דניאל גל עושה גווינית' פאלטרו

רגע לפני שעולה העיבוד של הבימה ל"שייקספיר מאוהב" מספרים השחקנים על הרלוונטיות לימינו ועל כוחה של האהבה - הצצה

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שייקספיר מאוהב - הבימה
דניאל גל בתור וויולה דה לספסצילום: מנחה נופה
מנחה נופה, עכבר העיר
צילום: מנחה נופה

דניאל גל, מיכאל אלוני, אקי אבני, דניאל גל וגילה אלמגור הם רק חלק מהשחקנים שהתקבצו היום בתיאטרון הבימה לחזרה הפתוחה של "שייקספיר מאוהב". למי ששכח, מדובר בקומדיה רומנטית המבוססת על סרט הקולנוע עטור הפרסים מ-1998, המתארת את חייו של המחזאי ויליאם שייקספיר (מיכאל אלוני), בסוף המאה ה-16, וסיפור התאהבותו בוויולה דה לספס (דניאל גל), הרוצה להיות שחקנית, אך אינה יכולה ולכן מתחפשת לשחקן בשם תומאס קנט. "זה מחזה שני שלי בזמן האחרון שמתעסק במשהו שקשור לאהבה", מספר משה קפטן, במאי ההצגה, "אומרים שמחזה על אהבה היא סוג של קלישאה, אבל זה כל כך לא. בסופו של דבר אתה לומר להבין שאהבה היא זאת שמעירה אותך בבוקר ומחזיקה אותך". לגבי הרלוונטיות לחיינו קפטן אומר שאינו בטוח, "אפשר למצוא את ההגבלות המתאימות, אם כי לא משום כך, החלטתי לביים את המחזה הזה".

» שייקספיר מאוהב - לכל הפרטים
» 
עכבר במה - לכל הכתבות
» 
מדריך היום

נכנס לנעליו של ויליאם שייקספיר. מיכאל אלוניצילום: מנחה נופה
אקי אבני ומיכאל אלוניצילום: מנחה נופה

דניאל גל לעומתו מרגישה מאוד את הרלוונטיות לחיינו  "בשישי האחרון היה מצעד השרמוטות, בעוד גברים מוחים על כל מיני דברים שחשובים להם ומגיעים להם, נשים צועדות ברחוב בשביל שאת הגוף שלהם ישאירו להן עצמן. אני ראיתי את מצעד השרמוטות מהחלון, כי לא ידעתי עליו, ובעוד אני נורא מתרגשת שהנשים הנהדרות האלו צועדות, אבל גם נורא מתבאסת שהן שורפות את הקלוריות בשביל שלא יאנסו אותנו", היא אומרת. "אנחנו מדברים על תקופה שבה לנשים אסור היה לשחק, אגב גם היום יש עדיין חברות שאסור להן לשיר. ויולה היא דמות סופר פמינסטית, אני אומרת שם 'אהבה על הבמה, אף פעם לא תהיה אהבה אמיתית, עד שאנחנו הנשים לא נהיה על הבמה בעצמנו", ואני אומרת תודה אלוהים שנתת לי להגיד את המשפט הזה מול אלף איש כל ערב". 

מתרגשת?
"בגלל שאני בן אדם פחדן אני מתרגשת בתשלומים. ביום חמישי האחרון התחלנו להעמיד תמונות ראשונות, ופתאום גם המוזיקה, וגם כל השחקנים, וגם התחלנו לראות את החיבורים בין הסצנות. היו רגעים שלא יכולתי לשחק, כי היו לי דמעות בעיניים. פתאום נפל לי אסימון נורא גדול, כל יום נופל לי קצת אבל ביום חמישי האחרון, נפל לי האסימון של מה אני עושה פה בכלל. קצת התעלמתי מזה, הדחקתי. אני כנראה נורא מתרגשת, וכנראה כלל שיעבור הזמן, אני אגלה כמה אני מתרגשת".

צילום: מנחה נופה
צילום: מנחה נופה
צילום: מנחה נופה

איך את עובדת על זה?
"אני לא מרגיעה את עצמי, התרגשות זה דבר נורא חיובי. התרגשות זה חומר למשחק. אני חושבת שויולה בעצמה נורא מתרגשת שהיא עולה למסך, אז למה לי להרגיע אתת  עצמי?".

הצצה למחזה "שייקספיר מאוהב":

לצידה של גל, ישחק מיכאל אלוני את ויליאם שייקספיר. "אנחנו עובדים קצת זמן, וההצגה עולה עוד רגע, אבל האמת היא שאין לחץ",  אומר אלוני. "העבודה עם קפטן משרה את הדבר הכי נעים בעולם. בחדר החזרות הוא יודע מה הוא רוצה, אתה פשוט נשען והספינה נוסעת, זה שייט מאוד מהנה".  אקי אבני משחק את המחזאי כריסטופר מרלו ,"מה שיפה ומקסים במחזה הוא שהכל מתכתב עם הכתבים של מרלו ושייקספיר. מרלו לאורך כל המחזה זורק משפטים שאחר כך נפגוש במחזות של שייקספיר, הוא היה מורו ורבו, הם היו חברים כנראה. אלה לא אגדות, אלה סיפורים על אנשים אמיתיים". גילה אלמגור, שמגלמת את המלכה אליזבת', מסכמת: "התפקיד שלי בהצגה מבחינת הטקסט הוא מאוד קטן, תפקיד של נוכחות, אבל זה כבוד לי להיות בהפקה הזאת. אני חושבת שזה אחד מהמחזות המופלאים שנכתבו על תיאטרון, חיים של תיאטרון. כשקפטן שאל אותי: 'תוכלי מוכנה לשחק את המלכה?' אמרתי 'הייתי נעלבת אם לא', זאת דמות שיש לה שתי סצנות, אבל מלא חן, והבגדים פשוט נפלאים, ואני כל הזמן אומרת 'קפטן, תשמע בשבילי זה אודישן לשחק את קווין אליזבת'. אין לי הרבה חלומות, ואת זה הייתי רוצה לשחק".

עוד משתתפים בהצגה:
עמי סמולרצ'יק, פיני קידרון, רותם קינן, מיכאל כורש, רות לנדאו, אמנון וולף, רוי מילר, שמוליק כהן, אסף זלמנוביץ', איתי רן, יואב רוזנברג, אורי אברהמי, מתן שביט, טל קלאי, עמוס בוארון, גיל כהן, ג'סיקה אוזן, מיכל פרדקין, שחר פרץ, שמעון חאבא וזוהר בדש

הצגה ראשונה של "שייקספיר מאוהב" תתקיים ב-16 ביוני בתיאטרון הבימה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ