יאיר אשכנזי

נציגת הנהלת התיאטרון הלאומי הבימה ביקשה אתמול (שלישי) מאלון טיראן, במאי ההצגה "ורסאצ'ה: שם זמני" שמוצגת בתיאטרון זה כארבעה חודשים, להצניע את אחת הסצינות בהצגה שבה מופיעה השחקנית מיקי פלג־רוטשטיין בתחתונים בלבד. ההצגה הועלתה תחילה באולם מסקין ותעבור החודש לאולם הבימרתף הקטן יותר. ערוץ 2 דיווח אמש על הבקשה והזכיר שמועות שלפיהן לשכת שרת התרבות מירי רגב יצרה קשר עם הנהלת הבימה בנוגע לסצינה. עם זאת בדיווח נאמר כי הן הנהלת התיאטרון והן לשכת השרה הכחישו את הפנייה.

"ורסאצ'ה: שם זמני" שכתבה מיכל אהרוני עוסקת במפגש בין סגן ראש ארגון פשע לשעבר שנהפך לעד מדינה (בגילומו של גיל פרנק) לבין בת זוגו (פלג־רוטשטיין) בדירת המסתור שלו. מאז עלתה ההצגה כתבה אהרוני כמה פעמים בעמוד הפייסבוק שלה כי מחלקת המכירות של הבימה ביקשה לברר עמה האם יש אפשרות לוותר על סצינת העירום. "עירום חלקי שלו ושלה, קללות — לא בדיוק החומר ממנו עשויים המנויים", כתבה בפוסט ב–28 בפברואר, "הדבר הראשון ששאלו אותי במחלקת המכירות זה אם אפשר להוריד את העירום. ידענו שנשלם מחיר ובכל זאת לא הורדנו, אלון טיראן וגיל פרנק ומיקי פלג ואנוכי מתעקשים לעשות את הבלתי אפשרי ולהוכיח שאפשר לעשות בארץ תיאטרון כזה גם ברפרטוארי, לא רק בפרינג', שלא חייבים להקל על הקהל כל הזמן".

בשבוע שעבר איימה רגב שלא לתמוך בשני מופעים הכוללים עירום במסגרת פסטיבל ישראל. באופן מפתיע, בראיון עמה בגלי צה"ל ביום ראשון השבוע היא הזכירה את ההבדל בינם לבין סצינת עירום בהצגה בהבימה. "לא אמרתי באף שלב שאני מתנגדת למופעי עירום. כל אחד יכול לראות עירום ולשלם על מופע עירום", אמרה, "אמרתי באופן ברור שאני מתנגדת לממן מופע עירום משום שהוא פוגע באוכלוסייה גדולה מדי במדינת ישראל. לא ביקשתי לבטל את המופעים אלא שמי שרוצה לראות עירום מלא — בבקשה, שישלם את מיטב כספו כדי לראות עירום. הפסטיבל הוא חשוב ו–20% ממנו ממומן על ידי המדינה. עם זאת, אני לא חייבת לתמוך בכל התכנים. אם יש 20 מופעים ומתוכם שניים פוגעים בציבור — משום שהאירוע ממומן ב-80% מתקציב אחר — שיממן אותם מהתקציב האחר. למה ציבור חרדי, מסורתי או שמרן צריך לממן מופע עירום? זו לא סצינה בהבימה, ועובדה שאני תומכת בהבימה, גם אין לי בעיה עם תערוכת תמונות, לא נהיה קיצוניים. סצינה זה בסדר, זה ברור, אבל עירום מלא — למה? למה להעמיד אותנו במצב כזה?". 

לאור העמדה שהביעה בשבוע שעבר שרת התרבות מירי רגב בנוגע למופעי העירום בפסטיבל ישראל ואיומה שלא לתמוך בהם, מקורות המקורבים להפקת ההצגה העלו באוזני "הארץ" סימני שאלה בנוגע לעיתוי דרישת נציגת ההנהלה "לטפל" כלשונם בסצינות העירום. בשיחה עם "הארץ" אמרה אהרוני כי סוגיית העירום עלתה בעבר בשיח היוצרים עם הנהלת הבימה, אבל עד כה לא התקבלה החלטה קונקרטית בעניין. "אני רואה סוג של אחריות שלנו כיוצרים בעת הזו, והיא לא ברמת האחריות האישית להצגה הספציפית אלא ברמה יותר קולקטיבית. הבימה העלה מחזה מקורי של מחזאית צעירה עם במאי צעיר, לקח סוג של החלטה אמיצה, אבל ברגע הנתון עיתוי הדברים אינו נכון ואינו טוב. זו החלטה שהיתה צריכה להתקבל בשיתוף הבמאי והשחקנית והמנהל האמנותי והמחזאית".

השחקן גיל פרנק אמר כי בקשת ההצנעה נובעת מהמעבר לאולם הקטן יותר. "הרבה חשבו שאחרי שהיועצת של טראמפ אמרה 'עובדות אלטרנטיביות' העלנו בהבימה את '1984', אבל זה נקבע שנה לפני כן, עוד לפני שטראמפ נבחר", הוסיף, "על אותו משקל, עניין העירום פה כבר דוסקס לפני חודשיים, כשההצגות הראשונות הוצגו. עיתוי הזמנים הוא מקרי בהחלט, עם מירי רגב והדברים האלה. זה קשור למעבר לבימרתף ולא להלך הרוח הכללי בארץ. הנהלת התיאטרון החליטה שבגלל שההצגה עוברת לאולם קטן יותר – והתיאטרונים פה כן מתחשבים ברגשות הציבור וברגשות הקניינים שלהם — זה יהיה". פרנק הוסיף כי באחת מהצגות "קוריולאנוס" מאת ויליאם שייקספיר ובבימוי עירד רובינשטיין, המוצגת אף היא בבימרתף, הוא התבקש שלא לחשוף את ישבנו לקהל כפי שקורה באותה הצגה.

מיקי פלג־רוטשטיין ואלון טיראן סירבו להגיב. מלשכת רגב טרם נמסרה תגובה. מהבימה נמסר בתגובה כי "שיקולי התיאטרון הלאומי היו והינם מקצועיים אמנותיים בלבד. מדובר בהחלטה של הנהלת התיאטרון, שהתקבלה בעצה אחת עם המחזאית לפני כחודשיים, ללא שום התערבות חיצונית, ואין לה שום קשר לרכילויות שאליהן אתם מכוונים". בהבימה לא השיבו לשאלת "הארץ" האם הנהלת התיאטרון פועלת להצנעת סצנות עירום בהצגות נוספות המוצגות בו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ