בעקבות פסילת הצגה על הכיבוש: המנהל האמנותי של פסטיבל עכו התפטר - תיאטרון - הארץ

בעקבות פסילת הצגה על הכיבוש: המנהל האמנותי של פסטיבל עכו התפטר

אבי גיבסון בר-אל מסר את התפטרותו, וחבר נוסף בוועדה האמנותית התפטר בעקבותיו, לאחר שוועדת ההיגוי פסלה את "אסירי הכיבוש" של עינת ויצמן. לא ברור באיזו מתכונת הפסטיבל יתקיים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יאיר אשכנזי

המנהל האמנותי של פסטיבל עכו לתיאטרון אחר, אבי גיבסון בר-אל, הודיע הבוקר (ראשון) לעיריית עכו על התפטרותו מהתפקיד לאור פסילת ההצגה "אסירי הכיבוש" שיצרה עינת ויצמן בוועדת ההיגוי של האירוע. לאחר ששש מתוך שמונה הקבוצות המשתתפות בתחרות בפסטיבל איימו לפרוש מהאירוע אם הצגתה של ויצמן לא תוחזר אליו, לא ברור באיזו מתכונת ייערך הפסטיבל השנה.

גיבסון כתב הבוקר ליוצרי הפסטיבל על התפטרותו בהודעה קצרה, שבה איחל להם "ימים טובים והמשך יצירה". לאחר המהלך הודיע גם חבר הוועדה האמנותית יוסף אבו-ורדה על התפטרותו. אמש שבו היוצרים ונפגשו כדי לדון במהלכיהם הבאים והיום אמר אחד מהם ל"הארץ" כי בכוונתם להעלות את ההצגות שלהם במסגרות אחרות. "השנה יהיה בעכו פסטיבל מירי רגב", הוסיף, "פסטיבל לתיאטרון אחר יתקיים בעיר שמבינה מהו חופש ביטוי".

אבי גיבסון בר אל
אבי גיבסון בר אלצילום: מוטי מילרוד

החלטת ועדת ההיגוי לפסול פעמיים את "אסירי הכיבוש", העוסקת במכתבים ובסיפורים של אסירים פלסטינים, עוררה תרעומת בקרב חלק מארגוני היוצרים. איגוד במאי התיאטרון (בת"י), ארגון היוצרים העצמאיים בתיאטרון (אי"ב) וארגון השחקנים בישראל (שח"ם) הודיעו כי הם מגבים את החלטתם של גיבסון ושל יוצרי התחרות לפרוש מהאירוע ומגנים את התנהלות עיריית עכו, שאותה כינו "פוגענית ובלתי דמוקרטית". "לאורך כל שנות קיומו נשמר חופש הביטוי של הפסטיבל, שהפך לסמל לדו-קיום ושיתוף פעולה", כתבו הארגונים בהודעתם, "בשנה שעברה זכה גיבסון לשבחים רבים מהציבור, מקהל המבקרים, מתושבי עכו ומהעירייה על איכות הפסטיבל. 

"מאז, בעבודה קשה, הוא רוקם את הפסטיבל שעתיד היה להתרחש באוקטובר השנה. לא בכדי קיימת הפרדה בין ועדת ההיגוי לוועדה האמנותית. ברגע שוועדת ההיגוי והעירייה בוחרות את המנהל האמנותי, ראוי לגבות אותו - גם אם התכנים האמנותיים אינם עומדים בקנה אחד עם דעותיהן האישיות, לגיטימיות ככל שיהיו. ועדת ההיגוי קיבלה החלטה שנמצאת מחוץ לתחום אחריותה, החלטה הפוגעת בערך דמוקרטי בסיסי ובכל היוצרים והיצירות האחרים שנבחרו לקחת חלק בפסטיבל. היא מטלטלת את הפסטיבל כולו ושמה בסימן שאלה את עצם קיומו. בכך רמסה הוועדה ערך דמוקרטי בסיסי – חופש הביטוי".

המחזאי והבמאי יהושע סובול, שתיכנן להעלות בפסטיבל את מחזהו "שקולים" בבימוי אלון טיראן, אמר ל"הארץ" כי "ועדת ההיגוי פסלה את העבודה של עינת ויצמן מבלי לראות פיילוט שלה ומבלי לקרוא טקסט שלה – כי הטקסט היה בתהליך גיבוש. היא הגישה רעיון ופיילוט וכך הפסילה באה בעקבות שם המופע – 'אסירי הכיבוש' ושם היוצרת, שבשנה שעברה העלתה בפסטיבל את 'פלסטין, שנת אפס'. הפוליטרוקים החליטו שמספיק לעסוק בנושא וזו צנזורה מהסוג הגרוע ביותר". הוא הזכיר כי בתקנון הפסטיבל אין סעיף האוסר על אמן להציג בתחרות בפעם השנייה, כך שוועדת ההיגוי ככל הנראה המציאה סעיף לצורך הצדקת פסילתה של ויצמן בפעם הראשונה.

סובול הוסיף כי ועדת ההיגוי ביקשה מגיבסון שיעביר לידיה את רשימת 170 ההצעות שמתוכן נבחרו תשע ההצגות, ככל הנראה לקראת בניית תוכנית הפסטיבל מחדש. לא ברור אם שתי ההפקות שכבר חתמו על החוזים עם הפסטיבל יתחרו בו או לא. "כל אמן שמכבד עצמו לא ירצה לעלות על במה שממנה זרקו אמנית אחרת בגלל הנושא שבו עסקה", סיכם סובול, "בימינו הבושה הלכה לעולמה". 

מפסטיבל עכו נמסר בתגובה כי "השנה כבכל שנה הוגשו לפסטיבל כ-170 הצגות של יוצרים ואמנים מוכשרים המעידים על האמון הרב והבית החם שהיוצרים והאמנים רואים בנו. החלטתו של המנהל האומנותי בפסטיבל עכו, אבי גיבסון, להתפטר אחרי שקיבל שכר במשך ששה חודשים הינה חסרת אחריות ומעידה על הבנה לקויה של תפקידו וחוסר מקצועיות משווע. גיבסון פגע באופן קשה בתקנון הפסטיבל אותו הכיר היטב ובחוזה עליו חתם. בתחילה קיבל את עמדות ועדת ההיגוי, אך כשל בעמידה מול הלחצים שהופעלו עליו. פעולותיו בוצעו בניגוד להחלטות ועדת ההיגוי מתוך רצון לשרת גורמים רדיקליים ופרובוקטיביים. החלטותיו של גיבסון כי שנה אחר שנה יהיה עיסוק מרכזי בטרוריסטים עם דם על ידיהם מעידה על קיבעון וחוסר יכולת לגוון. ההתעקשות לבחור שנה אחר שנה את אותה היוצרת באותו הנושא צריכה להדליק נורה אדומה לכל מי שפלורליזם בכלל ורבגוניות תרבותית בפרט חשובים לו. לאף גורם אין מונופול ובעלות על חופש הביטוי והפלורליזם!".

עוד נמסר כי "העיר עכו תחגוג גם השנה, בפעם ה-38, את התיאטרון לפסטיבל אחר (כך במקור, י"א) תוך עידוד והשקעה במגוון נושאים החשובים לכלל החברה הישראלית. הנהלת הפסטיבל תבחר בימים הקרובים את המנהל האומנותי החדש שיוביל ויבחר מתוך המחזות הרבים והמגוונים שהוגשו. עיריית עכו תמשיך להוות דוגמה ומופת לתיאטרון ולדו קיום". 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ