היישר מסין: מופע המחול "אופרת הירח" מגיע לארץ

שילוב בין מחול עכשווי למסורתי וסיפור שובה לב הם מה שמכינה לנו להקת המחול הסינית וואנג יאבין ביוני הקרוב

מרט פרחומובסקי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אופרת הירח - להקת המחול וואנג יאבין
מרט פרחומובסקי, עכבר העיר
צילום: יח"צ

סביר מאוד להניח, שכשאתם חושבים על מחול סיני, הדימויים שצצים מול העיניים הם של רקדניות חייכניות בשמלות צבעוניות מסורתיות מניעות את ידיהן בליווי מוזיקת מיתרים ענוגה. סין היא מדינה שמזוהה בעיני שאר העולם עם מסורת תרבותית עתיקה, שמטופחת בקפדנות, ופחות עם יצירה עכשווית, שמנהלת דיאלוג עם הזרמים האמנותיים המובילים בעולם. להקתה של יאבין וואנג, שתופיע בישראל ביוני, היא אחת הנציגות המרכזיות של המחול העכשווי בסין, שפועלת בתשע שנות קיומה למען התבססותו של הז'אנר במדינתה. 

» אופרת הירח - להקת המחול וואנג יאבין - לכל הפרטים
» עכבר במה
» הופעות מחול

"אם אין לך כוס, אין מה שיחזיק את הקונספט"צילום: Zhang Luoping

"כשפתחנו את הלהקה והתחלנו לעבוד, היו מעט מאוד קבוצות של מחול מודרני ועכשווי בסין, בעוד שהמדינה תמכה אך ורק בלהקות של ריקוד סיני מסורתי ומחול קלאסי, שרובן הן בבעלותה", מסבירה וואנג. "עם זאת, בשנים האחרונות, משרד התרבות כאן השתכנע שצריך לתת גם מעט מקום לדברים אחרים, והתחיל להעביר תמיכה גם ללהקות מחול עכשוויות. עדיין, מדובר בסכומים קטנים באופן יחסי".

מדוע לדעתך השינוי הזה קורה דווקא עכשיו?
"לדור הצעיר בסין היום יש מזל, כי הוא יכול להיחשף להרבה יותר אמנות שמגיעה מהמערב, בניגוד לדור הקודם. הדור שלי זכה לראות מחול עכשווי מערבי במגוון סגנונות, ולהיות מושפע מהם, בדרך ליצירה האישית שלנו. השילוב בין ההשפעות מהמערב לתרבות המסורתית העשירה בסין הופך את מה שאנחנו עושים לייחודי".

בין שפת מחול מסורתית למחול עכשווי. "אופרת הירח"צילום: יח"צ

בשנים הלא רבות של קיום הלהקה, יאבין וואנג כבר הספיקה לעשות לעצמה שם בעולם, וליצור כמה וכמה שיתופי פעולה מרתקים עם עולם המחול המערבי. ב-2013, למשל, יצרה עבודה בשם "ג'נסיס" בשיתוף עם סידי לארבי שרקאווי, מהיוצרים הבולטים של עולם המחול העכשווי. בשנה שעברה לקחה חלק בפרויקט "היא אמרה" של הבלט הלאומי האנגלי, שהורכב משלוש עבודות קצרות של כוריאוגרפיות, ויצרה במסגרתו את "M-Dao" על בסיס דמותה המיתולוגית של מדאה, האישה הנבגדת שרוצחת את ילדיה. הפרויקט זכה להערכה רבה באנגליה, והבלט הלאומי האנגלי אף זכה בזכותו השנה בפרס אוליבייה היוקרתי.

כמו במקרה של "M-Dao" גם "אופרת הירח", עבודה שלהקת יאבין וואנג תציג בישראל, שואב את נושאיו מחומרים מיתיים וספרותיים, כדי להציג על הבמה מסע נפשי מייסר של אישה מורכבת. המקור הפעם הוא ספרו של הסופר והתסריטאי בי פיו, המוכר מאוד בסין, שעוסק בכוכבת באופרה הסינית, שמצטיינת במיוחד בתפקיד מלכת הירח המסורתי.  אלא שבעקבות תקרית אלימה, השחקנית מפוטרת מעבודתה ונאלצת להתרגל לקיום יומיומי שוחק, במסגרת נישואים חונקים, בעוד ששחקנית אחרת מבצעת בהצלחה את תפקידה. שילוב בין עולם האופרה הסינית לבין "החיים עצמם", שהספר של ביו פיו מזמן, מאפשר לעבודה הנוכחית ליצור מפגש מרתק בין שפת מחול סינית מסורתית לבין מחול עכשווי מערבי עז מבע ומבוצע לעילא. כל זאת, בתוך מסגרת תיאטרלית דרמטית שונה מהנהוג מרוב המחול העכשווי הנוצר היום במערב, שנוטה לכיוון של הפשטה נראטיבית. "אני חושבת שסיפור הוא כמו כוס, שצורתו מחזיקה את הקונספט ואת הרעיונות התנועתיים שאני שופכת לתוכה", מסבירה וואנג את גישתה. "בעיניי, אם אין לך כוס, אין מה שיחזיק את הקונספט. המופע הנוכחי נוצר, כי רציתי לעבד את הספר של בי פיו ולדבר עם הקהל על הרעיון הזה של אישה שכמהה לירח, לאמנות, אך הכמיהה הזאת עומדת בניגוד למצב החיים הנוכחי שלה".

את השתתפת בפרויקט של נשים כוריאוגרפיות וגם מתקמקת ביצירותייך בדמויות מורכבות ומיוסרות של נשים. האם את מרגישה, שהיצירה שלך היא נשית במובהק?
"אני חושבת שהאמנים הטובים ביותר משלבים באישיותם אלמנטים גבריים ונשיים, כך שכשאני יוצרת אני שוכחת שאני אישה. עם זאת, אני חושבת שדבר שמאוד מרכזי ביצירות שלי הוא הרגש, ואולי זה מה שהופך אותן ליצירה נשית".

טעימה מתוך "אופרת הירח":

המופע "אופרת הירח" יוצג בתאריכים 8-10 ביוני בבית האופרה, תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ