יאיר אשכנזי

עלייה חלה אשתקד במספר ההופעות של מוסדות התרבות בגדה המערבית לעומת 2015. נתונים שמסר בסוף השבוע משרד התרבות לבקשת האגודה לזכויות האזרח מצביעים על כך שבעוד שב–2015 הועלו 303 אירועי תרבות בגדה, ב–2016 עמד המספר על 443. לצד זאת, אשתקד עלה במקצת שיעור התמיכה של משרד התרבות במוסדות וברשויות בגדה — כמו גם במוסדות וברשויות בנגב ובגליל — לעומת 2015. הנתונים נמסרו לקראת הדיון המכריע שייערך ביום שני הבא בעתירה שהגישה האגודה לבג"ץ נגד מנגנון התמריצים והקנסות על הופעות בהתנחלויות, שנכלל במבחני התמיכה שהובילה שרת התרבות והספורט מירי רגב.

בתשובת המשרד, שנשלחה באמצעות עו"ד רן רוזנברג מפרקליטות המדינה, צוין כי מתוך 21,349 הרצות של הצגות תיאטרון, קבוצות תיאטרון, הופעות מוזיקה ולהקות מחול ב–2016, רק 443 נערכו בגדה המערבית. זאת לעומת 2,173 הרצות בגליל ו-1,572 הרצות בנגב — שני האזורים הנכללים גם הם במנגנון הקנסות. בכל האזורים רוב המופעים היו של הצגות תיאטרון ומיעוטם מופעי מוזיקה ומחול (למשל, בגדה ב–2016: 390 הצגות תיאטרון, 7 קבוצות תיאטרון, 22 מופעי מוזיקה ו–24 מופעי מחול).

לשאלת האגודה באמצעות יועצה המשפטי, עו"ד דן יקיר, בנוגע לשיעור אירועי התרבות ביישובים ערביים ביחס לשיעור האזרחים הערבים באוכלוסייה ב–2015 וב–2016 השיב המשרד כי "לא נעשית בחינה ברזולוציה של מספר הופעות ביישובים ערבים". זאת בניגוד לפילוח הגיאוגרפי המפורט שנמסר ביחס ליישובים היהודיים. עם זאת, ציין עו"ד רוזנברג בתשובתו כי "המשרד פועל רבות להנגשת התרבות לאוכלוסיה הערבית וטיפוח היצירה התרבותית הערבית, אף בלא צורך להידרש לבחינה האמפירית הנשאלת על ידי העותרת".

המשרד מסר גם נתונים על שיעורי התמיכה במוסדות תרבות וברשויות בגדה בשנתיים האחרונות. ב–2015 הוא תמך בכלל המוסדות והרשויות בכ–567 מיליון שקלים, מתוכם כ-0.038% שהוקצו להתנחלויות בגדה, כ-8.2% שהוקצו לגליל וכ-5.3% שהוקצו לנגב. ב-2016 עמד סכום התמיכה הכולל שלו על כ-636 מיליון שקלים, מתוכם כ-1.08% הוקצו לגדה (כ-6.9 מיליון שקלים), כ-10.34% לגליל וכ-6.28% לנגב. לצד זאת הוסיף המשרד כי הוא עמל על גיבוש "מפת תרבות" לשנים אלה, שתציג את סכומי התמיכה לפי חתכים גאוגרפיים.

שרת התרבות והספורט מירי רגבצילום: דודו בכר

במוקד העתירה של האגודה לזכויות האזרח נמצא סעיף "מיקום ההרצות" במבחני התמיכה בתיאטראות, בתזמורות ובלהקות המחול, שמקנה תוספת של 10% לתקציב על הופעות בגדה המערבית, ומנגד קובע הפחתה של 33% על הימנעות מהופעות בהתנחלויות, בנגב ובגליל. בדיון שנערך בעתירה בסוף ינואר האחרון מתחה נשיאת העליון, השופטת מרים נאור, ביקורת על הטופס שנשלח למוסדות התרבות ובו נדרשו להצהיר אם נמנעו או לא נמנעו מהופעה באזורים אלה. לאור דרישת השופטים שישבו בהרכב לצד נאור — המשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין (שפרש בינתיים מכס השיפוט) וסלים ג'ובראן — גיבש משרד התרבות נוסח חדש לטופס ובו מופיעים בנפרד שלושת האזורים ולצדם נדרשים המוסדות לסמן "הוזמנו להופיע" או "הופענו" (במקום "נמנענו מלהופיע" או "לא נמנענו מלהופיע" בטופס המקורי). לצד זאת תהו השופטים מדוע לא יינתן גם התמריץ — הקטן ממילא — על הופעות בנגב ובגליל, בדומה לקנס. בית המשפט טרם דן בנוסח החדש המוצע, ואם יאושר, יהיה בשימוש לקראת הגשת בקשות התמיכה לשנת 2018.

באפריל הוציאו השופטים צו על תנאי למשרד התרבות והמדינה התנגדה לו. בכתב התשובה המעודכן שהגישה המדינה לבית המשפט בסוף מאי היא מסרה דיווח על מילוי טופסי ההצהרה בנוסחם המקורי, ולפיו מרבית המוסדות מילאו אותו הן ב–2016 והן ב–2017. בדיון בביהמ"ש העליון בשבוע הבא, בהרכב חדש ובו השופטים אסתר חיות, חנן מלצר ודוד מינץ, תנמק המדינה את התנגדותה לצו על תנאי ותידרש להגן על מדדי התמיכה החדשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ