לירז צ'רכי בהצגה על חייה של פרידה קאלו: "זה לא תיאטרון סאחי"

הצגה חדשה מז'אנר תיאטרון המחול תנסה להעיר לחייה את סיפורה של הציירת האקסצנטרית. "דרך הציורים שלה היא המציאה את הריאליטי", מספרת צ'רכי שמגלמת את דמותה

דניאל שירין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרידה
דניאל שירין, עכבר העיר

לירז צ'רכי סופרת סימנים כחולים. כמה יש מהם? הרבה. "אני נופלת לא מעט במהלך ההצגה", היא מסבירה, "פעם אני נופלת על החלק הזה, פעם על החלק הזה. את הרגליים אני ממש לא רוצה להראות. ומה לעשות שאי אפשר ליפול בלי להיפצע? אבל זה בסדר, זה חלק מהחיים של פרידה ואנחנו כאן כדי להציג את הסיפור שלה".

» פרידה - לכל הפרטים
» עכבר במה
» לוח הצגות
» מדריך לעונת הפסטיבלים 2017
» הכינו את הכרטיסים: מדריך להצגות ומחזות זמר לקיץ 2017

צילום: מנחה נופה

פרידה היא כמובן פרידה קאלו, הציירת המקסיקנית שיצרה באמצע המאה הקודמת, אך התפרסמה רק לאחר מותה בגיל 47. בתיאטרון הבימה תעלה הערב (ראשון) "פרידה" הפקת תיאטרון מחול העוקבת אחרי סיפורה המעניין של הציירת, מילדותה בה סבלה ממחלת הפוליו, דרך התבגרותה בכיסא גלגלים ועד לאהבות הגדולות שלה עם גברים ונשים. מי שמגלמת כאמור את דמותה של קאלו, היא השחקנית והזמרת לירז צ'רכי.

באיזה אופן את מזדהה עם הדמות?
"כל הקצוות הכי קיצוניים שלה הם החלומות שלי, אז הדבקתי כל חלום לקצה אחר. היה פעלה מתוך המקום היצירתי, האמנותי, בלי גבולות. אמרתי כבר כמה פעמים שלדעתי דרך הציורים שלה היא המציאה את הריאליטי. היא ציירה את עצמה מהקושי, הנכות, הכישלונות של ההריונות שלה, ההתנסויות המינית שלה ועוד. לא היה איזשהו מחסום דרך הציור. אמנם היא התפרסמה רק אחרי לכתה, אבל היא הצליחה להשאיר פה פיסת ריאליטי מטורפת. זה קצה אחד. הקצה השני הוא המקום הנשי שלה שהיה מאוד מועצם על אף היותה נכה. לא הכרתי אישה נכה ומוגבלת ברגליים שחלתה בפוליו ועברה תאונת דרכים וידעה להחזיק את עצמה בצורה כל כך עוצמתית ונשית, בלי לחשוב שמישהו לא ירצה אותה. כל מי שהיא רצתה, התאהב והתאהבה בה. עצם זה שהיא הצליחה ללכת עם שפם וגבות ושמה פס על כולם, זה כאילו שהעולם החיצוני שלה לא היה קיים. היא חיה בתוך עצמה ולא ראתה כלום חוץ מהחיים שלה והרצונות שלה וככה בחרתי להעביר אותה".

זאת הייתה ההתנסות הראשונה שלך בתיאטרון מחול?
"כן ומבחינתי ליצור את הסיפור הזה דרך תנועה זה באמת חלום. לדעתי יש משהו מאוד נכון בלבחור להעביר את הסיפור הזה שלא דרך טקסט אלא דרך תנועה, כי באישה הזאת שכנו מיליוני נשים, לא אחת, ואי אפשר באמת לספר את הסיפור שלה דרך טקסט. זה יהיה חסר, זה יהיה פלקטי. דרך התנועה אני חושבת שאפשר באמת להעביר אותה בצורה הכי רחבה והכי חזקה שיש".

"פרידה גרמה לי לחזור"

מלבד צ'רכי משתתפים בהצגה גם השחקן אסף גולדשטיין (שמגלם את בן זוגה של קאלו, הצייר דייגו ריברה) וקאסט של שמונה רקדנים שאחראים לחלק הארי של המחול בהצגה. מי שמנצח על כל אלה הוא הכוריאוגרף וכעת גם הבמאי, אביחי חכם, שאולי זכור לכם מעבודותיו במחזות זמר כמו "גבירתי הנאוה", "שיער" ו"אוויטה" וכעת בגיל 28 בלבד, מקבל לידיו את המושכות להצגה מלאה בתיאטרון הרפרטוארי. "זה היה תהליך נורא קשה", הוא חולק. "אני מרגיש מלא ומרוקן בו זמנית. אבל אני רוצה שהקהל ידע שאפשר להנגיש תיאטרון מחול".

צילום: מנחה נופה
הצליחה להשאיר פיסת ריאליטי. "פרידה"צילום: מנחה נופה

מי שליווה את חכם בעבודה על היצירה, הוא המנהל האמנותי של הבימה, הבמאי משה קפטן. "ישבנו ביחד וחילקנו את ההצגה לפרקים, הוא עזר לי מבחינת נרטיב דרמטי, מה צריך לעבור. ופשוט נזרקתי לזה, כמו שאני יוצר כוריאוגרפיה", מסביר חכם. מי שעוד שמחה "להיזרק" לסיפור היא כמובן צ'רכי שמרוצה למדי מהתפקיד שהיא מגלמת: "בהצגה הזאת אני משחקת רוקדת, שרה שני טרקים לייב בספרדית,  ובעיקר מספרת את סיפורה של אחת הנשים הכי מדהימות ושוות בעולם. אני לא מתיימרת להיות פרידה קאלו, אבל אני יכולה להגיד שיש לי קשת של צבעים לעבוד איתה וזאת באמת פריווילגיה מטורפת".

למי לדעתך ההצגה הזאת פונה?
"כל מי שאוהב לראות אמנות פיור. זה לא תיאטרון סאחי. בתיאטרון הרפרטוארי עוד לא מקרה דומה, שלקחו על עצמם הפקה מקורית בז'אנר של 'תיאטרון מחול'. אבל אני לא חושבת שאפשר לשים את ההצגה הזאת באיזושהי הגדרה, היא מתאימה לכולם"'.

צילום: מנחה נופה
להעביר את הטקסט דרך תנועה. "פרידה"צילום: מנחה נופה

לא הופעת על בימות התיאטרון כמה שנים. מה גרם לך לחזור?
"פרידה. לגמרי. לא הייתי בתיאטרון מבחירה, גם כי עשיתי את המוזיקה שלי, וגם כי עניין אותי לעשות משהו שהוא אושר יצירתי גדול ולאו דווקא משהו שהוא הדיפולט שלי (ברירת המחדל ד.ש). זה לא מעניין שמלהקים אותי לדברים שכבר עשיתי – אחרי עשר הצגות אני ממצה. וכאן זה פשוט לא נגמר, כי זה להיכנס לתוך יצירה שעוד לא קרתה, לכן לקחתי את התפקיד. וכי די, כמה אפשר לעלות שוב ושוב עם אותן הצגות?".

הצצה ל"פרידה":

ההצגה "פרידה" תעלה היום, ראשון ה-28 במאי בשעה 18:00 ובשעה 21:00 בתיאטרון הבימה, תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ