טקס פרסי התיאטרון: "אשה בורחת מבשורה" היא הצגת השנה; רגב הפתיעה בנאום מפויס

בטקס, שהתקיים בתל אביב זו השנה ה-22, זכו בפרסים ההצגות "עלובי החיים", "הורים איומים" ו"הר לא זז". גדי יגיל זכה בפרס מפעל חיים. רגב: החרמת מגזרים זו חציית קו אדום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רגב והבמאי של "אשה בורחת מבשורה", היום

ההצגה "אשה בורחת מבשורה" של הבימה והקאמרי היא הזוכה הגדולה של טקס פרסי התיאטרון ה-22, שנערך בצהריים (שישי) במרכז ענב בתל אביב. ההצגה זיכתה את חנן שניר בפרסי במאי ומחזאי השנה, את אפרת בן צור בפרס שחקנית השנה וכן בפרס הצגת השנה בקטגוריית מחזה מקורי. "הורים איומים" מאת ז'אן קוקטו ובבימוי גדי רול בתיאטרון באר שבע זכתה בפרס הצגת השנה בקטגוריית המחזה המתורגם ובשני פרסים נוספים. "הר לא זז" בבימוי עירד רובינשטיין בבית ליסין ו"עלובי החיים" בבימוי משה קפטן של הבימה זכו כל אחת בשלושה פרסים. "מפיסטו" בבימוי עמרי ניצן של הקאמרי זכתה בשני פרסים.

שרת התרבות מירי רגב הגישה את פרס הצגת השנה בקטגורית המחזה המקורי להצגה "אשה בורחת מבשורה". היא התקבלה בנגינת השיר "ירושלים של זהב" ופתחה את נאומה בפנייה לקהל: "בואו לא נממש את הקלישאה השחוקה על השרה שנואמת והקהל ששורק לה בוז. בואו ננסה לצאת מהשבלונה, אתם לא רוצים שאגנוב את ההצגה מהטקס החשוב הזה. אני מסתפקת בקאן". לדבריה, "מוחות יצירתיים נוטים לצמוח בכל מקום. כישרון גולמי הוא מתנה שאינה מבחינה בין דת, גזע ומין וגם לא ברקע סוציו-אקונומי. אנו נוטים לחשוב שאנו עיוורים למגדר, לצבע עור או ייחוס פוליטי וגאוגרפי. הזמנים לא השתנו באמת. נקודת הזינוק של כותבת ערביה מכפר בצפון אינה זהה לזו של כותבת מתל אביב".

רוני דלומי והראל סקעת ב"עלובי החיים". קליפים מהמחזמר של הבימה עתידים לעלות לרשתצילום: ז'ראר אלון

רגב אמרה כי חשוב לוודא שיהיה מקום לגיוון תרבותי. "בהקשר זה של גיוון, אחד האלמנטים שנוגדים את רוח הגיוון הוא החרם. כשאני מביטה באלה המחרימים אוכלוסייה שלמה אני מאוכזבת. הם יוצרים ניכור במקום אחדות. זוהי כפירה באחד מעיקרי האמנות: נגישות לכל אדם באשר הוא ללא קשר לשיוכו הפוליטי. יש מקום גם למחאה פוליטית אבל החרמת מגזרים זו חצייה של קו אחר, קו בצבע אדום", אמרה.

גרוסמן עלה לקבל את פרס הצגת השנה יחד עם שניר. "דויד עצמו, כמו הספר שלו, הוא מקור השראה. השתדלתי ככל יכולתי להיות נאמן לספרו", אמר שניר, שזכה גם בפרס במאי השנה על ההצגה. גרוסמן אמר כי "זו חוויה יחידה במינה. אדם יושב בחדרו במשך חמש שנים וחצי, טורח כמו שיוצרים דמות – מאלפי פרטים ואנקדוטות, ואז אולי בנס יש בדמות שמץ חיים. כשחנן התקשר אלי באתי לקאמרי והשחקנים עמדו שם – והם חיים. מה שהזיתי בדמיון הפך בשר ודם, ולהם יש את הניצוץ שקשה להשיג בכתיבה. הם לקחו את ספרי הקשה והמסובך והפכו אותו להצגה יפה, מרגשת ומלאת רבדים". "זו הפקה ששמה את האגו של התיאטרונים בצד", אמר מנכ"ל הקאמרי היוצא נעם סמל. 

גדי יגיל עם פרס על מפעל חייםצילום: דודו בכר

אפרת בן צור זכתה בפרס שחקנית השנה על תפקיד אורה ב"אשה בורחת מבשורה". "כששמעתי שחנן יעבד את הספר התקשרתי אליו וחשבתי שזו הזדמנות להביע בכלים שרכשתי במשך השנים את הבלתי נסבלות של הקיום כאן. רציתי להשמיע את המחאה והזעקה של אורה", אמרה בן צור עם קבלת הפרס. "האימה והבעתה מהבשורה גורמים לה לברוח לטבע, לראשית הכל, להתחלה. לצד החרדה יש התעקשות שלה לחיות, להחיות, לדבר ולטפל ולגעת בדברים, לא להיות בהדחקה. זו דרכה היחידה לא ללכת לאיבוד. תודה לגרוסמן שמוריש לנו יצירות כאלה ומרשה לנו להתהלך בתוכן".

איתי טיראן זכה בפרס שחקן השנה על "מפיסטו". טיראן ביקש להקדיש את הפרס למנכ"ל הקאמרי היוצא נעם סמל, לשחקן גדי יגיל ולמבקר התיאטרון היוצא של "הארץ" , מיכאל הנדלזלץ. "'מפיסטו' עוסקת במה שקורה לתרבות כשהיא מוחקת עבר. האמרה 'דע מאין באת ולאן אתה הולך' חשובה לחיים וגם לשחקנים. גאה להיות חלק מהמורשת הזאת".

"הר לא זז"צילום: רדי רובינשטיין

אביגיל הררי זכתה בפרס שחקנית המשנה הטובה ביותר על "הורים איומים" בתיאטרון באר שבע. אלי גורנשטיין זכה בפרס שחקן המשנה הטוב ביותר על "מפיסטו" בתיאטרון הקאמרי. 

אלי ביז'אווי זכה בפרס מתרגם השנה על "הורים איומים" בתיאטרון באר שבע. "ההצגה מועמדת לתשעה פרסים, יותר מכמות ההרצה של ההצגה מחוץ לתיאטרון באר שבע", אמר ביז'אווי עם קבלת הפרס, "יש לי 'דרשני' כלפי מי שבוחר את ההצגות לכל רחבי הארץ. הצגה שזוכה לכזו תשומת לב — ויש אחרות בתיאטראות אחרים — משהו שם רקוב באופן שבו מפוזרות ההצגות בכל רחבי הארץ. בפריפריה לא תמיד מקבלים את הטוב ביותר. דרשני". ביז'אווי ביקש לתרום מחצית מסכום הזכייה לארגון "תג מאיר" למען סובלנות בין יהודים לערבים ואת מחציתו השנייה לארגון "מתן" המסייע לפליטים סורים. בפרס עיצוב הווידיאו זכה ניב מנור על "לבד בברלין" בהבימה.

"אשה בורחת מבשורה"צילום: דודו בכר

בפרס השחקנית המבטיחה זכתה ג'וי ריגר על תפקידה ב"עמודי החברה" בקאמרי. את פרס השחקן המבטיח חלקו שאדי מרעי על תפקידו ב"הר לא זז" של בית ליסין ובן יוסיפוביץ' על תפקידיו ב"לבד בברלין" וב"קוריולאנוס" של הבימה. ערן עצמון קיבל את הפרס על עיצוב התפאורה ל"עלובי החיים" בהבימה. אביחי חכם זכה בפרס על הכוראוגרפיה ל"סיפור הפרברים" בקאמרי. מאור צבר זכה בפרס על עיצוב התלבושות ל"הר לא זז". דניאל סלומון זכה בפרס על כתיבת המוזיקה ל"סיפור פשוט" בהבימה. זיו וולושין זכה בפרס על עיצוב התאורה ל"הר לא זז".

מיה דגן זכתה בפרס השחקנית הראשית במחזמר על תפקיד פאני ברייס ב"מצחיקונת" בבימוי צדי צרפתי בתיאטרון הקאמרי. אמיר דדון זכה בפרס השחקן הראשי במחזמר על תפקיד ז'אן ולז'אן ב"עלובי החיים".

ראש העיר תל אביב רון חולדאי הגיש את פרס הקומדיה של השנה לזוכה "לצאת מהארון" של תיאטרון בית ליסין, בבימויו של אלון אופיר. "תמשיכו לבקר אותנו", אמר חולדאי בברכתו, "אנו נמשיך לממן אתכם למרות שאתם מבקרים אותנו. תמשיכו לעשות את עבודתכם ללא פחד ומורא, אנו מאחוריכם תמיד".

"הורים איומים"צילום: מעיין קאופמן

מנחת הטקס רבקה מיכאלי התייחסה בדבריה לשמלה שלבשה השרה רגב בקאן. היא אמרה כי השמלה שלה, שחורה עם נקודות צבעוניות, היא "מחווה לתל אביב בלילה". בדברי הקישור שכתב לה אפרים סידון היא סיפרה על הקמת "תאגיד" תיאטרונים שיציג רק מערכות ראשונות של מחזות ורק בימים זוגיים. "במקום לקרוא למחזה 'אויב העם' נקרא להצגה 'עיתון 'הארץ'", הוסיפה.

השנה קדמה לטקס התפטרות ועדת הפרס על רקע תלונות כמה ממנהלי התיאטראות על רשימת המועמדים הסופיים. הוועדה החליטה לחזור בה מהתפטרותה עד לאחר הטקס ולצד זאת פורסמה רשימת מועמדים עדכנית, שאליה נוספה מועמדותה של מירי מסיקה לפרס השחקנית הראשית הטובה במחזמר על "עלובי החיים". מלבד זאת, שש המועמדויות שקיבלה "חלום ליל קיץ" של החאן, שהוצאה לבסוף מהפרס השנה משום שעלתה בתחילת 2017 ובניגוד לתקנון, הוחלפו במועמדויות להצגות אחרות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ