אל־מידאן עתר לבג"ץ: משרד התרבות מקפיא תמיכתו בנו מסיבות פוליטיות

התיאטרון הערבי דורש שהמשרד יעביר לו את כספי התמיכות לשנים 2016 ו–2017, בסכום של יותר משני מיליון שקלים

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיאטרון אל-מידאן
תיאטרון אל-מידאןצילום: רמי שלוש

התיאטרון הערבי אל־מידאן בחיפה עתר הבוקר (רביעי) לבג"ץ נגד משרד התרבות והשרה מירי רגב, בדרישה שיוציא צו ביניים שיורה למשרד להעביר לתיאטרון את כספי התמיכות לשנים 2016 ו–2017, בסכום של יותר משני מיליון שקלים. בעתירתו מאשים התיאטרון את המשרד בכך שלא חתם בתום לב על הסכם הפשרה עמו במארס 2016 — הסכם שהביא למחיקת עתירה קודמת של אל־מידאן לבג"ץ נגד המשרד באותו עניין — וכן שהקפאת התמיכה נובעת מסיבות אידיאולוגיות ופוליטיות ולא מנימוקים מקצועיים.

בעתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין וליד ומוחמד כבוב, מציין התיאטרון כי בהסכם הפשרה שנחתם עמו צוין כי אם יתברר שהעיכוב בהעברת תמיכת המשרד בו ל–2015 גרם לפגיעה בזכאות לתמיכה או בסכום התמיכה שהתיאטרון היה מקבל אלמלא העיכוב לשנים 2015 עד 2017 כולל, הדבר לא ייחשב כעילה שלא להעניק לו אישור תמיכה לאותן שנים. ההסכם הגדיר "פגיעה" כמניעת תמיכה בשל אי עמידה בתנאי הסף הכמותי שבמבחני התמיכה, או הפחתת סכום התמיכה לפי המבחנים בשל הקטנת פעילות התיאטרון בתקופת העיכוב. ההסכם קבע עוד כי התיאטרון יקבל את מלוא התמיכה ל–2015 אך יוטל עליו קנס מצטבר בסך 300 אלף שקלים, שאותו ישלם במשך ארבע שנים החל בקבלת כספי התמיכה ל–2016. בפועל, כפי שדיווח "הארץ" במארס האחרון, באל־מידאן טענו כי לא קיבלו כספים ממשרד התרבות מאז אפריל 2016. בסיכום דיון שערכה ועדת התמיכות של המשרד באותה שנה אף צוין כי התיאטרון לא עומד בתנאי הסף לתמיכה ולכן לא זכאי לה — קביעה הנוגדת את הסכם הפשרה.

"המשרד חתם על הסכם הפשרה בחוסר תום לב, כאשר כל מטרתו היתה 'להרדים' את העותרת ולבסס אצלה הסתמכות ביחס להעברת כספי התמיכה עבור שנת 2016, והכל לצורך מחיקת העתירה", טוען כעת התיאטרון בעתירתו, "משרד התרבות הפר את תנאי ההסכם ולא בכדי. המשרד פועל במסירות, בהתאם להלך רוחה של שרת התרבות, אשר התבטאה פעמים רבות כי אין היא מעוניינת שהתיאטרון ימשיך להיות נתמך על ידי משרד התרבות וזאת מחמת הפעילות האמנותית של התיאטרון, שהשרה מגדירה כ'חתירה תחת מדינת ישראל'. בהתאם להלך רוח זה פעל ועודנו פועל משרד התרבות בדרכים מפותלות ושונות, כאשר כל מטרתו היא להביא לסגירת התיאטרון — מטרה שללא חסותו והגנתו של בית המשפט תושלם ותתגשם

אל־מידאן הוסיף בעתירתו כי עם החתימה על הסכם הפשרה אשתקד נעשו מאמצים להשיב את התיאטרון לפעילות מלאה לאחר הקפאת התמיכה הקודמת בו ביוני 2015, על רקע העלאת ההצגה "הזמן המקביל". המהלך כלל קליטת שחקנים כיוסף אבו־ורדה ומכרם חורי, מינוי עאמר חליחל למנהל אמנותי והכנות להעלאת הצגות חדשות. למרות כל זאת, נטען, המשרד לא העביר לאל־מידאן מקדמות לתמיכה לשנת 2017, משום שהתיאטרון לא הצליח לעמוד בתנאי הסף לתמיכה בשל ההקפאה הקודמת ב–2015, שהובילה להפסקת פעילותו. כך, כעת קיים חשש שלא יוכל לעמוד גם בתנאי הסף לתמיכה בשנים 2018 ו–2019 ולא יוסיף להתקיים.

לצד זאת, התיאטרון טוען כי ההקפאה המתמשכת של תמיכת המשרד — המהווה 32% מתקציבו — קלעה אותו בסוף 2016 לגירעון בסך כ–822 אלף שקל וכן שבהליך שימוע שפתח נגדו המשרד בשנה האחרונה טרם נמסרה החלטה. הוא מביא בעתירתו ציטוטים מראיונות שהעניקה השרה רגב במקומות שונים ומעידים על התעקשותה שלא לתמוך בו וכן מאשים את המשרד בכך שהתנהלותו נגועה בשיקולים זרים. "התנהגות משרד התרבות מהווה חריגה מסמכות באופן מובהק, פוגעת בעקרונות המשפט המינהלי ופוגעת בזכויות חוקתיות של העותרת בכך שהעותרת 'זוכה' לאפליה אסורה ממוסדות המדינה הרשמיים", צוין בעתירה, "היא מממשת את רצונה של שרת התרבות להפסיק את התמיכה בתיאטרון וזאת במלותיה עצמה".

ממשרד התרבות טרם נמסרה תגובה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ