל להסתדר מול עינינו. בתחילה, הזמרים המשוטטים בין חדרי התסרוקות, הלבוש והאיפור, מקבלים טיפול ותשומת לב, ועל הדרך מבצעים חזרות. לאחר מכן, הצוותים הטכניים הנמצאים על הבמה, מסדרים את התאורה, הסאונד ואת הבמה המורכבת מטבעת ענק המסמלת את המעגליות האינסופית של החיים והמוות. לבסוף, כדי להשלים את התמונה, אנשי התזמורת הממוקמים בחדרי החזרות מכוונים את הכלים, והרחבה שבה הרקדנים מבצעים מתיחות.

הטרגדיה בשני חלקים "פאוסט" ("Faust"), שפורסמה בשלמותה לראשונה בשנת 1832, נחשבת ליצירת הספרות המצוטטת ביותר בספרות הגרמנית, ולפיכך לאחת מהחשובות ביותר שנכתבו בגרמנית. פאוסט (מגולם על ידי גסטון ריברו/ ראמה לאהאי לסירוגין) הוא זקן מלומד שהקדיש את כל חייו לעולם הדעת. הוא מבכה על כך שכילה את ימיו בלימודים ולא חווה את הנאות החיים. מפיסטופלס, השטן (פאולו באטלייה/ פטאר נאיידנוב לסירוגין), מציע לו פתרון ומבטיח לו שיהפוך אותו שוב לעלם צעיר בתמורה לנשמתו ומשדך בינו ובין מרגריט (אורליה פלוריאן/ תמר איברי לסירוגין), שמסלול חייה משתנה בעקבות המפגש הגורלי. מנערה נאיבית וטובת לב היא הופכת לאם עזובה, מנודה חברתית שנאלצת לרצוח את בנה ומסיימת את חייה בבית הכלא לאחר שאבדה עליה דעתה. כעשר דקות לפני תחילת המופע, הקהל מתחיל להגיע, וההתרגשות  מאחורי הקלעים בשיאה, עוד הפקה של האופרה הישראלית יוצאת לדרך.

כניסת אומנים, בית האופרה, תל אביבצילום: מנחה נופה
צילום: מנחה נופה
צילום: מנחה נופה
עובדים על התסרוקותצילום: מנחה נופה
אנשי הצוות הטכני בסידורים אחרונים על הבמהצילום: מנחה נופה
צילום: מנחה נופה
צילום: מנחה נופה
צילום: מנחה נופה
מנהל ההצגהצילום: מנחה נופה
צילום: מנחה נופה
צילום: מנחה נופה
צילום: מנחה נופה
צילום: מנחה נופה

ההפקה 'פאוסט' תוצג עד ה-25 במרץ בבית האופרה, תל אביב.תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ