החדש של פינטו ופולק שלוקח אותנו לעבר

לאחר פירוק הזוגיות והמופע "סלאג" באה לעולם יצירה חדשה לצמד המצליח המנסה לחבר שתי יצירות מנקודות זמן שונות, שמדברות אחת עם השנייה

מרט פרחומובסקי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עצקרח
מרט פרחומובסקי, עכבר העיר
צילום: אבשלום פולק

התקציר המלווה את יציאתה לעולם של "עצקרח", יצירתם המשותפת החדשה של ענבל פינטו ואבשלום פולק, משדר אותות מפתיעים של סיכום והתבוננות רטרוספקטיבית. "מסע גילויים מרתק בין השכבות הארכיאולוגית של יצירתם המשותפת של פינטו ופולק", הוא גורס, "ממרחק מבוקר הם חוזרים יחד אל נופים מוכרים, כמו קריאה מחודשת של מכתב שנשלח מארץ רחוקה". השילוב בין האופי הסיכומי לכאורה של היצירה החדשה לבין העובדה שפינטו ופולק חזרו לעבוד יחד, אחרי שפירקו את זוגיותם בשנה שעברה ואף הוציאו עבודה בשם "סלאג", שפולק היה חתום עליה לבדו, מעלה שאלות לגבי מצבה הנוכחי של הלהקה ועתידה.

» עצקרח - לכל הפרטים
» עכבר במה

» לוח הצגות

"דרך למלא את השלד". דינה זיוצילום: אבשלום פולק

אף על פי כן, מנהלת החזרות של הלהקה דינה זיו, שעובדת עם הלהקה ב-13 השנים האחרונות, גורסת שלא רק שהעבודה ממשיכה כסדרה, גם המהות הסיכומית של היצירה החדשה היא בערבון מוגבל. "'עצקרח' לא מתייחסת ליצירה של ענבל ואבשלום באופן כללי, אלא בעיקר לעבודה אחת ספציפית – 'ראשס' מ-2007", היא מסבירה. "זאת עבודה שנוצרה במקור עבור להקת 'פילובולוס' האמריקאית, ואחר-כך גם הוצגה על-ידי הלהקה שלנו. העבודה החדשה מכילה בתוכה את 'ראשס' ומוסיפה לה חלק נוסף, שמוביל אליה. 'ראשס' יוצרת תחושה שהתקיים משהו לפני האירועים המתוארים בה, כאילו שזאת חידה שעדיין לא לגמרי נפתרה. כך נוצר החלק החדש הזה, שקצת מטלטל את העולם של 'ראשס' ומשפיע עליו. יש כאן שתי יצירות מנקודות זמן שונות, שמדברות אחת עם השנייה".  

מה לדעתך היה שם ב'ראשס', שמוביל את פינטו ופולק לחזור אליה בפעם השלישית?
"יש משהו מאוד ספציפי ב'ראשס' שקשור לתקופה שבה נוצרה, בעוד שהיום ענבל ואבשלום נמצאים במקום יצירתי אחר. העבודה ההיא הייתה מאוד מהודקת ו'סיפורית', דבר שגם קשור לשיתוף הפעולה עם 'פילובולוס'. זאת להקה שעובדת בצורה שונה לגמרי מאיתנו. אני חושבת שסגנון העבודה של ענבל ואבשלום היום הוא יותר מופשט. אולי זה גם קשור להקטנת המינון של התיאטרליות, שתמיד אפיינה את הלהקה, לטובת המחול. אני חושבת שהיום הם גם משתמשים יותר ברקדנים ומאפשרים להם ביטוי".

דינה זיו התחילה את דרכה כרקדנית, ושיתפה פעולה בין השאר עם להקת "דה דה דאנס" ועם רונית זיו. ב-2004 הצטרפה ללהקתם של פינטו ופולק, בזמן העבודה על "מה טוב בירח", וגם לקחה חלק ביצירות אחרות ברפרטואר של הלהקה, ביניהן "שייקר" ו"בוביז". שנתיים מאוחר יותר הפסיקה לרקוד בעקבות פציעה, אך נשארה בלהקה בתפקיד מנהלת החזרות. עם הזמן, ככל ששיטות העבודה של פינטו ופולק התפתחו, תפקידה של זיו הפך להיות מכריע. "בתהליך היצירה, התפקיד שלי הוא לקדם כמה שיותר את הרעיונות של ענבל ואבשלום", היא מספרת. "לפעמים הם עושים סקיצה שמבוססת על רעיון ואז אני נכנסת לעבוד עם הרקדנים ומחפשת דרך למלא את השלד ולפתח אותו. אחר-כך, על בסיס מה שאנחנו יוצרים, ענבל ואבשלום מכוונים לאן לקחת את זה. כשדיברתי על כך, שעם השנים הרקדנים קיבלו יותר דגש, זה חלק מהעניין. היום רקדן יכול לקחת קטע מסוים ולהפוך אותו למשהו שהוא גם שלו וגם בכיוון שענבל ואבשלום רוצים. זה מתקבל בשמחה והופך לחלק מהעבודה".

צילום: אבשלום פולק
פתרונות בימתיים. "עצקרח"צילום: אבשלום פולק

מה לדעתך הולך לקרות עם הלהקה בשנים הבאות? האם פינטו ופולק ימשיכו לעבוד יחד?
"בתוך הסטודיו העבודה נשארה אותה עבודה. אני לא מרגישה בהבדל. יש משהו באופן שבו הם יוצרים ובדינמיקה ביניהם בחזרות שלא משתנה. אחרי כל-כך הרבה שנים, ולמרות ההכרות העמוקה שלי עם עבודתם ואופן החשיבה שלהם, הם עדיין מצליחים להפתיע אותי בפתרונות הבימתיים ובאופן שהם יוצרים את העולמות שלהם בעבודות. עם זאת, אני לא חושבת שיש החלטה ברורה לגבי העתיד. כרגע הם עשו עבודה ביחד, ויכול להיות שאחר-כך יעשו עבודות בנפרד. זה משהו שלא הוחלט, ככל הידוע לי".

עצקרח יוצג בחמישי ה-8 ביוני ושישי ה-9 ביוני בסוזן דלל, תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ