תמיכת משרד התרבות בחלק מהתיאטראות הרפרטואריים ירדה ב–2017

לצד הקאמרי ובית ליסין, גם תיאטרון באר שבע יקבל השנה חצי מיליון שקלים פחות מב–2016 על אף היותו בפריפריה. משרד התרבות: כי הסכום לא יירד בזכות תקנה לעידוד מוסדות מחוץ למרכז

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב בטקס פרסי התיאטרון, מחובקת עם נעם סמל, לשעבר מנכ"ל הקאמרי
יאיר אשכנזי

תמיכת משרד התרבות בכמה מהתיאטראות הרפרטואריים במרכז, ואף בתיאטרון באר שבע, ירדה משמעותית ב-2017 לעומת אשתקד. מאז ראשית השבוע, ולאחר עיכוב ממושך, עודכנו המוסדות בדבר סך התמיכה שיקבלו עבור השנה הנוכחית. ל"הארץ" נודע על מספר מוסדות שגילו כעת שהתמיכה בהם צומצמה, כולל תיאטרון באר שבע.

מבחני התמיכה החדשים שעליהם חתמה בשנה שעברה שרת התרבות והספורט מירי רגב כללו מנגנון הגנה בשיעור של 100% ל-2016, כך שאשתקד המוסדות לא ספגו פגיעה. השנה ירד המנגנון ל-80%, כלומר, בהתאם לתוצאות מבחני התמיכה, מוסדות עשויים לקבל עד 20% פחות תמיכה בהשוואה לשנה שעברה. גם השנה, בדומה לאשתקד, עומד סכום התמיכה בתקנת התיאטראות הרפרטואריים על כ-95 מיליון שקלים.

חדרי חזרות של תיאטראות בתל אביבצילום: דודו בכר

למרות מדיניות השרה רגב לקדם ולהגדיל את תמיכת משרדה במוסדות בפריפריה, ירדה תמיכת משרד התרבות בתיאטרון באר שבע — שנתמך אשתקד בכ-10 מיליון שקלים על ידי המשרד סך הכל — בחצי מיליון שקלים לעומת 2016. מקורות הבקיאים בפרטים העריכו בשיחה עם "הארץ" כי טעות במודל התמיכות החדש על ידי המשרד היא שהובילה לכך שבפועל ירדה התמיכה בתיאטרון באר שבע לפי תקנת התיאטראות הרפרטואריים, בניגוד לתכנון המשרד.

מבחני התמיכה החדשים מעניקים משקל רב יותר לפרמטר מיקום התיאטרון וכן את הניקוד הגבוה ביותר למוסדות שנמצאים במרחק של יותר מ–100 קילומטרים מתל אביב. בנוסף, פרמטר מיקום ההרצות שנכלל במבחנים מעניק את הניקוד הגבוה ביותר על הרצות במוסדות שאולם הבית שלהם נמצא במרחק של יותר מ-100 קילומטרים מתל אביב. שני פרמטרים אלה במבחנים אמורים היו להיטיב, לכאורה, עם מוסדות כמו תיאטרון באר שבע.

בעניין תיאטרון באר שבע נמסר ממשרד התרבות כי "תיאטרון באר שבע לא ירד השנה בתקציבו, למרות ירידה בניקודו במדדים הכמותיים והאיכותיים (שמצויים כאמור במבחני התמיכה בתקנת התיאטראות הרפרטואריים, המשותפת לכלל התיאטראות, י"א). זאת לאור החלטת השרה רגב להגדיל את התקציב בתקנת הפריפריה.

"תקציבו של תיאטרון באר שבע, שייהנה מהגדלת התקציב בתקנת הפריפריה, צפוי להיות זהה ואף לגדול ביחס לשנה הקודמת. עם זאת, המסר שהועבר לתיאטרון באר שבע הוא שעליו לדאוג לקבלת ניקוד גבוה יותר בקריטריונים האיכותיים והכמותיים המתבקשים מתיאטרון מקצועי. השרה רגב מקווה כי תיאטרון באר שבע יפעל כדי לקבל ניקוד גבוה יותר במדדים האיכותיים והכמותיים, כך שהתמיכה הכוללת בו תגדל בשל ביצועיו ולא רק בגין מיקומו הגאוגרפי בפריפריה שזוכה להעדפה על פי מדיניות השרה".

בדומה לתיאטרון באר שבע, הזוכה לתמיכת המשרד גם דרך תקנת הפריפריה וכן לתמיכה עירונית, גם כמה תיאטראות תל אביביים הנתמכים הן על ידי המשרד והן על ידי העירייה סופגים השנה פגיעה תקציבית. כך התמיכה בתיאטרון בין ליסין, שנתמך אשתקד בכ-11.7 מיליון שקלים על ידי המשרד, ירדה ב-2017 ב-600 אלף שקלים והתמיכה בתיאטרון הקאמרי, שנתמך אשתקד בכ-12.4 מיליון שקלים על ידי המשרד ירדה ב-800 אלף שקלים.

אף שהתמיכה צומצמה בשיעור של אחוזים בודדים במוסדות אלה לעומת אשתקד, עדיין יש לה השפעה ניכרת על התנהלות התיאטראות, שיידרשו לבחון לפיה את היקף פעילותם עד סוף שנה זו וכן לקראת 2018.

מתוך ההצגה "אבודים ביונקרס" של תיאטרון באר שבעצילום: מעיין קאופמן

לצד המוסדות שהתמיכה בהם ירדה יש גם מוסדות שהתמיכה בהם נותרה כפי שהיתה אשתקד, דוגמת תיאטרון גשר שייתמך גם השנה בכ-5.1 מיליון שקלים. מוסדות אחרים ייהנו השנה מתמיכה גבוהה יותר, ובהם תיאטרון החאן הירושלמי. החאן נתמך הן באמצעות תקנת התמיכה בתיאטראות רפרטואריים והן באמצעות תקנת ירושלים, המעניקה לו תקציבים מתוקף היותו בבירה. אשתקד נתמך החאן לפי תקנת התיאטראות הרפרטואריים בכ-6.9 מיליון שקלים והשנה נוספו לו כ-150 אלף שקלים בתקנה זו. בסך הכל, כולל התמיכה בגין תקנת ירושלים, קיבל החאן ב–2016 כ–10.8 מיליון שקלים.

בחודש שעבר הציגה השרה רגב בוועדת הכספים את תקציב משרדה לשנה הבאה. "ב-2018 העוגה חייבת להתחלק אחרת", היא אמרה בדיון, "מוסדות תל אביביים ברחובות אבן גבירול ורוטשילד יסבירו איך ארבעה תיאטראות יכולים לחיות בעצמם".

ממשרד התרבות לא נמסרה תגובה לעניין ירידת התמיכה בתיאטראות הרפרטואריים. מהמשרד נמסר כי "השרה מירי רגב מובילה מדיניות המקדמת את מוסדות התרבות בפריפריה. התיקונים אותם ערכה השרה רגב, ובפרט תקנת הפריפריה, הפכו להיות כיפת הברזל החברתית כלכלית של מוסדות התרבות בפריפריה. משרד התרבות והספורט שמח כי קיימת צמיחה של התיאטראות בפריפריה וביניהם תיאטרון חיפה, המרכז לתיאטרון של עכו, אספקלריא בירושלים, האינקובטור בירושלים, תיאטרון יפו ועוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ