יאיר אשכנזי

על רקע הקפאת התמיכה השנייה של משרדה בתיאטרון הערבי אל־מידאן בחיפה, תקפה הבוקר (שני) בגלי צה"ל שרת התרבות והספורט מירי רגב את מנהלו האמנותי של התיאטרון, עאמר חליחל, שביקש אמש בראיון לערוץ 1 לכנות את וליד דקה, שהורשע במעורבות בחטיפה וברצח החייל משה תמם, "אסיר ביטחוני" ולא "מחבל".

בתוכנית "המוסף" אמר המגיש אמיר איבגי כי הצגת אל־מידאן "הזמן המקביל" היא "בהשראת המחבל וליד דקה, שהורשע ברצח ובחטיפה של החייל משה תמם". חליחל ביקש לתקן אותו ואמר: "בעניינו של וליד דקה — אתה מגדיר אותו כמחבל ואני לא. אני מגדיר אותו 'אסיר ביטחוני' וזו הבעיה שנוצרה מאז לפני שנתיים". איבגי קטע אותו ואמר: "בוא נבהיר את הנקודה הזו: מכיוון שאנחנו משדרים בטלוויזיה הישראלית אז האיש הוא מחבל, הוא הורשע בחטיפה וברצח של החייל הזה ואני חוזר על כך ומתעקש על כך שהאיש מחבל". חליחל אמר: "הבהרתי את עמדתי" וכך גם איבגי.

המנהל האמנותי של אל-מידאן, עאמר חליחלצילום: אלכס ליבק

השרה רגב, שדיברה בתוכנית "מה בוער" של רזי ברקאי, גינתה את דברי חליחל ואמרה כי הודעתו בשידור חי "מסיתה ומקוממת".

"נחשף הפרצוף האמיתי של תיאטרון אל־מידאן", הוסיפה, "ביטויים כאלה של המנהל האמנותי מלמדים כי חתימת התיאטרון על הסכם הפשרה היה מיצג שווא (כך במקור, י"א). הוא לא עומד בעקרונות ההסכם וממשיך למעשה להוביל קו אנטי־ישראלי ותומך טרור". לדבריה, "זה לא תיאטרון, זו לא אמנות. זה תיאטרון פוליטי, חתרני, שפועל נגד מדינת ישראל".

רגב הוסיפה כי לא תעבור על דברי חליחל לסדר היום. "אין מדינה שפויה שתממן גופים החותרים תחתיה ומצדיקים את רצח חייליה", אמרה, "תיאטרון האבסורד הזה ייפסק בחקיקת חוק 'נאמנות בתרבות', שיגדיר באופן ברור את חופש המימון של המדינה לא לתמוך בפעולות הפוגעות במדינה ובערכיה". עוד אמרה כי "מיד אחרי החגים אוציא את חוק הנאמנות. נמאס לי מגופי תרבות שמנצלים את הדמוקרטיה ואת התרבות להתכנסות פוליטית או מפלגתית חתרנית כזו או אחרת". יש לציין כי מאז הוצגה אותה הצעת חוק של רגב בוועדת החינוך של הכנסת בינואר 2016 היא לא קודמה ולא הובאה לדיון בוועדת השרים לחקיקה.

אתמול נערך לאל־מידאן שימוע במינהל התרבות בירושלים, ובו שטחה הנהלת התיאטרון את טענותיה על הפרת ההסכם שחתמה אשתקד עם משרד התרבות. בתיאטרון טוענים כי מאז אפריל 2016 לא העביר המשרד לתיאטרון את כספי התמיכה בו, בסך 1.1 מיליון שקלים, לשנת 2016 ולא את המקדמות לתמיכה ל–2017 בסך כ–300 אלף שקלים. כעת נדרשת ועדת התמיכות של המשרד לדון בשאלה האם לחדש את התמיכה בתיאטרון.

התיאטרון הודיע ביום שישי על השבתת המוסד עד לקבלת כספי התמיכה מהמשרד. חליחל מסר בתגובה ל"הארץ" כי "אנו מנהלים מערכה נגד רדיפה פוליטית, שכעת הפכה גלויה באופן חד־משמעי מפי שרת התרבות. לא אגיב על דבריה".

איגוד במאי התיאטרון (בת"י) גינה היום את הקפאת התמיכה באל-מידאן. "האיגוד מצר על החלטת משרד התרבות לעצור תקציב של כל תיאטרון ובפרט תיאטרון אל-מידאן", נמסר מבת"י, "שימוש בכספי ציבור כקלף מיקוח זו דרך פסולה לנהל שיח עם גוף אמנותי. אנו קוראים למשרד התרבות להשאיר את נתיב החמצן החשוב לתיאטרון אל-מידאן ולהמשיך לעשות את עבודתו כנציג הציבור כולו לקידום התרבות בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ