מטוטלת החיים ע"פ הכוריאוגרף אייל נחום

האם מוות נועד בעצם לשחרר אהבה, איפה יש חיבור בין רקדניות דתיות לחילוניות ואיך כל זה קשור לירושלים? עם מופע חדש המבוסס על שירה של לורי אנדרסון, מתמודד הכוריאוגרף אייל נחום עם השאלות הכי הקשות של החיים

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
און - love must go
מנחה נופה

עם יצירה מקורית חדשה ותפקיד טרי יחסית בתור כוריאוגרף הבית של תיאטרון מחול ירושלים, נראה שליוצר אייל נחום מחכה תקופה עמוסה בזמן הקרוב. אחרי שרקד בין היתר בלהקת הבלט הישראלי, בת דור והלהקה הקיבוצית, ואף יצר מופעים במסגרת 'להקת קמע' ו'בת דור', הוא פונה להרכיב את לוח השנה האמנותי של הלהקה הירושלמית. "אני רואה חשיבות בגיבוש רפרטואר מתחדש, רענן, רלוונטי, דינמי, ומובחן בסגנונו ובביצועו", הוא אומר. "עבור הלהקה. כרקדן שזכה לעבוד עם מספר רב של יוצרים, אני רואה חשיבות בשיתוף פעולה עם כוריאוגרפים נוספים ופרויקטים שונים ומגוונים בכדי שהלהקה תשמור על פתיחות רעיונית ותיחשף בפני קהלים חדשים. כמנהל אומנותי אני ער לכך שאנו נמצאים בעידן אולטרה מודרני ביחס לרעיונות, סגנונות וטכניקות. יש לי עניין רב לתת ביטוי לרוח התקופה בעבודות הלהקה כלומר לגבש רפרטואר דינאמי, רלבנטי ומובחן בסגנונו וביצועו ובו זמנית גם להעביר משהו אישי בעבודותיי שהוא גם אוניברסלי".

» און - love must go - לכל הפרטים
» עכבר במה

» לוח הצגות

תיאטרון מחול ירושלים מהווה שחקן ותיק בזירה הירושלמית של עולם הבמה. הוא קיים כבר 44 שנים, נוסד על-ידי הכוריאוגרפית והרקדנית תמרה מיאלניק, כעמותה שיעדיה לפתח ולהעשיר בירושלים את תחום המחול המקצועי. כחלק מהרצון לחדש הוחלט לפתוח במקום מסלול להכשרת רקדנים מקצועיים עם דגש מיוחד על הסגנון הניאו קלאסי. "המסלול להכשרת רקדנים מקצועיים, שאותו מובילה מייסדת הלהקה, תמרה מיאלניק, בהחלט שואף גם הוא לייחד את עצמו בנוף המחול הישראלי באמצעות הכוונתם של תלמידי מחול מקצועיים לרפרטואר של יוצרים מהשורה הראשונה של הסוגה הניאו קלאסית כגון ג'ורג בלנשין וויליאם פורסייט", מסביר נחום. "תלמידי מחול רבים מעוניינים להמשיך לפתח את מיומנותם המקצועית באמצעות הטכניקה הקלאסית ושילובה עם היבטים עדכניים יותר של תנועה ואנו מקווים לענות על צרכים מקצועיים אלה".

איך מתמודדים עם יצירה של מחול בעיר מעט "בעייתית" כמו ירושלים?
"עיריית ירושלים מאפשרת לנו כמוסד מקצועי למחול לתת לקהל זה מענה בתחום. העירייה כידוע תומכת במספר להקות, מוסדות, פסטיבלים ופעילויות תרבות למכביר שכמנהל חדש אני גאה להיות חלק מכך. ייאמר לזכותה של העירייה שהיא נותנת במה ליוצרים בתחומי האמנות השונים ובהם גם מחול".

איל נחוםצילום: אלכס ברגר

אחד מהדרכים בהם היצירתיות בהן מתמודד המוסד הוותיק עם העיר וצרכיה היא הקמתה של קבוצת תמ"י (תיאטרון מחול יהודי מ.נ). מדובר בלהקת מחול אותה מנהלת תמרה מיאלניק בה רקדניות דתיות וחילוניות מופיעות למען נשים. "הלהקה נותנת מקום ובמה לרקדניות דתיות לבטא את יכולותיהן במחול עם חומר כוריאוגרפי התואם את הרגישות המתבקשת", מסביר נחום. "מיאלניק הקימה את הלהקה הדתית/חרדית בשל החשיבות הרבה שהיא רואה בייצוג רקדנים מכלל המגזרים כולל מגזר זה וכן מתוך הצורך העז אשר עלה מצד הרקדניות הדתיות ללהקה מקצועית לכל דבר".  

מחשבות על מוות ועל חיים

כאמור חוץ מתפקיד חדש, עולה עכשיו גם יצירה של נחום "און - love must go", שעוסקת במחשבות על מוות ועל חיים. "המופע מתמודד עם מטוטלת החיים דרך מחוון האהבה", הוא מספר, "ומתכתבת עם קטעים מאלבומיה השונים של לורי אנדרסון, במיוחד מאלבומה האחרון 'לב של כלב' בו היא משתפת את המאזינים בתובנותיה השונות על אהבה בהקשרים שונים למעגל החיים אשר באים לידי ביטוי באופן פרקטי, רוחני או בהומור. אנדרסון היא מוזיקאית ואמנית רב תחומית יצרה לאחרונה אלבום המתמודד בגילה עם אובדנם של מושאי האהבה שלה, אם, בן זוג לחיים (לו ריד) וכלבה בשם לולה בל. כשביימתי את הרקדנים ניסיתי לחבור לשנינות הפיוטית שמאפיינת את אנדרסון ולאמונתה הקסומה שמוות נועד בעצם לשחרר אהבה".

שנינות פיוטית. "און - love must go"צילום: אלכס ברגר

בפן האישי אתה בעצמך מתמודד בחייך עם סיפור לא פשוט של גידול שני ילדים על הספקטרום האוטיסטי, איך משלבים את הקושי עם החיים המקצועיים התובעניים?
"טיפול בשלישיית פעוטות בעלי צרכים מיוחדים זורק למצבי קצה. זו התנהלות במצב הישרדותי שגובה מחיר בכל ההיבטים. יחד עם זאת הורות כזאת מייצרת פרספקטיבה לחיים אשר מלבד תשישות מונעת גם מחמלה ואהבה שחייבת להימשך, כשם יצירתי החדשה".

המופע "און - love must go" יתקיים ביום ראשון ה-23 ביולי בסוזן דלל, תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ