רוג'ר ווטרס וקן לואץ' במכתב מחאה נגד הצגת "אשה בורחת מבשורה" בניו יורק

במכתב ששיגרו, לצד יותר מ–70 אנשי תרבות, הם קוראים ללינקולן סנטר לבטל את השתתפות ההצגה בפסטיבל בטענה שהבימה והקאמרי נתמכים בידי ממשלת ישראל והציגו בהתנחלויות

יאיר אשכנזי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דרור קרן ואפרת בן צור ב"אשה בורחת מבשורה"
דרור קרן ואפרת בן צור ב"אשה בורחת מבשורה"צילום: ז׳ראר אלון
יאיר אשכנזי

יותר מ–70 אנשי תרבות אמריקאים, אירופאים ופלסטינים, בהם הזמר רוג'ר ווטרס ובמאי הקולנוע קן לואץ', שיגרו אתמול (רביעי) מכתב מחאה להנהלת לינקולן סנטר בניו יורק בדרישה לבטל את ארבע הצגות "אשה בורחת מבשורה" של תיאטראות הבימה והקאמרי בפסטיבל שייערך במקום החודש, בטענה שהמוסדות נתמכים על ידי ממשלת ישראל ואף הופיעו בהתנחלויות בגדה. בלינקולן סנטר מסרו ל"הארץ" כי אין בכוונתם לבטל את ארבע ההצגות או להביע עמדה פוליטית כלשהי בעניין.

"אשה בורחת מבשורה", שעיבד וביים חנן שניר על פי ספרו של דויד גרוסמן, עוסקת באשה שיוצאת למסע ברחבי ישראל עם חבר נעוריה בניסיון להימלט מהידיעה על גורל בנם המשותף, שגויס למבצע "חומת מגן". ההצגה זכתה במאי האחרון בארבעה פרסי התיאטרון הישראלי, בהם פרס ההצגה הטובה ביותר בקטגוריית המחזה המקורי, פרס שחקנית השנה לאפרת בן צור ופרסי במאי ומחזאי השנה לשניר. משלחת ובה נציגי הנהלות שני התיאטראות תלווה את צוות ההצגה ואת גרוסמן במסעם לניו יורק ואליהם תצטרף גם שרת התרבות והספורט מירי רגב. ההצגה מתוכננת לעלות ארבע פעמים בין 24 ל–27 בחודש בתיאטרון ג'ראלד לינץ' בעיר ניו יורק.

על המכתב חתומים לצד ווטרס ולואץ', גם המחזאית זוכת הפוליצר אנני בייקר, השחקן סאלח בכרי, המחזאי האמריקאי טרייסי לטס והמחזאית הבריטית קריל צ'רצ'יל, וכן ארגון "עדאלה ניו יורק", תיאטרון החופש בג'נין וגופי תרבות פלסטינים נוספים המצדדים בחרם על ישראל. "מצער מאוד שלינקולן סנטר, אחד ממוסדות התרבות המובילים בעולם, מסייע לממשלת ישראל להטמיע את האסטרטגיה השיטתית של שימוש באמנות ובתרבות כדי להסיט את תשומת הלב מעשרות שנים של קולוניזציה אלימה, כיבוש צבאי ברוטלי והתכחשות לזכויות היסוד של העם הפלסטיני", כתבו הפונים לנשיאת לינקולן סנטר דברה ספאר וליו"ר הוועד המנהל שלו קתרין פאלי.

החותמים הזכירו את תמיכת משרד החוץ בנסיעת הקאמרי והבימה והתייחסו בהרחבה להצגותיהם בהתנחלויות. "זה תקופה ששני התיאטראות משתתפים באופן פעיל בכיבוש ובקולוניזציה בגדה המערבית, כאשר הם מופיעים שוב ושוב בהתנחלויות לא חוקיות למרות קריאותיהם של אמנים בעלי מצפון מישראל ומהעולם שלא לעשות זאת", הדגישו וציינו את הצגות תיאטרון הבימה בהיכל התרבות בקרית ארבע מאז נובמבר האחרון ואת הצגות הקאמרי בהיכל התרבות באריאל, כמו גם את מכתב האמנים שקרא לחרם על אריאל ב–2010. "בנסיבות אלה, לינקולן סנטר אינו יכול לטעון שהוא מארח את התיאטראות האלה, הנתמכים על ידי ממשלת ישראל, כמעשה של מתן חסות א־פוליטית בעוד שמוסדות ישראלים מעורבים ישירות בדיכוי העם הפלסטיני ואמני התיאטרון הפלסטינים", הוסיפו והזכירו את הקפאת תמיכת משרד התרבות בתיאטרון אל־מידאן בחיפה ב–2015.

במכתב הודגש כי החשש העיקרי של החותמים אינו מהתוכן האמנותי או מלאומיוּתם של האמנים המשתתפים ב"אשה בורחת מבשורה", אלא משיתוף הפעולה המובנה של המוסדות עם מדיניות הדיכוי של מדינת ישראל, שלטענתם מפרה באופן חוזר ונשנה את החוק הבינלאומי. החותמים הביעו הערכה כלפי רצונו של לינקולן סנטר לתת במסגרת הפסטיבל במה לקולות שונים מהמזרח התיכון. כך, בין השאר הוא יארח את ההצגה "כרוניקה של רצח" בבימויו של עמוס גיתאי ובהשתתפות עינת ויצמן ושרה אדלר, העוסקת בדמותה של רעיית ראש הממשלה לשעבר לאה רבין, את שלישיית האחים הפלסטינים נגני העוּד "טריו ג'ובראן" הפועלת בנצרת, ברמאללה ובפריז וכן את ההצגה "בזמן שחיכיתי" מאת מוחמד אל־עטאר ובבימוי עומאר אבו־סעדה, העוסקת במלחמה בסוריה. "הדגשת גיוון הקולות באזור תאפשר לאמנויות לפעול להעלאת המודעוּת הביקורתית, תעודד העלאת סימני שאלה ותעניק במה להבנה בין־תרבותית", כתבו, "אבל אירוח הבימה והקאמרי, תוך שיתוף הפעולה עם ממשלת ישראל, הופך את לינקולן סנטר לתומך פעיל בשלילת זכויות הפלסטינים שנמשכת כבר עשורים".

בקאמרי ובהבימה מסרו בתגובה כי לא קיבלו פניות הנוגעות לביטול ההצגות בלינקולן סנטר. מלינקולן סנטר נמסר בתגובה כי "יש לנו תוכנית נפלאה ומגוון של מופעים שתוכננו לפסטיבל השנה, ובהם 'אשה בורחת מבשורה', אבל אין בכוונתנו לבטל את ההצגות. המרכז מקבל מעת לעת בקשות מארגונים שונים הקושרות סוגיות פוליטיות אל זהות האמנים או אל יצירותיהם. כארגון חינוכי ותרבותי איננו משמיעים הצהרות פוליטיות ומקווים שהאמנות שאנו יכולים להביא תדבר בזכות עצמה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ