כוחו העולה של הפרינג' בבאר שבע

איך הפך התיאטרון הקטן ויוצא הדופן בעיר הדרומית, לאחד ממוקדי העלייה לרגל לחובבי התרבות באזור? המנכ"לית החדשה מנסה להסביר

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
העיר העתיקה - באר שבע
מנחה נופה

בימים בהם שומעים יותר מדי את המילים 'הדרת נשים' וסדרות כמו 'סיפורה של שפחה' מציבות לנו מראה מול מעמדן של הנשים בעולם, נושבת רוח מעט שונה, ומאוד מרעננת מכיוונה של באר שבע. אל אלונה ברקת, מנכ"לית הפועל באר שבע; אבישג אבטובי, מנכ"לית העירייה; קלאודיה צובל, מנהלת הסינפונייטה ועוד מצטרפות שתי נשים. הראשונה היא איילת בראל שנבחרה למנכ"לית תיאטרון הילדים והנוער בעיר והשנייה היא אפרת זיו-אספיס (44) שמונתה לתפקיד מנכ"לית תיאטרון הפרינג', במקומו של עידן אבישר, שמונה למנהל 'גודמן - בית ספר למשחק בנגב'.

» תיאטרון הפרינג' באר שבע - לכל הפרטים
» עכבר באר שבע - המדריך לאירועי התרבות בעיר

מינוי חדש. אפרת זיו-אספיס צילום: עידן נתנאל

"אני מאמינה בעוצמה של הכוח הנשי ואני יודעת שהתרומה תהיה גדולה ומהותית לתרבות בעיר", אומרת זיו-אספיס על מינוייה. זיו-אספיס כיהנה בעבר כשליחה של משרד החוץ באנקרה, רומא ומוסקבה, ובעלת חברת ההפקות 'שבלול'. כעת היא מצטרפת למוסד מכובד, שאי היה לפספס בשנים האחרונות. המוסד, שהוקם באפריל 2010 על ידי עידן אבישר, יוסי דויטש ויואב מיכאלי, שם לעצמו למטרה לייצר אלטרנטיבה תרבותית עכשווית ואיכותית בדרום. ב-2012 נחנך מבנה הקבע של תיאטרון הפרינג' בסיוע עיריית באר שבע, ובשנים האחרונות מתקיים פסטיבל חוצות המושך אליו מבקרים רבים.

"תיאטרון הפרינג הוא פנינת תרבות בעיר ומוקד לתרבות איכותית ולא מתפשרת", מספרת זיו-אספיס. "התיאטרון מחבק את כל אמנויות הבמה: מחול, מוזיקה ויצירה מכל סוג. אנחנו נותנים במה לאמנים מקומיים באהבה. במהלך שבע השנים בו פועל התאטרון יצרנו הפקות מקור שזכו בפרסים, יצאנו עם ההצגות להופיע בפסטיבלים בינלאומיים בחו"ל, אנו מפיקים בכל שנה את פסטיבל הפרינג הבינלאומי ובו אנו מארחים אמנים מכל העולם למשך שלושת ימי הפסטיבל שמתקיימים ברחבי העיר העתיקה".

איך את מסבירה את ההצלחה?
"הצלחה זו טמונה בכמה גורמים: הראשון הוא צוות השחקנים והעובדים בתיאטרון שנותנים ממרצם וכישרונם מכל הלב לפעילות של המקום. בנוסף, אנו מקיימים שיתוף פעולה עם הקהילה, סדנאות לארגונים, פעילות בבתי ספר, סיורים מקצועיים והצגות ייעודיות לאתרים. כמו כן אנו מקבלים תמיכה ממשרד התרבות, עירית באר שבע, מחברת 'כיוונים' ומחברות גדולות במשק כמו: 'אדמה מכתשים'".

איך מצליחים לעורר עניין בפרינג' - הן מצד הקהל והן מצד העירייה?
"הז'אנר מקבל מקום של כבוד בעיר באר שבע מתוקף היותה בירת ההזדמנויות של ישראל, וככזו היא חרטה על דגלה את מתן ההזדמנות למגוון האמנויות. הפרינג', שנחשב לתיאטרון שוליים כבר הפך בדרום לתיאטרון מרכזי אשר מריץ למעלה מ-90 הצגות בשנה. וכאן, מגיע החלק השני של שאלתך. בהזדמנות זו אודה לעיריית באר שבע שתומכת ונותנת רוח גבית בכל הקשור בעשייה בעיר העתיקה בכלל ובתיאטרון הפרינג' בפרט". 

פעילויות והצגות. פסטיבל הפרינג' 2017צילום: דייגו מיטלברג

» תיאטרון הפרינג' באר שבע - לכל הפרטים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ