משבר פסטיבל עכו: מוני יוסף נבחר להחליף את גיבסון הפורש בניהול הפסטיבל

יוסף, מנכ"ל המרכז לתיאטרון של עכו, ניהל כבר את הפסטיבל במשך שלוש שנים. ארגוני יוצרים קוראים לא לשתף עמו פעולה. עמרי ניצן: הקאמרי יבחן אפשרות לאירוח ההצגות שפרשו מהפסטיבל

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אשכנזי

השחקן והבמאי מוני יוסף, מנכ"ל המרכז לתיאטרון של עכו, נבחר השבוע לנהל אמנותית את פסטיבל עכו לתיאטרון אחר במקומו של אבי גיבסון בר־אל, שהתפטר בשבוע שעבר לאור פסילת ההצגה "אסירי הכיבוש" בוועדת ההיגוי.

יוסף, ממייסדי המרכז לתיאטרון של עכו, ניהל אמנותית את פסטיבל עכו יחד עם היוצרת סמדר יערון בשנים 2009–2012 ולצד זאת ניהל את פסטיבל המסרחיד במרכז לתיאטרון של עכו, הנתמך על ידי משרד התרבות. לאור המחאה הגוברת בשבוע האחרון מצד כמה ארגוני יוצרים ושחקנים בתיאטרון — ובהם ארגון השחקנים בישראל (שח"ם), איגוד במאי התיאטרון (בת"י), ארגון היוצרים העצמאיים בתיאטרון (אי"ב) ואיגוד המחזאים — וקריאתם לחבריהם שלא להשתתף בפסטיבל תחת הניהול האמנותי החדש, לא ברור כיצד ייראה רפרטואר הפסטיבל בעכו.

יוסף נבחר על ידי ועדת ההיגוי של הפסטיבל מתוך שבעה מועמדים. "הדו-קיום הוא מרקם מאוד חשוב לי ולעיר", מסר יוסף, "תיאטרון עכו ממוקם בעיר העתיקה והתושבים הם תומכי התיאטרון. בעכו תיאטרון הוא הגשר בין האוכלוסיות. אנשים ממתינים שנה שלמה לפסטיבל ואני רואה לעצמי חובה לשמור על ההמשכיות של הפסטיבל גם השנה. חשיבותו של הפסטיבל היא חברתית, עירונית ולאומית".

מנכ"ל הפסטיבל, אלברט בן שלוש, מסר: "אני שמח על הסכמתו של יוסף לקבל עליו את הניהול האמנותי של הפסטיבל. מוני אמן ויוצר עם ניסיון עשיר ומרשים בתחום הפרינג', שימש בעברו כמנהל אמנותי של הפסטיבל ומכיר את העבודה, האמנים והתיאטרון, כך שוועדת ההיגוי בחרה את האיש הנכון בזמן הנכון". 

מהפורום המשותף לשח"ם, בת"י ואי"ב נמסר בתגובה למינויו של יוסף: "אנו קוראים לכל היוצרים, כולל יוסף, לכל מוסדות התרבות בישראל, הפגינו סולידריות ואל תשתפו פעולה עם פסטיבל עכו. מותר וחשוב לא להסכים על תוכן היצירה, אולם הפעלת צנזורה על בסיס דעות פוליטיות, עשויה לפגוע בחופש הביטוי והיצירה". הפורום קרא ליוצרים שהגישו הצעות לפסטיבל עכו ולכל המנהלים האמנותיים של התיאטראות להפגין סולידריות ולחתום על העצומה המתנגדת לשיתוף פעולה עם הפסטיבל.

לאחר פרסום מינויו של יוסף הודיע המרכז לתיאטרון של עכו כי יוסף קיבל את ההחלטה לקבל עליו את הניהול האמנותי של פסטיבל עכו כאדם פרטי וכתושב עכו, כך שהמרכז לתיאטרון אינו שותף להחלטה בשום צורה. "נהפוך הוא: המרכז לתיאטרון של עכו לא ישתתף בפסטיבל עכו השנה כאות סולידריות עם האמנים", נמסר. 

לפני עזיבתו את התפקיד התבקש גיבסון להעביר לוועדת ההיגוי את 160 ההצעות שלא התקבלו לפסטיבל השנה. בעשרת הימים האחרונים פנתה הנהלת הפסטיבל ליוצרים שונים, ובהם השחקנים והבמאים יפתח קליין ושלום שמואלוב, בהצעות לנהל אמנותית את הפסטיבל אולם הם סירבו. על רקע מינויו של מוני יוסף התברר כי לאחר התפטרותו של גיבסון פרשו מהוועדה האמנותית לא רק השחקן יוסף אבו־ורדה והבמאי מרטין מוגילנר, אלא גם מנהלו האמנותי של פסטיבל ישראל, איציק ג'ולי, והבמאית נועה רבן, כך שההרכב כולו התפטר לאור פסילת ההצגה.

רבן אמרה ל"הארץ" כי גם לה הוצע לנהל אמנותית את הפסטיבל אך גם היא סירבה. "ברגע שהבנתי שמדובר בהטלת וטו חד־משמעית על הפקה מטעמים לא נכונים, על ידי ועדת היגוי שבחרה לתת אמון בגיבסון ובוועדה האמנותית הנבחרת, ופתאום לוקחת את הכוח בידיה ומצנזרת, הצטרפתי מיד למחאה. לא יעלה על הדעת שדעות וקולות שמנוגדים לדעות השלטון, יושתקו. מי שינהל את פסטיבל עכו לתיאטרון אחר מתוך הסכמה לעיקרון ההשתקה — זה הרבה מעבר לדיון על הצגה זו או אחרת. ועדת ההיגוי בראשות ראש העיר לנקרי צריכה להודות בטעות ולחזור בה, כי קל מאוד להרוס פסטיבל וקשה ביותר יהיה לבנות אותו מחדש".

למחאה המתרחבת שאליה הצטרף בימים האחרונים פורום במאי הקולנוע והטלוויזיה, הצטרף היום גם איגוד אמני ישראל (אמ"י), שהביע תמיכה ביוצרים שפרשו מהפסטיבל. "אנו מעריכים את פועלו של ראש העיר עכו, שמעון לנקרי, ואת הבמה שהוא מספק בעירו לפסטיבל מדי שנה, אך מאמינים כי פסילתה של יצירה מטעמים פוליטיים — מבלי אפילו לצפות בה — היא מעשה שגוי מיסודו ונוגד הן את רוח הפסטיבל המארח והן את ערכי הדמוקרטיה", נמסר מהוועד המנהל של אמ"י. "בפסילתה של הצגה רק משום שהיא עוסקת בנושא שנוי במחלוקת מועבר מסר בעייתי לפיו על היוצרים 'להתיישר' ולייצר אמנות אשר תואמת את האקלים הפוליטי הנוכחי, וַלא, אין לה זכות קיום במרחב הציבורי. אנו תקווה כי היוצרים שפרשו ימצאו בהקדם בית חם".

מהלך הסולידריות שננקט בשבוע שעבר בתיאטראות הקאמרי ובאר שבע, אשר שחקניהם הקריאו בסוף ההצגות הודעות הזדהות עם יוצרי הפסטיבל הפורשים, יחל הערב גם בתיאטרון החאן בירושלים ובתיאטרון תמונע בתל אביב, שבסוף הצגותיהם תוקרא הודעה דומה. "היוצרים והיצירה צריכים להיזהר שלא להטמיע את הצנזורה הזו לתוכנו, לא לצנזר את עצמנו, לא להיבהל ולא להירתע", אמר ל"הארץ" מנהלו האמנותי של החאן, הבמאי מיקי גורביץ'. "צריך לעשות את מה שצריך לעשות והמאבק הגלוי כבר התחיל. הרי אנחנו עושים את היצירה, לא הפוליטיקאים, ולכן אנו צריכים להמשיך לעשות אותה".

גם מנהלו האמנותי של הקאמרי, הבמאי עמרי ניצן, הביע הזדהות עם מאבק היוצרים. "מה שקורה פה הוא לא נכון ולא טוב", אמר ניצן ל"הארץ", "הרי מאז ימי קדם היתה היצירה במימון. לדמוקרטיה שרוצה יצירה יש חובת מימון ולא חופש מימון. היא צריכה את הבגרות ואת האצילות לממן יצירות מבקרות, מעוררות ספק, מעלות שאלה. מה שעומד לרשות הציבור והשליטים אלה הכלים המשפטיים, מדברים שקשורים בהסתה ועד ללשון הרע ודיבה. אלה עומדים לרשותם. חופש היצירה חייב להיות מוחלט. אף מדינה שרואה את עצמה כדמוקרטית לא תערער על זה".

ניצן הוסיף כי בקאמרי נבדקת האפשרות לארח את רפרטואר ההצגות המקורי שנבחר לפסטיבל, אם אכן לא יתקיים כמתוכנן בעכו. "לדעתי, הקאמרי ותיאטרונים אחרים צריכים לבדוק את האפשרות הזו לארח בחללים העומדים לרשותם", הוסיף. "אחת הבעיות המעשיות היא הצגות התיאטרון שמשובצות לאוקטובר ושחלקן כבר מכורות מראש לארגונים. במקרה שהפסטיבל מבוטל מסיבות ברורות יש לארח אותן".

הנהלות התיאטראות גשר והבימה סירבו לפניית "הארץ" להתייחס לפרשת פסטיבל עכו. מהתיאטראות בית ליסין, באר שבע וחיפה לא התקבלו התייחסויות לעניין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ