יאיר אשכנזי

התיאטרון הערבי אל־מידאן בחיפה פתח אמש (שישי) בשביתה במחאה על כך שמשרד התרבות מקפיא את העברת כספי התמיכה בו לשנת 2016 וכן את העברת המקדמות לתמיכה ל–2017. בתיאטרון טוענים כי המשרד הפר את הסכם הפשרה שנחתם בין הצדדים במארס אשתקד, לאחר עתירת אל־מידאן לבג"ץ נגד הקפאת התמיכה הראשונה. בפועל, בין היתר בשל בדיקת רשם העמותות, באל־מידאן טוענים כי לא קיבלו כספים ממשרד התרבות מאז אפריל 2016. ביום ראשון ייערך לתיאטרון שימוע בעניין במינהל התרבות בירושלים, ואל נציגי המוסד יצטרפו אישי רוח ואמנים פלסטינים התומכים בו.

אתמול בערב ערך התיאטרון הצגה חגיגית של "זיכרון" המבוססת על כתבי סלמאן נאטור, בבימוי מכרם חורי ובביצוע יוסף אבו־ורדה. לפני ההצגה סקר המנהל האמנותי החדש, השחקן והבמאי עאמר חליחל, את הרפרטואר לעונה הקרובה של אל־מידאן. בתום ההצגה שיתפו חליחל ויו"ר דירקטוריון התיאטרון, ג'וזף אטרש, את הקהל בפרטי המשבר עם משרד התרבות והכריזו על השביתה.

יוסף אבו-ורדה בהצגה "זיכרון"צילום: סהיר עובייד

התמיכה באל־מידאן הוקפאה לראשונה ביוני 2015. המהלך ננקט בין היתר על רקע הצגת "הזמן המקביל" מאת ובבימוי בשאר מורקוס, בהשראת כתבי וליד דקה שהורשע במעורבות בחטיפה וברצח החייל משה תמם, וכן על רקע טענות על התנהלות כלכלית לא תקינה של התיאטרון והשכרת אולמות לגופים פוליטיים. הקפאת התמיכה, בסך כ–1.1 מיליון שקלים בשנה, עצרה את פעילות התיאטרון כליל ואשתקד הוא עתר לבג"ץ נגד המשרד. בהסכם הפשרה שנחתם בין הצדדים במארס 2016, והביא למחיקת העתירה, נקבע כי התיאטרון יקבל את מלוא התמיכה ל–2015 אך יוטל עליו קנס מצטבר בסך 300 אלף שקלים, שאותו ישלם במשך ארבע שנים החל בקבלת כספי התמיכה ל-2016.

בסעיף 8 להסכם הפשרה נקבע כי אם יתברר שהעיכוב בהעברת התמיכה ל–2015 גרם לפגיעה בזכאות לתמיכה או בסכום התמיכה שהתיאטרון היה מקבל אלמלא העיכוב לשנים 2015 עד 2017 כולל, הדבר לא ייחשב כעילה שלא להעניק לו אישור תמיכה לאותן שנים. ההסכם מגדיר "פגיעה" כמניעת תמיכה בשל אי עמידה בתנאי הסף הכמותי שבמבחני התמיכה, או הפחתת סכום התמיכה לפי המבחנים בשל הקטנת פעילות התיאטרון בתקופת העיכוב. כל זאת בכפוף לכך שהמשרד לא העביר לתיאטרון תמיכות יתר.

תיאטרון אל-מידאן בחיפהצילום: רמי שלוש

באפריל 2016, לאחר חתימת ההסכם, קיבל אל־מידאן מהמשרד את כספי התמיכה ל–2015 ובתיאטרון טוענים כי היה זה הסכום האחרון שקיבלו מאז מהמשרד. בדיקת עומק שערך רשם העמותות בתיאטרון החלה באמצע 2015 ורק בנובמבר האחרון הוענק לו אישור על ניהול תקין ל–2016 ו–2017. במכתב ששיגר בדצמבר נחמיה קינד ממשרד החשב הכללי באוצר לחשב משרד התרבות גדעון אליאס הוא ציין כי רוב התלונות שהוגשו נגד אל־מידאן לרשם העמותות הופרכו וחלקן הועבר לגורמים אחרים. קינד אישר למשרד התרבות לדון באיחור בבקשת התמיכה של התיאטרון ל–2016.

בסוף דצמבר אישרה ועדת התמיכות של משרד התרבות את סכום התמיכה בו ל–2016, בסך כ–1.1 מיליון שקלים ובכפוף לדו"חות הביצוע שיעביר. בפברואר העביר אל־מידאן לוועדה את הדו"ח התקציבי הסופי ל-2016, אולם בסיכום דיון שערכה הוועדה צוין כי "היקף הפעילות הקטן, שהתקיים ב–2016 בהתאם למידע שהתקבל, מצביע על כך שאל־מידאן אינו עונה להגדרה של תיאטרון רפרטוארי בהתאם לתנאי הסף שבמבחן התמיכה וככזה אינו זכאי לתמיכה" — זאת בניגוד לסעיף שנכלל בהסכם הפשרה שחתם התיאטרון עם המשרד ומגדיר מצב שכזה כ"פגיעה". בשלושת החודשים שחלפו מאז אישור הסכום בוועדת התמיכות ועד עתה לא קיבל אל־מידאן את המקדמות לתמיכה ל–2017.

"אנו רואים במירי רגב ובמשרד התרבות אחראים ישירים לכל תוצאות השביתה", נמסר מאל־מידאן, "אנו רואים בצעד שנקטו לייבוש התיאטרון באופן הדרגתי — באמצעות מהלכים ביורוקרטיים כביכול — את המשך הרדיפה הפוליטית שהחלה עוד ב–2015, עם העלאת הצגת 'הזמן המקביל'".

ממשרד התרבות נמסר בתגובה: "טיפול המשרד בשאלת תשלום תמיכה לתיאטרון אל־מידאן בגין שנת תקציב 2016 ובשאלת מקדמה לשנת 2017 נמצא בעיצומו. הדברים נבחנים ומטופלים על פי דין ובהתאם לנוהלים הרגילים כמו בכל מוסד ציבור אחר. במקרה של תיאטרון אל־מידאן, המשרד פועל גם בהתאם להוראות ההסדר שסוכם בינו ובין התיאטרון במסגרת ההליכים בבג"ץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ